Koňské kaštany nejčastěji rostou na stromech ve městech, parcích, uličkách, alejích, ale jedlé kaštany rostou nejčastěji v lesech a sadech. Podívejte se na listy stromu. List stromu, na kterém roste koňský kaštan má tvar dlaně, zatímco list z kaštanovníku jedlého je jednoduchý, protáhlý a bez složených lístků.Plody dozrávají koncem září nebo v polovině října. Obvykle má tři nažky ,které jsou uzavřené v pichlavě ostnité 5 – 8 cm široké číšce,která se otevírá do čtyřech chlopní. U některých jižních odrůd byly zaznamenány i číšky dosahující velikosti 10 cm, ale v našich podmínkách toto nemůžeme očekávat.Plody se sklízí každoročně v období koncem září a říjnu ,záleží na poloze stromu a klimatických podmínkách . Plody sbírají ze země a vylupují s ostnitých číšek . Syrové plody jsou nepříjemně trpké, teprve tepelně upravené jsou vhodné ke konzumaci.
Jak jsou zdravé jedlé kaštany : Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos
V dnešní době už se kaštany ze stravy téměř vytratily. Přitom mají pro lidský organismus obrovský přínos. Čistí játra od jedovatých zplodin, působí proti průjmům, psychickým poruchám a stavům úzkosti.
Jak se pozna jedlý kaštan
Jak poznat jedlý kaštan
U jedlého kaštanu je hustě pokrytý tenkými štětinami. Plody jírovce jsou naopak uloženy v dužnatějším obale s menšími “hroty”, který má zelenou barvu. Uvnitř obalu jsou v případě jedlého kaštanu dvě, tři, klidně i čtyři semena zploštělého tvaru, která jsou na jedné straně mírně špičatá.
Jak rychle roste jedlý kaštan : „Pokud byste si jedlý kaštan chtěli vypěstovat na zahradě, můžete to zkusit, ale zázraky od toho nečekejte. Prvních plodů se dočkáte až tak za 10 let,“ říká botanik Vladimír Faltys. Kaštanovník je doma na jihu Evropy, takže pozor na podzimní a jarní mrazíky.
Pokud byste na kaštany chtěli někam dál z města a od lidí, navštivte Klíčovský lesopark na Proseku. Součástí tohoto parku, který vznikl na konci 19. století, je i alej čítající na 160 vzrostlých kaštanů, o jejich plody tu tedy určitě nebude nouze.
Nejvhodnější doba k získání semen je před vánocemi. Koupíme pytlík jedlých kaštanů, opatrně oloupene abychom nepoškodili klíček a necháme v misce s vodou (půl až 1cm). Jakmile klíčky trochu vyrostou, dáme kaštan klíčkem dolů (bude z něho kořen) do kelímku s půdou nebo s pískem napůl s půdou.
Jak se množí jedlý kaštan
Množí se roubováním na podnož . Odrůda je ranější a z tohoto důvodu je také vhodná pro naše klimatické pásmo, Dozrávání konec října až polovina listopadu . Tato odrůda je zde vysazována již dlouho a velmi se osvědčila .Jedlé kaštany vařené: Do vroucí vody nasypeme nařízlé kaštany a na středním plameni vaříme 8-10 minut. Pak vodu slijeme, kaštany dáme do utěrky, pořádně pomačkáme, abychom porušili jejich skořápku a ještě hodně teplé oloupeme i se slupkou pod skořápkou (je nahořklá). Pokud neoloupeme ještě teplé, skořápka opět ztvrdne.Energie těchto plodů pak údajně vždy během noci prostoupí vaše tělo a podle vyznavačů přírodního léčitelství mají kaštany až zázračnou schopnost odbourávat tělesné škodliviny. Působit také mají proti rýmě, kašli, bolestem kloubů, páteře, hlavy a proti zánětům močových cest.
Plody dětského podzimního snažení pak slouží jako potrava zejména pro jeleny. Srnci ani divoká prasata podle myslivců kaštany nevyhledávají. „Připravujeme je ale pro jelení zvěř, a to tak, že je zašlapeme do země a zvířata si je sama vyhrabávají. Vhodnější by byly žaludy, které by přišly vhod veškeré zvěři.
Jak pěstovat jedlé kaštany : Pěstování jedlého kaštanu
Dobře se mu daří na slunci i v polostínu. Nezapomeňte, že se jedná o poměrně vzrostlé stromy, které potřebují dostatek prostoru. Kaštanovník se hodí spíše do větších zahrad, sadů nebo parků. Strom zaléváme jen v prvních letech po výsadbě, a to hlavně v období sucha.
Kde si natrhat ovoce zdarma : Na-ovoce.cz – www.na-ovoce.cz
Nejen znovuobjevit ovocné poklady, ale také dát veřejnosti možnost najít a zdarma si dopřát například sezonní ovoce. To nabízí tento web, který vznikl v roce 2015 a od svého startu stále zanáší a aktualizuje informace o tom, kde se nacházejí ovocné dřeviny, lesní ovoce, bylinky či ořechy.
Kam s kaštany
Kaštan zplesniví v důsledku nedokonalého a škodlivého sušení a poznáme to tak, že po rozlousknutí má pod slupkou šedavý nebo černý povlak,“ zdůrazňuje J. Prokeš s dodatkem, že nejlepší je sesbírané kaštany neprodleně odnést do lesa, nebo předat myslivcům.
„Pokud byste si jedlý kaštan chtěli vypěstovat na zahradě, můžete to zkusit, ale zázraky od toho nečekejte. Prvních plodů se dočkáte až tak za 10 let,“ říká botanik Vladimír Faltys. Kaštanovník je doma na jihu Evropy, takže pozor na podzimní a jarní mrazíky.V případě, že z nich chcete připravit kaštanové pyré, nařízněte plody jako při přípravě na pečení a pak kaštany povařte ve vodě, ideálně tak 20 minut. Pak je ještě nechte ve vodě asi 5 – 7 minut odstát, než se pustíte do loupání. Slupka by se měla uvolnit a jít snadno odloupnout.
Jak se dělají jedlé kaštany : Jedlé kaštany vařené: Do vroucí vody nasypeme nařízlé kaštany a na středním plameni vaříme 8-10 minut. Pak vodu slijeme, kaštany dáme do utěrky, pořádně pomačkáme, abychom porušili jejich skořápku a ještě hodně teplé oloupeme i se slupkou pod skořápkou (je nahořklá). Pokud neoloupeme ještě teplé, skořápka opět ztvrdne.