Metabolismus lipidů
Lipidy jsou syntetizovány v cytoplazmě.Tuky jsou potravou přijímány ve formě triacylglycerolů (až 90 %), fosfolipidů a esterů cholesterolu. Lipidy jsou špatně rozpustné ve vodě, takže jsou triacylglyceroly štěpeny lipázami, které jsou produkovány Ebnerovými žlázami kořene jazyka, žaludečními žlázami a acinárními buňkami pankreatu.Jedná se o částečnou hydrolýzu tuků a oxidaci vyšších mastných kyselin. Je způsobeno působením enzymů, tepla, světla, mikroorganismů atd. Při tomto procesu vznikají nižší mastné kyseliny, které mají nepříjemný zápach (např. máselná kyselina).
Co patří mezi slozene lipidy : Složené lipidy tvoří základní stavební prvek buněčných membrán. Řadíme mezi ně fosfolipidy, glykolipidy a lipoproteiny.
Co jsou Glykolipidy
Glykolipidy, též známé pod názvem glycolipids, jsou tuky, které obsahují cukry. Tvoří důležitou součást buněčných membrán a hrají klíčovou roli ve funkci a stabilizaci buněk.
Kde probíhá syntéza lipidů : Syntéza triglyceridů probíhá v endoplazmatickém retikulu metabolickými cestami, při kterých se acylové skupiny v mastných acyl-CoA přenášejí na hydroxylové skupiny glycerol-3-fosfátu a diacylglycerolu.
Glykolipidy, též známé pod názvem glycolipids, jsou tuky, které obsahují cukry. Tvoří důležitou součást buněčných membrán a hrají klíčovou roli ve funkci a stabilizaci buněk.
Metabolismus tuků
K štěpení tuku dochází ve střevech pomocí pankreatické lipázy na glycerol a mastné kyseliny a glycerol je poté využit na tvorbu glykogenu. Metabolismus tuků je ovlivněn hormony: tyroxinem, adrenalinem a růstovým hormonem.
Kde probíhá beta oxidace
Beta-oxidace je proces, který probíhá v mitochondriích. Dochází zde k postupné oxidaci mastných kyselin (řetězec delší než 8 uhlíků) až na acetyl-CoA, který dále postupuje do citrátového cyklu. Je zdrojem energie (u savců především pro srdce a játra).Nejvíce tuků se získává ze semen olejnin – lisováním z plodů nebo semen rostlin za vysokého tlaku. Semena se nejprve rozdrtí, navlhčí a zahřejí, tím se rozloží na lipoproteiny, následně se lisují ve šnekových kontinuálních lisech. Při této technologii se olej zahřívá na 80 °C.Fosfolipidy lze nalézt všude tam, kde se svými bioaktivními vlastnostmi uplatňují, tedy prakticky ve všech rostlinných, živočišných i lidských životně důležitých orgánech.
Glykolipidy se vyskytují především v buněčných membránách všech eukaryotických buněk. Nejběžnějšími lipidy v buněčných membránách jsou glycerolipidy a sfingolipidy, které mají glycerolovou nebo sfingosinovou páteř. Mastné kyseliny jsou spojeny s touto páteří, takže lipid jako celek má polární hlavu a nepolární ocas.
Kde probíhá aerobní glykolýza : Metabolismus glukosy
Glukosa podléhá v buňkách řadě metabolických přeměn. Hlavní cestou jejího odbourávání je glykolýza. Probíhá v cytoplazmě téměř všech buněk a slouží jako zdroj energie. Může probíhat za přítomnosti nebo nepřítomnosti kyslíku (aerobní nebo anaerobní glykolýza).
Kde se začíná v těle trávit tuk : Trávení tuků začíná převážně až v tenkém střevě, zároveň jde o složitější akci než je tomu u trávení bílkovin či sacharidů, protože tuky nejsou rozpustné ve vodě. Trávicí enzymy tak mají složitější práci. Štěpení tuků napomáhají žlučové kyseliny.
Kde probíhá krebsův cyklus
Krebsův cyklus (citrátový cyklus, cyklus kyseliny citronové) je metabolická dráha lokalizovaná v matrix mitochondrií. Probíhá téměř ve všech buňkách organismu – kromě erytrocytů, které mitochondrie postrádají. Pro hladký průběh Krebsova cyklu jsou potřebné aerobní podmínky.
Tak tedy, v těle máme tuk dvojího typu. Jeden je uložen pod kůží a nazývá se tuk podkožní. Druhý typ tuku se ukládá v dutině břišní a nazývá se tukem viscerálním nebo útrobním či břišním.V živočišných zdrojích se nachází suroviny a potraviny jako jsou máslo, sádlo, vejce, maso, ryby, smetany, mléko, mléčné výrobky a sýry. Živočišné tuky mají dosti nevýhodné složení mastných kyselin.
Kde probiha Synteza fosfolipidů : Syntéza fosfolipidů probíhá prakticky ve všech tkáních, především v játrech (na endoplasmatickém retikulu). Naprostá většina fosfolipidů v organismu je endogenního původu.