Kde se vyskytují mývalové?
Mýval se vyskytuje v celé kontinentální severní a střední Americe, od subpolární tajgy po panamský deštný prales. Na mnoha karibských ostrovech byli brzy vyhubeni evropskými kolonisty, kteří je lovili pro maso. Například na Hispaniole byli vyhubeni v roce 1513, na Kubě a Jamajce v roce 1687.Jeho přirozeným biotopem jsou listnaté a smíšené lesy, ale díky jeho přizpůsobivosti dnes zcela běžně obývá i města, kde je často považován za vážného škůdce. Mýval často vyhledává skrýše v podobě nory.Vyskytuje se skoro na pětině našeho území, a to v nivě řeky Moravy a také u nás – na západě Čech. V chatové oblasti poblíž Vranova u Stříbra u Hracholuské přehrady ho zahlédli chataři. Našim domácím druhům ale přítomnost medvídka nesvědčí.

Co delat kdyz najdu mývala : Kolik mývalů v Česku přesně žije, se nedá dopočítat. I proto, že mýval je noční zvíře. Daří se mu dobře, nemá v Česku přirozené nepřátele a nekosí ho ani nemoci. Jediný způsob, jak se mývalů zbavit, je vystřílet je.

Kde najit mývala

Mýval má velký areál rozšíření, najdeme ho v celé Severní a Střední Americe, a protože je velmi přizpůsobivý, žije ve všech typech prostředí, dokonce i ve velkých městech. Preferuje místa, kde rostou stromy, na kterých si v případě nebezpečí hledá úkryty a dutiny na spaní.

Kde se vyskytuje psík mývalovitý : Psík mývalovitý je šelma psovitá a mýval severní je šelma medvídkovitá. Zatímco psík mývalovitý pochází z Asie, mýval severní pochází ze Severní Ameriky. Oba upřednostňují lesnaté a vlhčí biotopy, mýval severní se však vyskytuje i v blízkosti měst a skládek.

Preferuje místa, kde rostou stromy, na kterých si v případě nebezpečí hledá úkryty a dutiny na spaní. Místo stromů mu ale stejně poslouží i jeskyně, staré doly, zničené budovy a další stavby. Zdržuje se také v blízkosti vody.

Vloni ulovili myslivci na jihu kraje přes 100 mývalů. Kolik jich zde ve skutečnosti žije, se spočítat nedá, i vzhledem k tomu, že středně velký savec původem ze Severní Ameriky je noční druh. V olomouckém správním obvodu vloni ulovili myslivci 108 kusů mývala severního.

Jak doma chovat mývala

Mývaly je nejlépe chovat v kleci vybavené kmeny na šplhání a budkami kam chodí spát. Mýval severní je noční zvíře , takže ve dne většinou spí. Povahově nejsou Mývalové tak milá zvířátka jak na první pohled vypadají. Naši Mývalové byli ochočení tak , že na sebe nechali kdykoliv sáhnout .Preferuje místa, kde rostou stromy, na kterých si v případě nebezpečí hledá úkryty a dutiny na spaní. Místo stromů mu ale stejně poslouží i jeskyně, staré doly, zničené budovy a další stavby. Zdržuje se také v blízkosti vody.Psík mývalovitý (Nyctereutes procyonoides), mýval severní (Procyon lotor) a norek americký (Neovison vison) jsou menší, v Evropě nepůvodní, ale velmi přizpůsobivé a úspěšné šelmy.

K ochraně vašich pozemků a zvířat můžete využít odchytové klece na psíky mývalovité nebo elektrické ohradníky proti psíkům mývalovitým. Použijte odchytovou klec jednostrannou či oboustrannou nebo set elektrického ohradníku s mobilní sítí proti psíkům mývalovitým.

Jak vypadá pes mývalovitý : Jedná se o psovitou šelmu dosahující až velikosti lišky. Má zavalité tělo, krátké nohy a malé zaoblené boltce neznatelně vystupující ze srsti. Zbarvením připomíná spíše jezevce nebo mývala (s nímž bývá často zaměňován). Dlouhá neuspořádána srst má v zimě hustou podsadu a na lících vytváří licousy.

Jak vypadá medvídek mýval : Mýval severní (Procyon lotor) patří do čeledi medvídkovitých. Je to šelma s krátkým tělem a delším ocasem. Snadno ji poznáte podle výrazné černobílé masky na hlavě a pruhovaného ocasu (4—7 kroužků), hustá srst nabývá černé až hnědé zbarvení.

Jak vypadá psík mývalovitý

Psík mývalovitý dorůstá 50 až 70 cm délky, má relativně krátké končetiny se čtyřmi krátkými prsty. Dorůstá výšky až 50 cm, váží 3 až 10 kg. Je pro něj typická hustá, špinavě šedá až hnědá srst a krátký huňatý ocas.

Jméno je odvozeno od slova mýt, umývat. Mýval ho dostal proto, že byl často pozorován při činnosti u jiných zvířat neobvyklé – každé sousto před pozřením pečlivě omyje ve vodě. Původ tohoto zvyku je docela přirozený, v přírodě mývalové často loví v okolí vod.Jméno je odvozeno od slova mýt, umývat. Mýval ho dostal proto, že byl často pozorován při činnosti u jiných zvířat neobvyklé – každé sousto před pozřením pečlivě omyje ve vodě. Původ tohoto zvyku je docela přirozený, v přírodě mývalové často loví v okolí vod.

Čím se živí mýval : loví ryby, sladkovodní korýše, žáby a vodní želvy – chutnají jim i želví vajíčka zahrabaná v bahně, na zemi mohou nalézt velké množství hmyzu, larev, dešťovek a ptačích hnízd s vajíčky nebo mláďaty, na stromech pak nacházejí ořechy, bobule a jiné ovoce.