Kde se vyskytuje celulosa?
Přírodní celulóza se nachází ve všech rostlinách na zemi a je jejich základním kamenem. Celulóza je nejrozšířenějším biopolymerem na Zemi a je k dispozici v nevyčerpatelném množství, protože ročně vznikají díky rostlinám miliony tun tohoto obnovitelného materiálu.Celulóza je polysacharid sestávající se z beta-glukózy. Jednotlivé glukózové jednotky tvoří řetězce, které jsou nerozpustné ve vodě. Je hlavní stavební látkou rostlinných buněčných stěn. Podílí se na stavbě sekundárních buněčných stěn rostlin.Kromě bakterií je bachor osídlen také prvoky, kteří se také podílejí na štěpení celulózy a dalších látek a požírají bakterie. V bachoru byly objeveny také mikroskopické houby, které také štěpí celulózu.

Co je celulózové vlákno : Celulózové vlákno se používá v papírenském a textilním průmyslu. Celulóza je hlavní složkou buničiny, z níž se vyrábí papír, a rostlinných vláken z bavlny, lnu a konopí; jejím derivátem jsou umělá vlákna, jako je acetát celulózy nebo viskóza, surovina k výrobě umělého hedvábí nebo celofánu.

Kde se nachází cukry

v pečivu, knedlíkách, polévkové jíšce, chlebu, rýži, těstovinách. Sacharidy jsou také ve všech luštěninách a obilovinách, jako jsou čočka, fazole, hrách, ovesné vločky, kroupy, jáhly… Nesmíme zapomenout ani na brambory a některé druhy sladší zeleniny, jako mrkev, řepa, kukuřice, zelený hrášek.

Kde se v těle ukládají cukry : Buď sacharidy využije jako okamžitý zdroj energie nebo je uloží do zásoby do jater a svalů. Pokud jich přijmete nadbytek, přemění je na tuk.

Nitrocelulóza vzniká působením kyseliny dusičné na celulózu za přítomnosti kyseliny sírové nebo fosforečné: 2 HNO3 + C6H10O5 → C6H8(NO2)2O5 + 2 H2O.

Buničina je nejčastější materiál používaný na výrobu papíru. Vyrábí se jak z jednoletých rostlin (kenafu, bavlny, lnu atp.), tak i víceletých (prakticky ze dřeva všech stromů – ve střední Evropě je z nich nejpoužívanější smrk).

Kde se štěpí cukry

Oproti bílkovinám, které se opravdu začínají trávit až v žaludku, začíná trávení cukrů už v dutině ústní. Enzym obsažený ve slinách začíná působit na cukry a štěpit je. Další fáze trávení sacharidů potom nastává v tenkém střevě. Právě tady se také cukr vstřebává do krve.Býložravci často hostí ve své trávicí trubici „symbiotické bakterie“, které celulózu buněčných stěn rozštěpí a umožní tak býložravci zužitkovat energii, která je v ní uložena. Nejznámější jsou bezesporu bakterie, termiti nebo přežvýkavci, kteří dokážou symbiotických bakterií využít nejlépe.Viskóza je vlákno, které je vyrobené na bázi regenerované celulózy. Základní surovinou pro výrobu bývá nejčastěji dřevo nebo bavlna, popř. jiná surovina s větším obsahem celulózy. Materiály na bázi regenerované celulózy sice nejsou čistě přírodní, ale lze je považovat za jakousi alternativu k přírodním materiálům.

Sacharóza se vyskytuje ve stoncích, listech a plodech mnoha rostlin. V České Republice je hlavním zdrojem sacharózy cukrová řepa, ve světě je to cukrová třtina. Místně a v menším měřítku i další druhy rostlin jako datlovník, některé druhy palem a javor cukrodárný.

Kde se v těle nachází sacharidy : V lidském těle se sacharidy mohou ve formě živočišného škrobu (glykogenu) ukládat ve svalech a v játrech. Nedostatečný příjem sacharidů může vést k různým potížím. Naopak při nadměrném příjmu se sacharidy přemění na hlavní zásobní formu energie – tuk – a člověk pak tloustne.

Kde se vyskytuje cukr : Největší zdroj přidaných cukrů představují zejména – slazené nápoje, jemné pečivo a cukrářské výrobky, džusy, sladkosti, jakékoli ochucené výrobky – ať už ty mléčné nebo varianty kávy. Nejlíp na tom nejsou ni snídaňové cereálie a kaše.. K obsahu cukru v potravinách byl natočen i jeden z dílů ADOST!

Kde se ukládá glukóza

Glukóza, která není okamžitě spotřebována, se buď ukládá ve svalových buňkách (a částečně i v játrech) ve formě glykogenu, nebo se v případě nadbytku mění na tělesný tuk. Na ten mohou být přeměněny i přebytečné bílkoviny. Tuky z potravy se buď spotřebují, nebo se ukládají do tukových zásob pod kůží.

Houpací křeslo nebo pohovkaBečka je stará česká jednotka objemu, jež se užívala především při obchodní činnosti. Bečkami se měřila například sůl a další sypké látky. Také se s její pomocí odměřovalo pivo a víno. Její přesná hodnota není dosud známa, je odhadována na 70 až 100 litrů.

Kde se začínají štěpit cukry : Trávení sacharidů začíná v ústní dutině. Zde se škrob a glykogen (polysacharidy) z potravy rozkládají pomocí enzymu amylázy (ptyalinu), který je obsažen ve slinách. Amyláza mění v ústech, jícnu a hltanu polysacharidy na disacharid maltózu. Další fáze trávení sacharidů se odehrává v tenkém střevě.