Protilátky neboli imunoglobuliny jsou proteiny, které vznikají v lymfatické tkáni a odtud přecházejí do krevní plazmy, kde se mohou vázat se na antigeny.Funkci protilátek v těle plní glykoproteiny, označované jako imunoglobuliny. Během imunitní odpovědi jsou syntetizovány a vylučovány plazmatickými buňkami, tzn. diferencovanými B-lymfocyty.IgE je zkratka pro imunoglobuliny E, tedy protilátky, které se u některých osob vytvářejí v organismu jako reakce na různé alergeny. Zvýšené hodnoty nacházíme například u atopiků. Atopie sama o sobě není nemoc, ale náchylnost k alergii, tedy zvýšené reakci těla na některé alergeny.
Která část protilátky váze antigen : Fab fragment (fragment antigen binding), který váže antigen, Fc fragment (fragment crystalizable), který umožňuje vazbu na buňky imunitního systému.
Co produkuje imunoglobuliny
Imunoglobuliny – jsou protilátky, které organismus běžně produkuje proti cizorodé látce, která vnikne do organismu. Protilátky se dostaví na místo působení cizorodých látek, navážou se na ně a buď jejich zničí sami nebo jejich označí pro útok jiných látek.
Co tvoří imunitní systém : Imunitní systém je tvořen souborem buněk a orgánů, které spolupracují na obraně organismu proti cizorodým zárodkům. Orgány imunity se nacházejí v celém těle a spolu s nervovým, srdečním, pohybovým a trávicím systémem zajišťují harmonickou činnost organismu jako celku.
Kostní dřeň je někdy označována jak rodiště imunitních buněk. Nacházejí se zde kmenové buňky, z nichž vznikají všechny krevní buňky včetně bílých krvinek.
Po kontaktu s patogenem se mění na tzv. paměťové buňky nebo plazmatické buňky, které začnou tvořit protilátky. Vytváří se tzv. imunologická paměť, která má později mnohem silnější a rychlejší odezvu při dalším kontaktu s bakterií nebo virem.
Co vytvari imunoglobuliny
Vyrábí se z lidské plaz- my získané od 3 000–10 000 zdravých dárců. Imunoglobuliny (protilátky) patří mezi základní molekuly imunitního systému jako složky specifické (získané) imunitní odpovědi or- ganizmu. Jsou syntetizovány a produkovány plazmatickými buňkami (diferencované B lymfocyty).Pro stimulaci imunitního systému je vhodné také colostrum, které obsahuje imunoglobuliny, které bojují s patogeny. Colostrum najdete v Performance Protein společně nativní syrovátkou a kolagenem pozitivně působí na střevo, které je centrem imunity. Neméně důležitou potravinou je zázvor.Kromě cukru může imunitní systém narušovat také zvýšený příjem soli, nasycených tuků a naopak nedostatek vitamínu A, B6, C, D, E, zinku, selenu, železa, mědi a kyseliny listové.
Střeva jsou domovem 80 % všech imunitních buněk, a proto jsou považována za centrum imunitního systému. Tyto imunitní buňky neustále komunikují se střevními bakteriemi a poskytují imunitnímu systému podněty potřebné pro jeho výcvik.
Jaký úkol má imunitní systém : Imunitní systém je soubor mechanismů nezbytných pro naše přežití. Chrání nás před bakteriemi, viry a dalšími mikroby a působí jako prevence před infekcemi. Imunitní systém udržuje integritu organismu. Rozpoznává škodlivé od neškodlivého a chrání tak organismus před exo- i endogenními škodlivinami.
Co brát na posílení imunity : Rychlá podpora imunity
- Vitamin C.
- Vitamin C pro dospělé
- Vitamin C pro těhotné a kojící ženy.
- Vitamin C pro děti od 3 let.
- Česnek.
- Echinacea.
- Rakytník.
- Zinek + Selen.
Kdy se tvoří imunita
Miminka se rodí s nezralým imunitním systémem. Ten se totiž vytváří až po narození, v průběhu prvních tří let života. Tehdy vzniká základ pro zdraví dítěte v dalším životě.
Imunita je schopnost našeho organismu bránit se negativním vlivům z venku (viry, bakterie) i zevnitř (odumřelé buňky). Je to takový náš štít, díky kterému dokážeme normálně fungovat. Imunitní systém se rozpíná celým tělem a tvoří jej buňky a tkáně. Hlavní součástí imunity jsou bílé krvinky.IgM je první třídou imunoglobulinů, který je produkovaný při časné imunitní odpovědi a proto dobře slouží k rozeznání akutních od chronických onemocnění. V komplexu s antigenem aktivně váže a aktivuje komplement. Protilátky třídy IgM tvoří 10 % všech protilátek v séru, přičemž jejich koncentrace je 1–1,5 g/l.
Jak posílit imunitní systém rychle : Pro správné fungování imunitního systému můžeme udělat mnohé pomocí stravy. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, celozrnné obiloviny, mléčné výrobky s nižším obsahem tuku. Důležité jsou potraviny s vysokým obsahem bílkovin jako jsou luštěniny, raby, maso, vejce.