Kde se v Polsku platí dálnice?
Mýtné lze u vozidel do hmotnosti 3,5 tuny platit v mýtných branách v národní měně i eurech. Platba je možná v hotovosti i platební kartou. Řidiči vozidel o hmotnosti nad 3,5 tuny jsou povinni využívat mýtný systém e-TOLL, který sleduje pohyb vozidla a automaticky počítá výši mýtného.

  • D1, úsek Kývalka – Holubice (km 182-210)
  • D2, úsek Brno – Chrlice (km 0-3)
  • D5, úsek Ejpovice – Sulkov (km 67-89)
  • Silnice I/37, úsek Hradec Králové – Pardubice.
  • D5, úsek Beroun-východ – Beroun-západ (km 14-22)
  • D10, úsek Satalice – Stará Boleslav (km 0-14)
  • D10, úsek Bezděčín – Mladá Boleslav (km 39-46)

Po ukončení všech plánovaných úseků bude v Polsku asi 2100 km dálnic a asi 6077 km rychlostních silnic (dohromady asi 8177 km). Polské dálnice se značí písmenem A jako Autostrada, rychlostní silnice se značí písmenem S.

Jak koupit mýto v Polsku : Mýto se zde platí pomocí kuponu e-ticket, který si můžete zakoupit přes mobilní aplikaci, online nebo na určených distribučních místech. Elektronický kupon umožňuje plynulý průjezd přes mýtné brány, kde tak není nutné platit fyzicky.

Jak je to v Polsku s dálniční znamkou

Nejen že je většina tamních dálnic pro osobní auta do 3,5 tuny zdarma, ale i zpoplatněné úseky se řeší zaplacením mýtného v mýtných branách. Kam nalepit dálniční známku v Polsku To vás trápit nemusí. Dálniční známka totiž v Polsku neexistuje.

Jak se dá platit v Polsku : Oficiální měnou v Polsku je zlotý(zł -zloty), hovorově złotówka [zuotuvka]. Jeho drobné mince jsou groše. Je možné platit i papírovými bankovkami, nebo také bezhotovostně – kartami, a to dokonce. Označení polského zlotého je PLN.

Jak se značí placené a neplacené úseky dálnic Začátek a konec placeného úseku, kde je třeba mít zaplacený dálniční kupón poznáte podle zelené značky s piktogramem dálnice, konec tohoto úseku pak totožnou značkou s červeným pruhem (je přeškrtnutá).

Co ale můžu udělat, když na dálnici či rychlostní komunikaci omylem vjedu do protisměru

  1. Zastavte co nejvíce u kraje vozovky, nejlépe vlevo, tj.
  2. Zapněte varovné blinkry, aby bylo vozidlo co nejlépe vidět.
  3. Oblečte si reflexní vestu, ve které budete vidět na velkou vzdálenost, pomůže Vám ochránit vaše zdraví.

Jak platit za benzín v Polsku

Platit kartou je v Polsku zcela běžné stejně jako u nás. Jestliže se tedy chystáte cestovat do větších měst, jako jsou Varšava, Krakov či Gdaňsk, neměli byste mít s placením kartou problém. Karty akceptují všechny velké obchodní řetězce, benzinové pumpy i třeba dopravní prostředky.Ceny dálničních známek v Polsku

Dálniční úsek Cena za automobil (do 3,5 tuny)
Dálnice A1 – Rusocin – Nowa Wieś 29,90 PLN (cca 155 Kč)
Dálnice A2 – Świecko – Konin 87,00 PLN (cca 450 Kč)
Dálnice A2 – Konin – Lodž (Stryków) 9,90 PLN (cca 50 Kč)
Dálnice A4 – Wrocław – Sośnica 16,20 PLN (cca 85 Kč)

Nejen že je většina tamních dálnic pro osobní auta do 3,5 tuny zdarma, ale i zpoplatněné úseky se řeší zaplacením mýtného v mýtných branách. Kam nalepit dálniční známku v Polsku To vás trápit nemusí. Dálniční známka totiž v Polsku neexistuje.

Takto obsluhované úseky jsou na dálnici A1 v úseku Rusocin – Czerniewice, na dálnici A2 v úseku Konin – Świecko a na dálnici A4 v úseku Krakov – Katovice. Jsou klasické mýtné brány stále v provozu Nikoliv, na výše uvedených státních úsecích dálnic A2 a A4 byla činnost fyzických mýtných bran ukončena 1. prosince 2021.

Jak zaplatit pokutu v Polsku : Udělenou bezhotovostní pokutu je možno uhradit převodem z českého bankovního ústavu (vlastním internet banking nebo v libovolné bance) na účet uvedený ve složence. Upozorňujeme, že číslo účtu musí mít mezinárodní formát IBAN, tj. 26 znaků.

Jak je lepsi platit v Polsku kartou : Při platbě u obchodníka se vám může stát, že vám terminál nabídne platu v českých korunách. V tuto chvíli zbystřete. Jedná se o dynamický převod měny (Dynamic Currency Conversion — DCC). Vždy si zvolte platbu v místní měně, v Polsku tedy ve zlotých.

Na co si dát pozor v Polsku

Podívejme se na ty nejdůležitější:

  • V Polsku je stejně jako u nás povinné denní svícení.
  • Všichni cestující musí být připoutáni bezpečnostními pásy.
  • Děti do 12 let a do 150 cm smí cestovat pouze v autosedačce.
  • Pozor na alkohol za volantem.
  • Zakázané jsou antiradary.


Dálnici bez poplatku poznáte vcelku jednoduše. Je označena značkou "Dálnice" s dodatkovou tabulkou "Bez časového poplatku". Za touto značkou tedy můžete jet bez obavy z vysoké pokuty za to, že na skle nemáte dálniční známku.vaše vozidlo patří mezi vozidla složek záchranného systému, provádíte záchranné a likvidační práce nebo chráníte obyvatelstvo, je-li nutno při uzavírce použít pro vedení objížďky zpoplatněnou komunikaci, je možné užít tuto komunikaci bez zpoplatnění.

Kdo může na dálnici bez známky : Kdo neplatí za elektronické dálniční známky

Historická vozidla s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla. Vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P. Vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou.