Kde se vyskytuje sulfan?
Sulfan se připravuje reakcí sulfidu železnatého s kyselinou chlorovodíkovou, lze jej také připravit přímým sloučením vodíku a síry: FeS + 2 HCl → H2S + FeCl.Průmyslově vzniká H2S při činnostech jako je zpracování potravin, koksovací pece, papírny na sulfátový papír, koželužny a ropné rafinerie. Používá se při výrobě síry a kyseliny sírové. V atmosféře zůstává od 1 do 40 dnů v závislosti na sezóně. Reaguje za vzniku oxidu síry a sulfátů.Anorganické sloučeniny

S2−, sirovodík (sulfan) H2S je velmi jedovatý (smrtelně toxická koncentrace ve vzduchu 0,15 %) plyn silně zapáchající po zkažených vejcích. Chová se jako slabá kyselina, soli odvozené od této kyseliny jsou sulfidy.

Jak smrdí sirovodík : Typický příznak, že se ve vodě nachází sirovodík je zápach po zkažených vejcích, který je při vyšších koncentracích cítit již ve studené vodě a při nižších koncentracích až po zahřátí např. v bojleru. Často se sirovodík ve vodě vyskytuje ruku v ruce se železem a manganem, ale i zvýšeném mikrobiologickém znečištění.

Co to jsou sulfidy

Sulfidy (starším názvem též sirníky) jsou sloučeniny síry s oxidačním číslem S−II. Většinou jde o kovalentní sloučeniny (včetně organických sloučenin), ve kterých je síra dvojvazná. Sulfidový anion se vyskytuje v silně zásaditých sloučeninách jako sulfid lithný (Li2S), sulfid sodný (Na2S) nebo sulfid draselný (K2S).

Který plyn zapáchá po zkažených vejcích : Sulfan (sirovodík) H2S

Bezbarvý plyn s nepříjemným zápachem po zkažených vejcích.

Sirovodík neboli Sulfan značený jako H2S (Wikipedie) se vyskytuje v přírodě jako jedna z forem síry. Je to bezbarvý plyn, který často vzniká rozkladem organického materiálu nebo mikrobiologickou přeměnou síranů při nedostatku kyslíku.

Mezi nadýmavé potraviny patří luštěniny, košťálová zelenina, cibule, česnek, silně kořeněná jídla, sycené vody, kynuté pečivo, obzvláště to čerstvě upečené a alkohol, především víno. Tyto potraviny jsou bohaté na síru, která ovlivňuje střevní bakterie a vzniká sirovodík páchnoucí po shnilých vejcích.

Jak se zbavit smradu síry

Sirovodík se odstraňuje oxidací. Ta funguje za pomoci odvzdušňování kyslíkem nebo za použití silného oxidačního činidla. Využít se dají i filtrační náplně, které oxidují rozpuštěním se ve vodě. Spotřebičům pak můžete pomoci dezinfekcí chlórem či ohřevem na 70 stupňů po delší dobu, při kterém bakterie síry zničíte.Jak se zbavit pachů v myčce

  • Nejpravděpodobnějším viníkem je organický odpad nashromážděný ve spodní části myčky.
  • Vyjměte spodní přihrádku, abyste se dostali k filtru.
  • Dejte filtr pod kohoutek s horkou vodou a poté jej vyčistěte teplou mýdlovou vodou.
  • Vyměňte filtr a otřete vnitřek myčky čističem, zejména kolem dveří.

Sfalerit ZnS (sulfid zinečnatý)

  • Sfalerit ZnS (sulfid zinečnatý)
  • • surovina k výrobě zinku.
  • Pyrit FeS2 (disulfid železnatý)
  • • říká se mu kočičí zlato nebo zlato hlupáků
  • • surovina k výrobě železa.
  • Cinabarit (rumělka) HgS (sulfid rtuťnatý)
  • • surovina k výrobě rtuti.
  • Sulfan (sirovodík) H2S.


Sulfidy jsou sloučeniny síry s méně elektronegativními prvky. Oxidační číslo atomu síry v sulfidech je −II. Název sulfidu sestává z podstatného jména sulfid a přídavného jména (obsahuje název prvku, se kterým je síra sloučena, s koncovkou dle jeho oxidačního čísla).

Co delat kdyz je citit plyn : Nejčastěji se jedná o sloučeniny síry, jako jsou sulfidy či thioly – neboli sirné alkoholy, známé také pod starším názvem merkaptany, které intenzivně zapáchají i při nízkých koncentracích. Typický zápach plynu se tak tvoří uměle.

Který plyn je jedovatý : Tichým zabijákem se nazývá plyn, který je jedovatý, je lehčí než vzduch, je to oxid uhelnatý. Zvláště nebezpečné jsou nevětrané malé místnosti, jako jsou například koupelny s hořící karmou. Pokud se při hoření plyn dokonale nespaluje, vzniká oxid uhelnatý.

Jakou barvu má plynný sulfan

3.1 Vlastnosti sirovodíku

Sirovodík je bezbarvý, vysoce toxický a extrémně hořlavý plyn, těžší než vzduch, v nízkých koncentracích s charakteristickým zápachem po zkažených vejcích, který se vzduchem tvoří výbušnou směs.

Nadýmání je normální a obvykle se není čeho obávat. Ve skutečnosti vědci zjistili, že průměrný člověk „prdí“ až 25x denně! Nadměrné „prdění“ však může být známkou toho, že tělo extrémně reaguje na určitý druh potravin.Pot sám skutečně nezapáchá, těmi pravými původci zápachu jsou bakterie a kvasinky, které se množí ve vlhkém a teplém prostředí s vyšším pH. Za ostrý pach potu potom může především bakterie Brevibacterium epidermis, která má na starost rozklad tukových složek pokožky.

Proč mi smrdí z pusy : Nejčastěji vzniká příčina v dutině ústní a je způsobena bakteriemi. Mezi příčiny bakteriální nerovnováhy patří nedostatečná zubní hygiena, povlak na jazyku, zubní kaz, mezizubní prostory ve kterých se mohou hromadit zbytky jídla aj. Pokud se u vás zápach z úst objeví, navštivte lékaře, který zhodnotí důvod vzniku.