Kde se těží uhlí ve světě?
Černé uhlí se v České republice těží v hlubinných dolech. V současné době těží černé uhlí pouze firma OKD, a to v Ostravsko-karvinské uhelné pánvi. Dříve fungovaly také doly na Kladensku a Plzeňsku, které jsou již vytěženy a v Rosicko-oslavanské pánvi na jižní Moravě.V současnosti se černé uhlí těží pouze v Ostravsko-karvinském revíru prostřednictvím firmy OKD. Ročně je vytěženo kolem 15 milionů tun černého uhlí. V roce 1999 se těžilo přibližně 20 miliónu tun, což odpovídalo přibližně 1 % těžitelných zásob.Asi polovina z černého uhlí je těžena v Kuzbasu (v Kuzněcké pánvi), a to většinou povrchovým způsobem. Odtud se zásobuje i Uralský rajon a část Povolží. Dále např. Vorkuta, Nerjungri, okolí Irkutska a jinde.

Kde jsou v ČR největší zásoby hnědého uhlí : V České republice je hnědé uhlí těženo zejména v severních Čechách, v oblastech kolem Mostu, Chomutova a Teplic. Severočeská pánev je největším producentem hnědého uhlí v zemi a má dlouholetou tradici těžby. Významné lokality těžby zahrnují například lomy Bílina a ČSA.

Jaké uhlí se těží v Mostě

Mostecké uhlí ořech 2, pro automatické kotle, 375 kg

Mostecké uhlí se těží v Mostecké pánvi, nazývané také Severočeská hnědouhelná pánev. Konkrétně se pak mostecké uhlí těží v několika povrchových lomech: ČSA, Kohinoor II, Vršany a Jan Šverma.

Kde se těží uhlí v Polsku : V současné době se hnědé uhlí těží povrchově na čtyřech lokalitách (revírech): Adamow, Belchatów, Konin a Turów, které jsou lokalizovány v centrálním a západním Polsku, tj. v regionech značně vzdálených od hlavní palivo-energetické základny Polska v Horním Slezsku.

V Ústeckém kraji je hnědé uhlí těženo v Severočeské hnědouhelné pánvi, v níž je cca 850 km2 uhlonosných z celkové plochy 1420 km2 této terciérní pánve, tvořené sedimenty. V posledních letech je výše těžby ve znamení setrvalého poklesu, s ročním maximem v roce 1984, cca 75 mil.

Černé uhlí se tak do ČR dováží hlavně z Polska, Spojených států, Kanady, Austrálie a také z Ukrajiny. OKD produkuje uhlí především pro využití v koksovnách. Platí, že koksovatelné uhlí je velmi žádané. Podle slov předsedy představenstva OKD by neměl být problém prodloužit těžbu v dole ČSM.

Co se nejvíce těží v ČR

V současné době se na našem území těží několik významných komodit. Je to především černé a hnědé uhlí, v omezeném množství ropa, kaolín, jíly. Z nerostných surovin stojí za zmínku uran. Dále se těží stavební kámen, vápence, štěrky, písky a rašelina.Podle geologického stáří je obvykle nejstarší černé uhlí (antracit), potom hnědé uhlí a nejmladší jsou lignity. Hnědé uhlí se využívá především jako palivo. Kromě uhlíku obsahuje velké množství různých směsných látek jako je síra nebo popeloviny. Nejmladší a nejméně karbonizované hnědé uhlí se nazývá lignit.– Největším producentem uhlí (černého a hnědého) je s velkým odstupem Čína (asi 46 procent světové produkce), následovaná Indií (9,2 procenta), USA (9,1 procenta), Austrálií (6,2 procenta) a Indonésií (asi šest procent světové produkce). Německu patří osmé místo.

  • Jan Evangelista Purkyně – jeden z nejznámějších vědců své doby.
  • René Roubíček – otec moderního sklářského umění
  • Hraběnka Henrietta Chotková – královna růží
  • Ruth Bondyová – známá izraelská novinářka, spisovatelka a překladatelka českého původu.
  • Martha Schichtová – jedna z prvních Češek, která objela svět.

Kde se těží v ČR : Česko je na suroviny docela bohaté, ale mnoho jich netěžíme. V současnosti probíhá těžba hnědého uhlí v Sokolovské a Mostecké pánvi a ukončuje se těžba černého uhlí na Karvinsku. Mnohem důležitější je těžba nerudných surovin, například kaolinu na Karlovarsku, Podbořansku i u Znojma.

Kde se v ČR těží rudy : ložiska ČR. V České republice nejsou v současnosti těžena žádná ložiska rud.

Kde se těží rudy v ČR

mědi se nacházejí u Mutěnína, Svržna a u ložiska Tři sekery u Mariánských Lázní (Čujanová et Prokop 1968, 314).

Příklady výhřevnosti některých paliv

Palivo Výhřevnost [kJ/kg] Výhřevnost [kJ/m³] (20 °C)
Vodík 119 550 10 748 (g)
Methan 50 009 33 806 (g)
Ethan 47 794 61 272 (g)
Propan 46 357 88 540 (g)

Uhlí vzniklo ze dřeva, které bylo uloženo v anaerobních vodních prostředích, kde nízké hladiny kyslíku bránily jeho kompletnímu rozkladu a oxidaci (hnití). Vznikalo především v době, kdy se formoval kontinent Pangea.

Kde se v Polsku těží uhlí : Důl Turów (výslovnost [ˈturuf]IPA) je hnědouhelný lom, v jihozápadním cípu Polska v centrální části Bogatyňského výběžku (též zvaného Turoszowský výběžek). Důl se nachází celý ve gmině Bogatynia a částečně i na území města Bogatynia v okrese Zgorzelec v Dolnoslezském vojvodství.