Kde se vyskytuje voda?
Voda se vyskytuje ve 3 skupenstvích: Kapalné – největší zastoupení (oceány, moře, řeky…) Plynné (vodní pára) – výskyt v atmosféře. Pevné (led, sníh, kroupy…)Pitná voda se v České republice v naprosté většině případů získává buď úpravou vody ze studní, vrtů či pramenišť, nebo úpravou vody povrchové – z potoků, řek, rybníků či vodních nádrží.Ve světovém oceánu je obsaženo asi 97 % slané vody, zbylá 3% tvoří sladká voda. Pokud se započte i slaná podzemní voda, připadá na oceány 95 % zásob vody a na pevniny 5 % zásob vody.

V jakém skupenství se vyskytuje voda na Zemi : Vodu najdeme na Zemi v pevném, kapalném i plynném sku- penství. Ve skupenství pevném, jako je led, sníh nebo jinovatka, se vyskytuje především v místech, kde je teplota nižší než 0 °C. Právě při 0 °C se začíná kapalná voda měnit na vodu pevnou. Tato změna může být velmi nebezpečná pro rostliny a živočichy.

Kde se voda vyskytuje na pevnině

Povrch země Celkově tvoří povrch země 98 % vody, ale jen 2,5 % je z tohoto objemu voda čistá. Typicky se tato voda vyskytuje v řekách, jezerech, sněhu, ledu a pod zemí. Ve skutečnosti je pro obyvatele planety k dispozici pouze 1% vody.

Jak vzniká voda : Voda vzniká prudkým až explozivním slučováním vodíku s kyslíkem (hořením bezbarvým plamenem) podle rovnice: 2H2 + O2 → 2H2O, za vývinu velkého množství tepla (exotermní reakce). Kromě toho vzniká jako vedlejší produkt vedle solí při neutralizaci kyselin zásadami, např.

Praha je zásobována pitnou vodou z cca 63 % z úpravny vody Želivka, z cca 25 % z úpravny vody Káraný a z cca 12 % z úpravny vody Podolí. Pitná voda z Káraného má charakter podzemní vody, má vyšší tvrdost než voda ze Želivky a Podolí a je distribuována hlavně do severní části Prahy.

v % z celkového množství vody na Zemi

oceány 97,22 %
slaná jezera a vnitrozemní moře 0,008 %
ledovce 2,136 %
voda v organismech 0,0001 %
sladkovodní jezera 0,009 %

Jak se čistí voda

Čištění vody je proces, kterým se voda zbavuje mechanických, chemických a biologických nečistot. Cílem je získat dostatečně čistou vodu pro požadované účely. Mezi nejběžnější operace určené k čištění vody patří destilace, reverzní osmóza, filtrace přes aktivní uhlí, mikrofiltrace, ultrafiltrace a elektrodeionizace.Voda se odebírá z Vltavy v odběrném objektu surové vody v části Veslařského ostrova. Voda prochází přes hrubé a jemné česle, dále je čerpána na čiřiče, kde je dávkován koagulant síran železitý. Čiřiče jsou prvním stupněm separace.Od Veolie proto koupila za 1,75 miliardy korun 49procentní podíl ve společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK). PVK má vodohospodářskou síť – zásobující pitnou vodou 1,32 milionu obyvatel Prahy a 208 tisíc obyvatel Středočeského kraje – pronajatou do roku 2028, poté chce Praha ovládnout společnost celou.

Natrhejte nejlépe ranní trávu, strčte ji do pet lahve nebo igelitové tašky a umístěte na slunečné místo. Voda zkondenzuje a díky UV záření se i přefiltruje. Přestože se vám podaří zkondenzovat poměrně malé množství vody, na zahnání nejhorší žízně postačí.

Proč pít čistou vodu : Dehydratace, únava a toxiny se hromadí, pokud tělo dostatečně nezavlažujete. Neokysličená krev, ospalost a bolest hlavy nebo kloubů – za to všechno může pouhý nedostatek tekutin. Vše vyřeší obyčejná voda!

Kde je nejtvrdší voda v ČR : Asi nejnižší poměr vápníku a hořčíku mají například na Příbramsku v obci Třebsko, Láz či Modřovice. Tam je hodnota 0,65 mmol/l. Velmi měkká voda se však pohybuje až pod hodnotou 0,5. Naopak nejtvrdší vodu potvrdily rozbory v Českém Brodě a Tuchorazi.

Jaká voda je v Praze

Pitná voda v Praze je většinou měkká až středně tvrdá, v závislosti na původu vody, resp. dle toho, zda voda pochází z úpravny vody Želivka, Káraný nebo Podolí, či zda se jedná o směs vody z těchto zdrojů.

Více než 90 % vodárenského majetku vlastní města a obce

Česká města a obce vlastní na většině území ČR veškeré vodovodní a kanalizační potrubí, úpravny i čistírny vody. Před revolucí byla vodárenská infrastruktura majetkem státu, později byla převedena na města a obce a tak tomu ve většině případů také zůstalo.Klasická metoda filtrace vody v divočině. Základem je nanášení vrstev filtračního materiálu jako je kamení a písek do dutého kusu klády či sáčku/pytle, přičemž voda projde každým z těch filtrů skrze co nejmenší otvor na spodku zařízení.

Co se stane když nebudu pít vodu : Nedostatek pitného režimu se může projevit únavou, vráskami, zvyšování tělesné hmotnosti, nepříjemný dech, člověk může trpět zácpou. Mezi ukazatele dehydratace organismu patří barva moči, frekvence močení či pálivé, popraskané rty.