Česká národní banka, pod vedením nového guvernéra Aleše Michla, chce opět budovat zlaté rezervy. Aktuálně vlastní cca 11,2 tun zlata – přibližně 360 000 troyských uncí. Na jednoho obyvatele České republiky připadá 0,034 troyské unce zlata (cca 1,1 gramu).Čína je aktuálně největším světovým producentem zlata s hodnotou těžby 330 tun, v pořadí následuje Austrálie s 320 tunami, a Rusko také s 320 tunami. Další významní těžaři Kanada 220 tun a USA 170 tun zaznamenali v roce 2022 výrazný pokles těžby.Dosud vytěžené množství zlata se na celém světe odhaduje na 150 000 tun. Nejbohatší světová naleziště jsou v jižní Africe, na Uralu, v Austrálii; valouny zlata (nugety, až kilogramové) v Kanadě a na Sibiři. V Česku jsou zlatonosné žíly mj. ve středních Čechách, v Jeseníkách v Kašperských horách.
Kde hledat zlato detektorem : Nejzajímavější lokality bohaté na zásoby zlata to:
- Zlaté Hory v Jeseníkách,
- Celina, Mokrsko a Chotilsko ve středních Čechách,
- Kašperské Hory v Pošumaví,
- Orlík nad Humpolcem,
- Jílové u Prahy.
Kde najít zlato v České republice
Významná naleziště zlata ve světě a České republice
I u nás jsou však známa méně vydatná ložiska, která se nacházejí v Jílovém u Prahy, v Roudném, v Jeseníkách, ale i v okolí Kašperských hor. U našich sousedů na Slovensku pak najdete funkční zlatý důl poblíž Bánské Bystrice.
Kde je uloženo české zlato : Kromě tohoto zlata má ČNB další zlato nezahrnuté do devizových rezerv v podobě například sbírek vzácných mincí v hodnotě 4,6 milionu dolarů (zhruba 102 milionů korun). Je poměrně málo známé, že 5,6 tun zlata z českého národního pokladu je uloženo v zahraničí, zbytek skrývají kasemata ČNB.
Mezi nejznámější naleziště zlata v naší zemi patřila místa jako Zlaté hory v Jeseníkách, Krásná Hora nad Vltavou, Jílové u Prahy, Roudný, Čelina, Mokrsko (Psí hory), Kašperské Hory v Pošumaví, Železné hory, Čáslavsko, a další. Historicky se z české půdy vytěžilo přibližně 100 tun ryzího zlata.
Česko je na suroviny docela bohaté, ale mnoho jich netěžíme. V současnosti probíhá těžba hnědého uhlí v Sokolovské a Mostecké pánvi a ukončuje se těžba černého uhlí na Karvinsku. Mnohem důležitější je těžba nerudných surovin, například kaolinu na Karlovarsku, Podbořansku i u Znojma.
Kam se podělo české zlato
Nejednalo se jenom o arizovaný židovský majetek, ale systematicky vykrádali soukromý i veřejný majetek a cennosti. Větší část směřovala do Říšské banky v Berlíně, kde se koncem války soustředila likvidní aktiva ve výši 80 miliard říšských marek ve zlatě a valutách.Test materiálu kyselinou
Testování šperku kyselinou dusičnou je jedním z nejúčinnějších způsobů ověření pravosti zlata. Aplikujte kapku kyseliny na nevýrazné místo šperku. Pokud dojde ke změně barvy nebo reakci, je šperk pravděpodobně padělek. Pravé zlato na kyselinu nereaguje.Mezi základní vlastnosti zlata patří jeho inertnost, právě díky ní se v přírodě vyskytuje téměř vždy jako ryzí kov. Výjimečně je pak možné na zlato narazit ve formě Elektra, což je slitina se stříbrem. Ve starověku byly známy pouze křemenné žíly se zlatem, další formy nalezišť byly objevovány až ve 20.
U Opatova na Třebíčsku v místě zvaném Vlčí jámy byl kdysi důl na zlato. Křemennou rudu tehdy ve třináctém století vozili ke zpracování do dva kilometry vzdáleného mlýna. Dodnes je v tom místě rybník, který se jmenuje Zlatomlýn, a dodnes je možné, i když vzácně, v říčce Brtnici najít nějakou tu zlatinku.
Kam se ztratilo České zlato : Stanislav Motl totiž v roce 1999 při natáčení reportáže o zlatém pokladu v pořadu Na vlastní oči odhaluje šokující skutečnost. „Z vysokých bankovních kruhů jsem zjistil, že už žádné zlato vlastně nemáme. V roce 1997 je totiž všechno prodali, přesněji řečeno, náš zlatý poklad jsme vyměnili v Německu za dluhopisy.
Co se nejvic těží v ČR : V současné době se na našem území těží několik významných komodit. Je to především černé a hnědé uhlí, v omezeném množství ropa, kaolín, jíly. Z nerostných surovin stojí za zmínku uran. Dále se těží stavební kámen, vápence, štěrky, písky a rašelina.
Kde se v České republice těží kámen
Místy, kde se kaolín těží, jsou plzeňsko, Karlovarsko, třeboňská pánev a chebská pánev. Bohužel, k velké rekultivaci krajiny po těžbě nedochází a tak jsou lomy opuštěné. V nejlepším případě jsou zatopené, ale krajina a příroda jsou zničené.
Mezi nejznámější zlatokopecké lokality u nás patří řeka Otava, Olešnice, obě Opavy (Zlatá i Černá), Zlatý potok, okolí Jílového u Prahy, Kašperské Hory a Zlaté Hory.Příčinou černání může být práce s chemikáliemi nebo pot, který obsahuje stopové prvky léků nebo kosmetických přípravků obsahující jód, brom nebo síru. černání zlata nebývá potom trvalé a vyskytuje se jen v období, ve kterém přichází šperk s chemikáliemi do styku.
Kde se v České republice těží vápenec : Česko. Barrandien, Český kras, Moravský kras, Čížkovice, Olomoucko a Prostějovsko, Pavlovské vrchy, Prachovice, Štramberk, Sušice atd.