Tradičně se však svatební podvazek nosí na pravé noze. Pokud ho však z jakéhokoliv důvodu chcete mít na noze levé , určitě to nikoho nezarazí.Ženich musí sundat podvazek z nohy nevěsty a potom ho hodí skupině svobodných mužů. Podle tradice bude muž, který chytne podvazek, další, kdo bude plánovat svatbu. Dalším zvykem je, že pán musí nevěstě během svatební noci sundat podvazek bez použití rukou, to jim pak zaručí naplnění ve vztahu a úspěšný život.Historie a význam svatebního podvazku
Jedna pověra byla, že vlastnit kus svatebních šatů by přineslo štěstí, což by vedlo k tomu, že by svatební hosté v podstatě útočili na nevěstu a odtrhli kus jejích šatů. To vedlo k tomu, že nevěsty začaly mít na sobě konkrétní oděv, který měl být rozdán jako šťastný kus: podvazek.
Kde se dává podvazek : Svatební podvazek se obvykle nosí na levé noze pod svatebními šaty. Během svatebního obřadu se podvazek odstraní a obvykle se hází mezi nezadané muže na svatební oslavě, podobně jako svatební kytice. Tento kousek zásnubního a svatebního šperku slouží i jako krásná památka na den svatby. Kdo dává nevěstě podvazek
Kdo nosí Vývazky
Ženatí a vdaní nosí vývazky na pravé straně. Každopádně když uvidíte někoho, kdo vývazek nemá, znamená to, že se k vám vetřel nějaký cizinec, aby si naplnil břicho na svatební hostině.
Co má dát svědkyně nevěstě : Jako svědkyně už od rána dohlížíte na nevěstu a staráte se o to, aby jí to slušelo. Během svatebního dne u sebe ideálně nosíte tzv. KZP (krabičku poslední záchrany) se rtěnkou, kapesníčky a šitíčkem, která se nevěstě může během dne hodit.
Dále lze podvazek dražit. Tradice dražení podvazku se účastní nezadaní mládenci. Kdo podvazek vydraží, brzy se ožení. Podvazek zde funguje jako protipól házení svatební kytice svobodným dívkám – která ji chytí, do roka se provdá.
I když tedy nejlevnější svatba může vyjít na několik stovek korun a střídmá ryze rodinná varianta na pár desítek tisíc, vězte, že průměrná cena svatby se v České republice momentálně pohybuje mezi 100 000 – 120 000 Kč.
Proč se nosí podvazky
Podvazek je součást dámského spodního prádla. Slouží k udržení punčochy na nohou ve stejné poloze, zamezuje tomu, aby punčocha sjela dolů. Jedná se v podstatě o gumový kroužek, popřípadě gumový kroužek s krajkou, obepínající nohu, který je přetažen přes punčochu a drží ji na stehně.Každá nevěsta by měla mít ve svůj svatební den na sobě něco starého, něco nového, něco půjčeného a něco modrého. Pokud to dodrží, bude manželství šťastné. Jistě jste už o této tradici slyšeli.Byl to i takový poznávací prvek pro jednotlivé svatební hosty, věděli tak, kdo ke s vatbě patří a s kým tedy mohou začít konverzovat. Vývazky měly také funkci ozdoby na špendlíku pro svatebčany. V dnešní době je již větvička myrty často považována za přežitek. Nahradily jí tzv.
Podobně jako s tradicí, že ženich nemá vidět nevěstu před svatbou, i závoj plnil tajemný účel v dobách domluvených sňatků. Ženich závoj odkryl až po svatbě, tudíž bylo zaručeno, že si sňatek už nerozmyslí.
Co nesmí nevěsta : Aby manželství vydrželo, musí nevěsta i ženich ochutnat svatební dort. Ani svatebčané by neměli dort odmítnout, přineslo by to smůlu i snoubencům. Aby neměla nevěsta uplakané děti a nouzi v manželství, nesmí péct ani jinak pomáhat s pečením svatebních koláčů, dortu a cukroví.
Kolik peněz dává svědek : Jako svědek bych dala víc třeba dva tisíce na hlavu plus nějaký dárek na památku. U nás se dává tisícovka na hlavu za dospělého, za malé děti do cca 10 let polovic. Ale jako svědek a ještě vlastní sestře bych asi dala víc, aspoň 5000 za rodinu. Záleží, kolik si můžete dovolit no.
Kdo dává Vyvazky
Tradice, která se již týká všech svatebčanů, je velmi rozšířená a není snad nikoho, kdo by ji neznal. Jedná se o zdobení šatů takzvanými voničkami, či vývazky. Připevňují se všem svatebčanům na klopy, svědkové mají větší. Rodiče mohou mít taktéž výraznější.
Házení podvazku
Zvykem a jednou z možností je hodit ho, nebo vystřelit, mezi přítomné svobodné mládence. Házení podvazku má stejný význam jako u svatební kytice. Šťastlivec, který podvazek chytí, se do roka údajně ožení.Co se piva týče, tak zde je dobré počítat hlavně mužskou část svatebního osazenstva. Ne, že by ženy pivo nepily, ale není to tak slavnostní nápoj a pravděpodobně sáhnou spíše po vínu. Podle našich zkušeností vypijí chlapi na svatbě zhruba 10 piv za celý den. Někdo víc, někdo míň, ale v průměru to tak bude.
Kolik peněz je potreba na svatbu : V ČR se cena za svatbu při průměrném počtu 50 hostů pohybuje od 100 000 Kč až po čtvrt milionu. Přičemž přibližné náklady na jednoho hosta činí okolo 3 000 Kč. Údaje z roku 2019 také ukazují, že přibližně 42 % svateb si plně hradili sami snoubenci. To znamená, že zbylé polovině pomohli s financováním hosté.