Domovem tohoto chřestýše, jenž může být pro svou hmotnost právem považován za jednoho z největších jedovatých hadů, jsou suché borové lesy a slaniska americké Floridy a okolních oblastí.Jed chřestýše zeleného je poměrně silný. Obsahuje hemotoxiny i neurotoxiny a uštknutí může být pro člověka smrtelné. Při kousnutí had vpouští do těla kořisti či potenciálního nepřítele svými zuby 20–55 % uskladněného jedu, což je dostatečné množství pro zabití dospělého člověka.Oproti jiným druhům se liší tím, že při nebezpečí neprchá, ale ve většině případů rovnou útočí. Když se cítí v ohrožení, varovně rozkmitá chrastítko na konci svého ocasu. To se chřestýšům vyváří až teprve po prvním svléknutí. Po každém dalším přibude na chrastítku jeden kroužek.
Proč chřestýš chřestí : Chřestýši mají zubní aparát solenoglyf, což znamená, že mají duté, skládací jedové zuby. Chřestýši používají svůj chřestivý ocas jako varování pro potenciální predátory. Chřestýš diamantový (Crotalus atrox) je nejdelší druh chřestýše, který může dorůst až do délky 2,5 metru.
Kde se vyskytuje kobra
Oblast výskytu zahrnuje území Bangladéše, Bhútánu, Bruneje, Číny, Hongkongu, Indie, Indonésie, Kambodže, Laosu, východní a západní Malajsie, Myanmaru, Nepálu, Filipín, Singapuru, Thajska (zde zaznamenána ve všech regionech a stále hojná), Tibetu a Vietnamu.
Čím se živí chřestýš : Potrava. Chřestýš lesní se živí malými savci, včetně hlodavců, loví však i malé žáby, ptáky a menší druhy hadů, dokonce i dalších chřestýšů. Nejčastěji lovenými hady jsou však užovky rodu Thamnophis.
Mamba černá – Dendroaspis polylepis
Jde o nejrychlejšího jedovatého hada, dokáže se plazit rychlostí až 18 km/hod. Její zbarvení je spíše šedé. Jméno "černá" dostala podle tmavě zbarvené sliznice uvnitř tlamy. Živí se hlavně hlodavci a ptáky.
Živí se zejména menšími savci (myši, zajíci), obojživelníky a ptáky. Některá data mohou pocházet z datové položky. Přestože zatím nepatří k druhům s vysokým stupněm ohrožení, jeho stavy průběžně klesají.
Kteří hadí mají Chřestidlo
Chřestýši patří podle odborníků mezi nejdokonalejší hady. Rohovité články, které se jim tvoří na konci ocasu, společně tvoří takzvané chřestidlo.Plivající kobra zabíjí svou kořist, stejně jako jiní jedovatí hadi, cíleným uštknutím. Připlíží se ke své kořisti nebo za- lehne a vyčkává. Je-li kořist v dostatečné blízkosti, blesku- rychle vyrazí kupředu a kousne. Přitom se jed dostane do těla oběti a paralyzuje ji.Mamba černá – Dendroaspis polylepis
výskyt | subsaharská Afrika |
---|---|
biotop | savana, buš, skalnaté svahy, též v blízkosti lidských sídel |
potrava | ptáci a savci přiměřené velikosti (hlodavci, damani, komby atd.) |
věk | 10 let |
rozměry | délka 2,5–4 m |
Nejdelší had
Rekordní délka zatím největšího hada uloveného v přírodě je 9,76 m. Drží ho krajta mřížkovaná (Python reticulatus), zabitá v roce 1912 na ostrově Celebes. Pro nedostatek důvěryhodných zdrojů není však tento rekord mnoha autoritami oficiálně uznáván.
Kde žije mamba zelená : Výskyt. Mamba zelená je původem ze západní Afriky a vyskytuje se v jižním Senegalu, Gambii, Guineji-Bissau, Guineji, Sieře Leone, Libérii, Pobřeží slonoviny, Ghaně, Togu, Beninu, a na jihovýchodě Nigérie.
Kde žije Taipan menší : Taipan menší (Oxyuranus microlepidotus), zvaný též taipan útočný, je jedovatý had z rodu taipan, který je endemitem semiaridních oblastí centrální Austrálie. Konkrétně žije ve státech Queensland a Jižní Austrálie.
Jak útočí kobra
V případě ohrožení se kobra charakteristicky postaví, zvedne první třetinu svého těla a roztáhne svá krční žebra potažená kůží. Nejvíce je aktivní v nočních hodinách, kdy loví kořist. Kobra indická je schopný plavec a dobrý lezec.
Kobra královská
Oprávněná královna mezi jedovatými hady obývá oblasti Asie a Indie. Královna proto, že dorůstá velikosti až 5,5 metru a je tak největším jedovatým hadem na světě. Vzhledem k její velikosti dochází k ojedinělým případům, kdy uštkne člověka.Nejjedovatější hadi
Nejjedovatějším hadem světa je australský taipan menší – Inland Taipan (Oxyuranus microlepidotus). Jeho index jedovatosti LD50s je 0,025 mg/kg. Jed z jeho uštknutí by dokázal zabít 100 lidí a nebo 250 tisíc myší.
Co je to mamba : Mamba (Dendroaspis) je rod jedovatých afrických hadů z čeledi korálovcovití. Tento rod tvoří čtyři druhy, a sice mamba černá (Dendroaspis polylepis), mamba Jamesonova (Dendroaspis jamesoni), mamba úzkohlavá (Dendroaspis angusticeps) a mamba zelená (Dendroaspis viridis).