Pšenice = více než 30 % osevních ploch obilovin, má největší dynamiku v rozšiřování osevů, sklizní, hektarových výnosů a postavení ve světovém obchodě s potravinami. Nejvyšší produkce = Asie (41,9 %), dále Evropa (32,0 %) a Severní Ameriku (13,5 %).K základním produktům patří obilniny, které se pěstují na 55% rozlohy orné půdy.na celkové produkci se zhruba 1/2 podílí pšenice, pěstuje se po celé ČR, ale nejvyšší kvality a výnosů dosahuje v oblastech s nejpříznivějšími podmínkami-Polabí, Moravské úvaly.Sejí se jařiny, což jsou nejčastěji jarní pšenice, jarní ječmen, kukuřice nebo slunečnice. Půdu správně obděláváme po vrstevnicích a významně tak omezujeme vodní erozi. Na erozně nejohroženějších půdách to však nemusí stačit, proto doplníme další protierozní opatření.
Jak se pěstuje pšenice : Pšenici vyhovují hlubší, hlinité a jílovitohlinité půdy s neutrální až slabě kyselou půdní reakcí a s dostatečnou zásobou živin. Velmi dobré podmínky pro pěstování pšenice jsou zejména v oblastech s průměrnou teplotou v jarním a letním období 14–17 °C a s nízkými srážkami 250–350 mm.
Kolik Dovážíme obilí z Ukrajiny
Z Ukrajiny se v minulém roce do Česka dovezlo 87,8 tisíce tun obilovin za 525,2 milionu korun, v roce 2019 to bylo 4,7 tisíce tun za 24,6 milionu korun, uvádějí data Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Co se nejvíce pěstuje v ČR : Nejdůležitější skupinou plodin jsou u nás obilniny, které pokrývají více než polovinu osevních ploch. Do rostlinných komodit patří obiloviny, olejniny, luskoviny, pícniny, cukrová řepa a brambory, dále ovoce, zelenina, chmel, réva vinná, léčivé, aromatické a kořeninové rostliny, květiny a školkařské výpěstky.
Pšenice jarní se sklidilo 103,2 tis. tun, což je o 7,4 tis. tun více (o 7,8 %) než v minulém roce.
obilí se seje na podzim, na jaře vyroste a v létě se sklidí. – nebo jako jařina – tzn., že se zaseje na jaře a sklízí se ten samý rok na konci léta. Dříve se i celé pole selo ručně – obilí se rukou rozhazovalo z „rozsívky“, ošatky nebo třeba i ze zástěry či ubrusu.
Jak poznat žito od pšenice
Žito. Žito je vedle pšenice druhou nejčastěji používanou obilovinou pro výrobu mouky. Zatímco pšeničné mouky jsou jasně bílé nebo lehce nažloutlé barvy, žitné mouky charakterizuje našedlá až šedohnědá barva. Nejčastěji se používají na výrobu chleba.Kdy a jak zasít osení na velikonoce
Do misky nebo květináče si připravíme zeminu do výšky přibližně 8 centimetrů. Zeminu lehce stlačíme posypeme ji semínky obilí. Semínka vysejeme hustě vedle sebe a lehce je zasypeme cca 2 cm silnou vrstvou zeminy. Lehce ji stlačíme a výsev osení je hotový.Dovozy z Ukrajiny, stejně jako z jiných zemí, jsou pod přísnou kontrolou. V produkci obilovin je Česká republika soběstačná, proto jsou jejich dovozy malé a většinou jde o obilniny, které se použijí jako krmivo pro zvířata.
EU je jedním z čelných světových producentů a vývozců pšenice. Odhaduje se, že EU v hospodářském roce 2022/2023 vyvezla 31 milionů tun pšenice. Mezi cílové země patří Alžírsko, Maroko, Egypt, Pákistán a Nigérie.
Co se kde pestuje v ČR : Na více jak 50% osevních ploch se pěstují obiloviny (z nich převládá pšenice, dále ječmen, žito, oves a kukuřice). Následují okopaniny (brambory) a pícniny. Postupně narůstá produkce technických plodin – slunečnice, sója, řepka (často však na úkor jiných, pro místní region i půdní pokryv důležitějších plodin).
Kolik stojí 1 kg pšenice : Pšenice zrno 50 Kg
katalogové číslo: | OB003 |
---|---|
věrnostní body: | 6 |
cena bez DPH: | 491,07 Kč |
hmotnost balení: | 50 Kg |
Cena za 1 Kg: | 11,00 Kč |
Co patří do obilovin
Obiloviny druhy. Obiloviny dělíme podle několika kritérií, tím nejvýznamnějším je obsah lepku. Mezi bezlepkové (obiloviny i pseudoobiloviny) patří rýže, proso (jáhly), amaranth, quinoa, kukuřice, pohanka a některé odrůdy ovsa. Obiloviny obsahující lepek (gluten) jsou pšenice (včetně špaldy), žito, ječmen a oves.
Celkově potřebuje ozimá pšenice pro zdárný růst od vzejití 50 až 60 vegetačních dnů v podmínkách krátkého dne do nástupu na dlouhý čtrnáctihodinový den.Z obilovin se vyrábí především pečivo, těstoviny, ovesné vločky, cornflakes, jáhly, kroupy. Obiloviny jsou dobrým zdrojem sacharidů. Jsou zdrojem vitaminů, minerálních látek, vlákniny a rostlinných bílkovin.
Jaký je rozdíl mezi pšenici a žitem : Žito je výživnější než pšenice, ale hůře stravitelné. Obsahuje méně lepku, proto je chléb ze žita těžší než z pšenice. V žitu je spoustu pozitivních látek – obsahuje velký podíl aminokyseliny lysinu, beta-glukany a fenolové kyseliny. Je dobrým zdrojem vitaminu B1, B2, B6, E, niacinu a kyseliny listové.