Kde se píše Vykricnik?
Vykřičník (!) je interpunkční znaménko, které se zpravidla používá pro ukončení věty rozkazovací nebo zvolací, po citoslovci nebo ke zdůraznění věty oznamovací.Vykřičník lze napsat na české klávesnici přímo, a to klávesou, která se nachází nalevo od Enteru. Je na ní vyobrazen náš ! společně s § (paragraf), “ (uvozovky) a ' (apostrof).Otazník se používá v tázacích větách, vykřičník při důrazu. Obě znaménka větu ukončují, Tečka se za nimi nepíše (což vyjadřuje samotný puntík pod oběma znaky). Čárka se z důvodu zřetelnosti větné stavby může v ojedinělých případech za otazník psát. Ke znaménku se tiskne bez mezery.

Co znamená vykřičník za vetou : Věta s vykřičníkem je rozkazovací. U mírných rozkazů může být i tečka. Větou rozkazovací něco rozkazujeme.

Kdy se dává vykřičník

Nejtypičtější je pro věty rozkazovací a přací, i ty však mohou končit tečkou (viz bod 1 v kap. Tečka). Jako prostředek pro vyjádření důrazu, zvolací povahy, expresivity se vykřičník uplatňuje především v beletrii či neformálních textech. V odborných a úředních písemnostech se vykřičník obvykle nepoužívá.

Jak se píše obrácený vykřičník : Zadávejte všechny symboly jako profesionálové

Symbol Název Kód s klávesou ALT
¡ Obrácený vykřičník ALT+0161
¿ Obrácený otazník ALT+0191
¢ Znak centu ALT+0162
£ Britská libra ALT+0163

Stříška se píše pomocí pravého i levého altu (a ctrl) a tlačíka š/3. Jelikož se v obou případech jedná o diakritické znaménko, tak po jeho napsání buď musíte zmáčkout mezerník pro potvrzení anebo písmeno, nad které chcete stříšku umístit. Vyžadujete to hodně prstové koordinace.

Jak Stačí stisknout levý Alt, napsat odpovídající číslo na numerické klávesnici a Alt opět uvolnit. To je příhodné, především když potřebujeme zapsat znak, který se na klávesnici zkrátka nenachází. Například Alt + 0150 je zkratka pro pomlčku (nikoli spojovník).

Kde se píše otazník

Otazník () je interpunkční znaménko, které se používá pro ukončení věty tázací. V česky psaném textu se dle normy ČSN připojuje k předcházejícímu slovu bez mezery; ve francouzštině se od něj odděluje mezerou (resp. správně typograficky slabou spacií).Věta přací

Obvykle je zakončena tečkou. Často obsahuje výrazy ať, kdyby tak, kéž by… Kéž bych nemusela tak brzy vstávat. Ať ten vlak nemá zpoždění.Pro tři tečky (výpustka, trojtečka) se používá jeden znak (v MS Word klávesová zkratka CTRL + tečka, jinak ALT + 0133) nikoli tři tečky. Nahrazuje vypuštěný text, pomlku nebo část výčtu. Často se znak přisazuje k textu bez mezery a nikdy se za něj nevkládá další tečka.

PŘACÍ VĚTY

∎ Větou přací vyjadřujeme svá přání a touhy. Na konci píšeme většinou tečku.

Jak napsat rovnou svislou čáru : Svislou čáru stejně jako mnoho jiných znaků můžeme napsat snadno pomocí levého nebo pravého altu. Buď pomocí Ctrl + Alt + W anebo pomocí pravého altu AltGr + W. Zde si to můžete sami vyzkoušet: Na některých klávesnicích můžete napsat svislou čáru samostatnou klávesou, která se nachází vedle Shiftu.

Jak se čte o se stříškou : Samohlásky

písmeno název IPA
Ó ó dlouhé ó /oː/
Ô ô o se stříškou /u̯o/
U u ú /u/
Ú ú dlouhé ú /uː/

Jak napsat obrácený vykřičník

Jak se píše otazník na klávesnici

  1. levý nebo pravý Shift + čárka (,)
  2. levý Alt + 63.
  3. Vložení → Symboly → Další symboly → Západoevropská latinka – dodatek → ¿
  4. anglická klávesnice + levý Alt +0191.


Klikněte nebo klepněte na místo, kam chcete vložit speciální znak. Přejděte na Vložení symbolu > >Další symboly. Přejděte na Speciální znaky. Poklikejte na znak, který chcete vložit.Stříška se píše pomocí pravého i levého altu (a ctrl) a tlačíka š/3. Jelikož se v obou případech jedná o diakritické znaménko, tak po jeho napsání buď musíte zmáčkout mezerník pro potvrzení anebo písmeno, nad které chcete stříšku umístit.

Jak se dělá vykřičník : V zásadě platí jednoduché pravidlo. Interpunkční znaménka píšeme za slovo bez mezery a děláme mezeru za nimi. To platí i pro otazník a vykřičník.