Středoušní dutina obsahuje tři sluchové kůstky: kladívko, kovadlinku a třmínek. Ty jsou vzájemně propojeny a navíc kladívko je upnuto do bubínku a třmínek do oválného okénka v mediální stěně. Nacházejí se zde i dva svaly: musculus stapedius a musculus tensor tympani.Lidské ucho se skládá ze tří hlavních částí: zevní ucho (auris externa) – ušní boltec a zevní zvukovod, střední ucho (auris media) – středoušní dutina a sluchové kůstky, vnitřní ucho (auris interna) – kostěný labyrint (předsíň, hlemýžď a polokruhové kanálky) a blanitý labyrint.Pro vnímání zvuku hraje důležitou roli tzv. Cortiho orgán, který je součástí hlemýždě vnitřního ucha a obsahuje smyslové vláskové buňky, sloužící k přeměně zvukových vln na nervové impulsy.
Kde se nachází Cortiho orgán : Cortiho orgán je klíčový útvar percepce zvuku, vytváří nervový impuls z mechanické energie zvukových vln. Nachází se na lamina basilaris v ductus cochlearis hlemýždě vnitřního ucha. Je tvořen jednak buňkami sekundárně smyslovými (vláskové buňky), tak i buňkami podpůrnými.
Jak hluboko v uchu je bubínek
Na konci zvukovodu se nachází bubínek, hranice mezi vnějším a středním uchem. Zvuková vlna, která projde zvukovodem, naráží do bubínku a putuje dál do nitra ucha. Délka zvukovodu dospělého člověka je asi 3 cm. Bubínek je vazivová blanka na konci zvukovodu, cca 0,1 mm silná.
Jak poznat prasklý ušní bubínek : Příznaky. Nejdříve nastane náhlá, prudká a silná bolest v uchu, následně z ucha vytéká bílý až krvavý výtok a poté se zhoršuje nebo úplně zmizí sluch, po prasknutí může být i závrať. Z ucha hnis vytéká i několik dní po poškození ušního bubínku; také mohou být pocity tlaku v uchu a zvonění v uchu (tinnitus).
Perilymfa je tekutina, která se nachází ve vnitřním uchu v částech hlemýždě, které označujeme jako scala vestibuli a scala tympani. Perilymfa má poněkud jiné chemické složení než endolymfa (např. obsahuje více sodíku), pomáhá šířit elektrické signály a zřejmě má i vyživovací funkci pro okolní tkáň.
Na virovou infekci vám mohou být doporučeny ušní kapky s protizánětlivým účinkem, na počáteční bakteriální infekci se zase předepisují antibiotika. Pokud je však zánět příliš pokročilý, může lékař přejít k propíchnutí ušního bubínku.
Co řídí činnost buněk
Jádro – je ve středu buňky, obsahuje dědičnou informaci. Řídí činnost buňky a rozmnožování.zevní ucho – boltec, zvukovod a bubínek, přičemž boltec a částečně zvukovod jsou jediné viditelné části. střední ucho – dutina bubínku ve spánkové kosti, najdeme zde tři malé kostičky: kladívko, kovadlinka, třmínek, které přenášejí intenzitu kmitů do vnitřního ucha.Příznaky. Nejdříve nastane náhlá, prudká a silná bolest v uchu, následně z ucha vytéká bílý až krvavý výtok a poté se zhoršuje nebo úplně zmizí sluch, po prasknutí může být i závrať. Z ucha hnis vytéká i několik dní po poškození ušního bubínku; také mohou být pocity tlaku v uchu a zvonění v uchu (tinnitus).
Vatovou tyčinkou jste si nejspíš v uchu vytvořila mazovou zátku. Můžete zkusit ji rozpustit sprejem na čištění uší nebo 3% peroxidem vodíku či odstranit pomocí ušní svíčky. Někdy ale nezbyde nic jiného, než navštívit ORL, kde vám lékař mazovou zátku odstraní.
Co se stane kdyz praskne bubínek : ztrátě sluchu, obvykle přechodné, či opakovanému zanícení. Prasknutý bubínek by tedy vždy měl ošetřit lékař. Pokud se k němu malý pacient dostane zavčas, propíchne lékař bubínek sám, aby zabránil jeho samovolnému prasknutí a ulevil mu tak od bolesti.
Jak uvolnit ušní zátku : K čištění zvukovodu můžete použít speciální kapky či spreje, které pomohou ušní maz změkčit, rozpustit a odstranit z ucha. Další možností je použití ušních svící. Hořící ušní svíce vytváří teplo a mírné vakuum, které pomohou ušní maz změkčit a vytáhnout u ucha ven. Většinou stačí uši čistit 1x týdně.
Co je to Endolymfa
Endolymfa je tekutina, přesněji kapalina, přítomná uvnitř blanitého labyrintu vnitřního ucha obratlovců. Zevnitř tak omývá různé dutiny uvnitř váčků a trubic vnitřního ucha. Je dramaticky odlišná od jakékoliv tělní tekutiny v těle.
Hlemýžď (kochlea) je tvořen dvěma a půl závity stočené trubice, podélně rozdělené na tři části: scala vestibuli, ductus cochlearis a scala tympani. Scala vestibuli začíná za fenestra ovalis a v apexu hlemýždě kontinuálně přechází ve scala tympani, jež ústí do fenestra rotundum.Při vyšetření oblasti vnitřního zvukovodu a mostomozečkové oblasti je vhodné vyšetření magnetickou rezonancí (MRI). Ve srovnání s CT magnetická rezonance dosahuje lepšího rozlišení měkkých tkání a nezatěžuje pacienta radiací.
Co vytáhne zánět z ucha : Lokálně aplikujeme dekongescenčí nosní kapky, které usnadní zprůchodnění Eustachovy trubice a zmírní otok sliznic (např. Otrivin®, Nasivin®), v případě hustého hlenu podáváme také mukolytika (např. Mucosolvan®, Ambrobene®, ACC®). Při bolesti a horečce podáváme celkově analgetika a antipyretika (např.