Kde se těží sádra?
Na Opavsku existují ložiska tohoto minerálu. Jedno je těženo v povrchovém dole v Kobeřicích, druhé bylo dobýváno v již zaniklém dole v Opavě-Kateřinkách (dnešní Stříbrné jezero). Sádrovec vznikl vysrážením minerálů ze slané vody v sebkhách, tj.V České republice byl průmyslově těžen v okolí Opavy (Kateřinky, Kobeřice, Sudice). Nejznámější lokalitou v Čechách byl lom na keramické jíly u Strkovic na Žatecku. Ve světě jsou tisíce nalezišť, z nichž zcela ojedinělý je výskyt v dole Naica ve státě Chihuahua v Mexiku s nalezenými mimořádně velikými exempláři.Sádra dobře drží na různém typu zdiva od cihelné zdi po pórobetonovou, na omítkách i sádrokartonu. Proto má všestranné využití při opravách v domácnosti nebo drobných stavebních pracích. Univerzální bílá sádra, stejně jako šedá sádra, na povrchu zaschne asi po 12 minutách a zcela ztuhne po půl hodině.

Jak se vyrábí sádra : Sádra. Sádra se vyrábí tepelným rozkladem sádrovce takzvaným vařákovým způsobem při 130–150 °C. Materiálem pro výrobu může být také odpad po odsíření spalin z tepelných elektráren (energetický sádrovec).

Kde se nejvíce těží černé uhlí v ČR

Černé uhlí se dobývá pouze dolováním z hlubin. Výskyt tohoto druhu uhlí je na Kladensku (již vytěženo), Plzeňsku (již vytěženo), v Rosicko-Oslavanském revíru (vytěženo 61 milionů tun, zůstalo cca 27 mil t) a na Ostravsko-Karvinsku, kde báňská činnost neustále pokračuje.

Kde se v Česku těží : Česko je na suroviny docela bohaté, ale mnoho jich netěžíme. V současnosti probíhá těžba hnědého uhlí v Sokolovské a Mostecké pánvi a ukončuje se těžba černého uhlí na Karvinsku. Mnohem důležitější je těžba nerudných surovin, například kaolinu na Karlovarsku, Podbořansku i u Znojma.

Špatně vede teplo. Optické vlastnosti: Barva: bezbarvý, podle příměsí bílá, šedá, žlutá, namodralá, hnědá. Lesk perleťový na štěpné ploše {010}, na ostatních plochách skelný. Průhlednost: průhledný až průsvitný, vryp bílý.

Vynikající bělostný alabastr se nachází v sádrovcových ložiscích Volterry (Itálie). U nás se polohy sádrovce mořského původu vyskytují v Opavě-Kateřinkách a v Kobeřicích, kde lze sbírat i jeho sběratelsky atraktivní ukázky.

Co se dělá ze sádrovce

Ve stavebnictví se částečně vypálený sádrovec používá jako pálená sádra a přísada do cementů, dále se používá v sochařství, v medicíně, v sklářském průmyslu nebo jako hnojivo. Z alabastru vyráběly ozdobné předměty již starověké civilizace.sádra

sádra ž
1. ( rozmíchaná ) plaster , ( prášková , sochařská ap .) plaster of Paris , ( drcený sádrovec ) gypsum
2. ( na zlomeninu ) plaster ( cast ), cast mít nohu / ruku v sádře have a leg / arm in ( BrE ) plaster / a cast

Pomalu tuhnoucí sádra se vyrábí výpalem sádrovce nebo přírodního anhydritu při teplotách nad 900 °C v šachtových nebo rotačních pecích. Při těchto teplotách dochází již k částečnému rozkladu síranu vápenatého a vzniklý oxid vápenatý působí jako katalyzátor tuhnutí.

První použití sádry jako modelového materiálu popsal v roce 1756 Philip Pfaff. Otiskování sádrou se ale rozšířilo až po roce 1820, kdy Delabarre vynalezl otiskovací lžičku. Sádru získáváme zahřátím sádrovce, přičemž se odstraní určité množství krystalové vody. Proces se nazývá dehydratace.

Které nerostné suroviny se těží v ČR : V současné době se na našem území těží několik významných komodit. Je to především černé a hnědé uhlí, v omezeném množství ropa, kaolín, jíly. Z nerostných surovin stojí za zmínku uran. Dále se těží stavební kámen, vápence, štěrky, písky a rašelina.

Kde se v ČR těží fosilní paliva : Fosilní paliva

V Česku je stále velmi rozšířená povrchová těžba hnědého uhlí a to především v sokolovské a mostecké pánvi. Uhlí vytěžené v těchto lomech zásobuje uhelné elektrárny, které jsou zdrojem přibližně 40 % elektrické energie vyrobené v Česku.

Kde se v ČR těží rudy

ložiska ČR. V České republice nejsou v současnosti těžena žádná ložiska rud.

Z bezbarvých laků ve spreji můžete použít např. akrylátové bezbarvé laky určené na přestříkání autoemailů, metalíz. minimálně změní odstín sádry a dobře odolávají povětrnostním vlivům. nátěr bude nutné několikrát opakovat (sádra je velmi nasákavá) až se vytvoří vrstva, nátěrový film.Hematit je poměrně rozšířený a snadno dostupný kámen. Naleziště jsou na světě v Americe, Brazílii, Kanadě, dokonce i v České republice v Horní Blatné u Karlových Varů. Zajímavé hematity s ledvinovým povrchem se těží v Maroku, kterým povrch pokrývají jakoby vyvřelé kovové bubliny.

Kde se nejvice tezi uhli : Zásoby černého uhlí jsou z největší části na území šesti států, a to v pořadí USA (23 %), Indie (19 %), Čína (13 %), Rusko (10 %), jižní Afrika (10 %) a Austrálie (8 %). Těchto šest států dohromady spravuje 84 % světových těžitelných zásob černého uhlí.