Kde se používá jantar?
Obrať se na jantar, když se cítíš mimo rovnováhu. Umísti jantar ve svém domě a na pracovišti, abys tato místa očistil/a od toxické energie. Je také užitečné nosit jantar jako šperk, například ve formě náhrdelníku nebo náramku, aby ses chránil/a před negativitou a toxicitou přicházející od jiných lidí.Jantar potlačuje stres, rezonuje s krkem, léčí štítnou žlázu a další krční problémy. Uzdravuje rovněž žaludek, slezinu, ledviny, játra, močový měchýř a žlučník. Pomáhá při problémech s klouby. Jako elixír se používá při léčbě zranění, protože se jedná o vynikající přírodní antibiotikum.Největší naleziště v Evropě a na světě vůbec je na jižním pobřeží Baltského moře. Odhaduje se, že devadesát procent světových zásob se nachází v okolí ruského Kaliningradu. Další naleziště jsou v Rumunsku, na Sicílii, ve Velké Británii nebo ve Španělsku.

Kde se dá najít jantar : Jantar se dá nalézt na pobřeží v severním Polsku, Litvě či Rusku. Výkopy jantaru v pravěkých rašeliništích byly ve stejných oblastech. Mimo tyto státy se nachází lokalita jantaru například v Barmě, Sumartě nebo na Madagaskaru.

Jakou cenu má jantar

Tržní cena pěkného kusového jantaru se pohybuje kolem 150 Kč za 1 gram. Se zvyšující se hmotností roste cena geometrickou řadou. Základní cena je ale pouze vodítko a za vzácný jantar se utrácejí astronomické částky.

Jak rozpoznat pravý jantar od umělého : V hrnku vody rozmíchejte 4 lžíce soli a vhoďte korálky dovnitř. Pokud plavou, jde o pravý jantar, pokud jdou ke dnu, je to plast. Tato zkouška ovšem neodhalí padělek z polystyrenu a kopál – obojí také plave.

V dnešní době je využíván především ve šperkařství a v užitém umění. Lidé jantar obdivovali už od mladší doby kamenné. Přisuzovali mu mystické a magické vlastnosti, v mnohých kulturách byl používaný jako talisman nebo léčebný prostředek. Cenili si nejen jeho krásy, ale věřili i v jeho blahodárné účinky.

Ambra, někdy je nazývána také šedý jantar, je zemitá, jiskřivá, nasládlá, smyslná a živočišná vůně, připomíná moře a ucítíte v ní vodní řasy, trošku tabáku, kůže a také trošku santalového dřeva. Někdo ve vůni ambry najde také třeba dřevo ze starých kostelů nebo para ořechy.

Kde se těží jíl v ČR

ČR je bohatá na ložiska kvalitních jílů (jílovců), které se vyskytují zejména v permokarbonu (kla-densko-rakovnická pánev), v křídě Českého masívu a v terciéru (chebská, podkrušnohorská pánev).Pokud plavou, jde o pravý jantar, pokud jdou ke dnu, je to plast. Tato zkouška ovšem neodhalí padělek z polystyrenu a kopál – obojí také plave. (Kopál je taktéž zkamenělá pryskyřice, pochází zpravidla z Jižní Ameriky a nemá ani vzhledové, ani zdravotní vlastnosti pravého jantaru).Jak již víme, jantar plave ve slané vodě, zatímco v sladké nikoliv. Této vlastnosti využívá i tento test. Ve sklenici (300 ml) vody rozmícháme 7-8 lžic soli (15 g soli ve 100 ml). Vložené kameny do takto připraveného solného roztoku, jsou-li z jantaru, plavou při hladině.

Jak již víme, jantar plave ve slané vodě, zatímco v sladké nikoliv. Této vlastnosti využívá i tento test. Ve sklenici (300 ml) vody rozmícháme 7-8 lžic soli (15 g soli ve 100 ml). Vložené kameny do takto připraveného solného roztoku, jsou-li z jantaru, plavou při hladině.

Kde se těžba med v ČR : mědi se nacházejí u Mutěnína, Svržna a u ložiska Tři sekery u Mariánských Lázní (Čujanová et Prokop 1968, 314).

Kde se v Česku těží : 3.4.

Používá se zejména pro výrobu keramiky (porcelánu) a papíru. V České republice se velmi kvalitní kaolin nachází a těží v okolí Kadaně, Podbořan, Karlových Varů, Plzně a Znojma (Únanov). Další ložiska se vyskytují v Chebské pánvi, Třeboňské pánvi a na Vidnavsku.

Kde se v ČR těží

3.4.

Používá se zejména pro výrobu keramiky (porcelánu) a papíru. V České republice se velmi kvalitní kaolin nachází a těží v okolí Kadaně, Podbořan, Karlových Varů, Plzně a Znojma (Únanov). Další ložiska se vyskytují v Chebské pánvi, Třeboňské pánvi a na Vidnavsku.

V České republice jsou poměrně bohatá naleziště cínových rud, např. Cínovec, Horní Krupka, Horní Slavkov. Světová ložiska jsou především v Myanmaru, Indonésii, Malajsii, Bolívii, Brazílii, Rusku (Jakutsko a Čukotka), Nigérii a Austrálii.Ptáte se, kde se těží ropa v ČR. Většina nalezišť se nachází na jižní, zčásti také na severní, Moravě – a to v oblastech jako Karpatská předhlubeň, Vídeňská pánev a Český masiv. Právě ve Vídeňské pánvi je v současnosti nejvíce ložisek a současných potencionálních zásob.

Kde se v ČR těží fosilní paliva : Fosilní paliva

V Česku je stále velmi rozšířená povrchová těžba hnědého uhlí a to především v sokolovské a mostecké pánvi. Uhlí vytěžené v těchto lomech zásobuje uhelné elektrárny, které jsou zdrojem přibližně 40 % elektrické energie vyrobené v Česku.