Černé uhlí se v České republice těží v hlubinných dolech. V současné době těží černé uhlí pouze firma OKD, a to v Ostravsko-karvinské uhelné pánvi. Dříve fungovaly také doly na Kladensku a Plzeňsku, které jsou již vytěženy a v Rosicko-oslavanské pánvi na jižní Moravě.V současnosti se černé uhlí těží pouze v Ostravsko-karvinském revíru prostřednictvím firmy OKD. Ročně je vytěženo kolem 15 milionů tun černého uhlí. V roce 1999 se těžilo přibližně 20 miliónu tun, což odpovídalo přibližně 1 % těžitelných zásob.Asi polovina z černého uhlí je těžena v Kuzbasu (v Kuzněcké pánvi), a to většinou povrchovým způsobem. Odtud se zásobuje i Uralský rajon a část Povolží. Dále např. Vorkuta, Nerjungri, okolí Irkutska a jinde.
Kde jsou v ČR největší zásoby hnědého uhlí : V České republice je hnědé uhlí těženo zejména v severních Čechách, v oblastech kolem Mostu, Chomutova a Teplic. Severočeská pánev je největším producentem hnědého uhlí v zemi a má dlouholetou tradici těžby. Významné lokality těžby zahrnují například lomy Bílina a ČSA.
Jaké uhlí se těží v Mostě
Mostecké uhlí ořech 2, pro automatické kotle, 375 kg
Mostecké uhlí se těží v Mostecké pánvi, nazývané také Severočeská hnědouhelná pánev. Konkrétně se pak mostecké uhlí těží v několika povrchových lomech: ČSA, Kohinoor II, Vršany a Jan Šverma.
Kde se těží uhlí v Polsku : V současné době se hnědé uhlí těží povrchově na čtyřech lokalitách (revírech): Adamow, Belchatów, Konin a Turów, které jsou lokalizovány v centrálním a západním Polsku, tj. v regionech značně vzdálených od hlavní palivo-energetické základny Polska v Horním Slezsku.
V Ústeckém kraji je hnědé uhlí těženo v Severočeské hnědouhelné pánvi, v níž je cca 850 km2 uhlonosných z celkové plochy 1420 km2 této terciérní pánve, tvořené sedimenty. V posledních letech je výše těžby ve znamení setrvalého poklesu, s ročním maximem v roce 1984, cca 75 mil.
Černé uhlí se tak do ČR dováží hlavně z Polska, Spojených států, Kanady, Austrálie a také z Ukrajiny. OKD produkuje uhlí především pro využití v koksovnách. Platí, že koksovatelné uhlí je velmi žádané. Podle slov předsedy představenstva OKD by neměl být problém prodloužit těžbu v dole ČSM.
Co se nejvíce těží v ČR
V současné době se na našem území těží několik významných komodit. Je to především černé a hnědé uhlí, v omezeném množství ropa, kaolín, jíly. Z nerostných surovin stojí za zmínku uran. Dále se těží stavební kámen, vápence, štěrky, písky a rašelina.Podle geologického stáří je obvykle nejstarší černé uhlí (antracit), potom hnědé uhlí a nejmladší jsou lignity. Hnědé uhlí se využívá především jako palivo. Kromě uhlíku obsahuje velké množství různých směsných látek jako je síra nebo popeloviny. Nejmladší a nejméně karbonizované hnědé uhlí se nazývá lignit.– Největším producentem uhlí (černého a hnědého) je s velkým odstupem Čína (asi 46 procent světové produkce), následovaná Indií (9,2 procenta), USA (9,1 procenta), Austrálií (6,2 procenta) a Indonésií (asi šest procent světové produkce). Německu patří osmé místo.
- Jan Evangelista Purkyně – jeden z nejznámějších vědců své doby.
- René Roubíček – otec moderního sklářského umění
- Hraběnka Henrietta Chotková – královna růží
- Ruth Bondyová – známá izraelská novinářka, spisovatelka a překladatelka českého původu.
- Martha Schichtová – jedna z prvních Češek, která objela svět.
Kde se těží v ČR : Česko je na suroviny docela bohaté, ale mnoho jich netěžíme. V současnosti probíhá těžba hnědého uhlí v Sokolovské a Mostecké pánvi a ukončuje se těžba černého uhlí na Karvinsku. Mnohem důležitější je těžba nerudných surovin, například kaolinu na Karlovarsku, Podbořansku i u Znojma.
Kde se v ČR těží rudy : ložiska ČR. V České republice nejsou v současnosti těžena žádná ložiska rud.
Kde se těží rudy v ČR
mědi se nacházejí u Mutěnína, Svržna a u ložiska Tři sekery u Mariánských Lázní (Čujanová et Prokop 1968, 314).
Příklady výhřevnosti některých paliv
Palivo | Výhřevnost [kJ/kg] | Výhřevnost [kJ/m³] (20 °C) |
---|---|---|
Vodík | 119 550 | 10 748 (g) |
Methan | 50 009 | 33 806 (g) |
Ethan | 47 794 | 61 272 (g) |
Propan | 46 357 | 88 540 (g) |
Uhlí vzniklo ze dřeva, které bylo uloženo v anaerobních vodních prostředích, kde nízké hladiny kyslíku bránily jeho kompletnímu rozkladu a oxidaci (hnití). Vznikalo především v době, kdy se formoval kontinent Pangea.
Kde se v Polsku těží uhlí : Důl Turów (výslovnost [ˈturuf]IPA) je hnědouhelný lom, v jihozápadním cípu Polska v centrální části Bogatyňského výběžku (též zvaného Turoszowský výběžek). Důl se nachází celý ve gmině Bogatynia a částečně i na území města Bogatynia v okrese Zgorzelec v Dolnoslezském vojvodství.