V technické praxi se kladky používají u nejrůznějších mechanismů, od zavěšení hodinového závaží až po velká zdvihadla, stavební, důlní a těžební stroje, dále pro napínání drátů elektrického vedení, vypínání plachtoví na jachtách, při stavbách drátěných ohrad či plotů apod.Kladka pevná se používá na zvedání předmětů. U kladky pevné nepůsobíme menší silou, pouze můžeme při zvedání předmětu využít váhu vlastního těla. Pevná kladka je druh kladky, kdy je kolečko upevněné v ose otáčení a provaz je provlečený přes kladku.Volná kladka
Oproti pevné kladce je upevněno jen lanko, nikoliv celá kladka. Břemeno je zavěšeno na ose klady – zvedá se jak břemeno, tak i kladka. Ušetří přibližně polovinu vynaložené síly. Nevýhodou však je, že silou působíme směrem vzhůru.
Kdo vymyslel kladkostroj : Archimédés ze Syrakus, řecky Αρχιμήδης, latinsky Archimedes (287 př. n. l. – 212 př. n. l. Syrakusy) byl řecký matematik, fyzik, filozof, vynálezce a astronom. 287 př. n. l.
Co dělá kladkostroj
Kombinací pevné kladky a volné kladky nám vznikne kladkostroj. Ten, ostatně jako každý jiný stroj, slouží hlavně k tomu, aby nám ušetřil sílu. Matematický princip zůstává stejný jako u volné kladky, a sice čím větší délku provazu nám kladkostroj umožní odmotat, tím menší sílu budeme ke zvednutí břemene potřebovat.
Jak funguje kladkostroj : Kladka vlastně funguje na principu páky. Na pevné kladce je rameno břemena a rameno síly stejně dlouhé. Tíha břemene i zvedající síla mají tedy stejnou velikost i směr. Tato kladka tedy usnadňuje manipulaci s břemenem – táhnout za provaz směrem dolů je snazší než zvedat břemeno přímo vzhůru.
Obyčejná kladka, která je upevněná na závěsu, se nazývá kladka pevná. Její funkce spočívá v tom, že nezmenší sílu, kterou musíme působit, ale obrací její směr. U volné kladky je jeden konec lana upevněn v horním bodě, zatímco kladka je volně spuštěna do dolní části provazu a tahá se za volný konec lana.
Kladka je založena na principu páky. U pevné kladky je rameno břemena a rameno síly stejně dlouhé, tíha břemena a zvedající síla mají stejnou velikost i směr. Výhoda pevné kladky je pouze v tom, že usnadňuje manipulaci s břemenem – táhnout za provaz směrem dolů je snazší než zvedat břemeno přímo vzhůru.
Kdy vznikl kladkostroj
Největším vynálezem v této oblasti (kolem 4. století př. n.l.), který se používá až do dnešní doby, bylo objevení kladkostroje – složených kladek z jedné volné a jedné pevné.Z fyzikálního hlediska dělíme kladky na: pevné kladky, volné kladky a kladkostroje. Pevné kladky jsou takové, které jsou pevně připevněny ke kotvícímu bodu. Při pohybu lana se nepohybují a pouze mění směr vedení lana. Kladka nám práci neušetří, ale usnadní – je snazší tahat směrem dolů, než vytahovat směrem vzhůru.Kladka je založena na principu páky. U pevné kladky je rameno břemena a rameno síly stejně dlouhé, tíha břemena a zvedající síla mají stejnou velikost i směr. Výhoda pevné kladky je pouze v tom, že usnadňuje manipulaci s břemenem – táhnout za provaz směrem dolů je snazší než zvedat břemeno přímo vzhůru.
V případu volné kladly musíme působit silou ve směru přemisťování, ale stačí vyvinout poloviční sílu, než je tíha nákladu. Pokud spojíme více volných a pevných kladek dohromady, získáme kladkostroj. Pomocí něj můžeme zvednout mnohem větší náklad.
Co je to kladkostroj : Kladkostroj je napínací systém složený z několika kladek (pevných a volných), lana, lanové brzdy, blokantu a spojovacích komponent. Jeho výhoda spočívá kromě velké účinnosti také ve velké variabilitě. Jednotlivé prvky se dají různě kombinovat.