Kde se nesmí otáčet?
Otáčení na křižovatkách s neřízeným provozem tedy povoleno je, není-li zakázáno značkou B 25 (Zákaz otáčení). Toto ustanovení je oproti zvyklostem v jiných evropských státech, nebo třeba v USA, poněkud výjimečné, a velká část řidičů o něm ani neví.Řidič se nesmí otáčet ani couvat v následujících situacích: Na nepřehledných nebo jinak nebezpečných místech (například v nepřehledné zatáčce a v její těsné blízkosti, před nepřehledným vrcholem stoupání, na něm nebo za ním apod.).Jak je to s couváním Pravidla provozu na pozemních komunikacích praví, že „Řidič se nesmí otáčet a couvat…na pozemní komunikaci s jednosměrným provozem; smí však couvat, jestliže je to nezbytně nutné, například k zajetí do řady stojících vozidel nebo vyjetí z ní. “

Jak se chovat na silnici :

  1. používat ochrannou přilbu a chrániče loktů a kolenou.
  2. na ruce použít rukavice nebo alespoň ochranu zápěstí
  3. zbytečně neriskovat a jezdit podle svých možností
  4. nikdy se za jízdy nedržet za vozidlo nebo kolo.
  5. přizpůsobit jízdu povrchu vozovky nebo komunikace, po které se jede.

Kde se mohu otocit

Sem patří například zatáčky, tunely, horizonty, přechody pro chodce, přejezdy pro cyklisty, železniční přejezdy, a místa s dopravní značkou zákazu otáčení. V prostoru křižovatky je sice manévr otočení povolen, ale pouze v těch případech, kdy se jedná o křižovatku bez semaforů či bez řídícího policisty.

Kolik metrů od křižovatky se může parkovat : Řidič nesmí zastavit a stát

na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 m před hranicí křižovatky a 5 m za ní; tento zákaz neplatí v obci na křižovatce tvaru "T" na protější straně vyúsťující pozemní komunikace….

Zastavit a stát se nesmí zejména:

na horizontu, na přechodu pro chodce a 5 m před ním, na křižovatce a blíže než 5 m před a za ní (vyjma v obci na křižovatce tvaru „T“ na protější straně), na zastávce a 30 m před a 5 m za ní, případně od značky „Zastávka autobusu“ apod.

Řidič nesmí ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce. Ti naopak nesmí počítat s absolutní předností a mají se chovat pro řidiče předvídatelně.

Co se stane kdyz vjedu do zakazu vjezdu

Za porušení zákazu vjezdu nově hrozí pokuta ve správním řízení ve výši až 25.000 Kč a zákaz řízení od 4 do 6 měsíců.Jednosměrná pozemní komunikace (zpravidla jednosměrná ulice, hovorově jednosměrka) je taková pozemní komunikace, po které se smí jet pouze v jednom směru; jet druhým směrem je zakázáno. Jednosměrné ulice se nacházejí převážně v sídelní zástavbě, výjimečně i mimo ni.Obecně platí, že v obci smí vozidlo jet maximálně rychlostí 50 km/h. Po dálnici nebo silnici pro motorová vozidla, která prochází obcí, je možné jet rychlostí 80 km/h. To ovšem platí pouze v případě, že místní dopravní značení nepřikazuje rychlost jinou.

každý chodec je účastníkem silničního provozu, jako chodec můžete chodit po chodníku, a to po jeho pravé straně, nebo můžete chodit po vyznačené stezce pro chodce, kde není chodník ani stezka pro chodce, choďte po levé krajnici vozovky, nejvíce však dva chodci vedle sebe.

Co nesmí řidič při couvání : při couvání řidič nesmí ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Vyžadují-li to okolnosti, zejména nedostatečný rozhled, musí řidič zajistit bezpečné otáčení nebo couvání pomocí způsobilé a náležitě poučené osoby.

Co je krizovatka s rizenym provozem : křižovatka s řízeným provozem je křižovatka, na které je provoz řízen světelnými, případně i doprovodnými akustickými signály nebo příslušníkem policie ve stejnokroji příslušníkem Vojenské policie ve stejnokroji nebo usměrňován strážníkem obecní policie.

Kde začíná hranice křižovatky

Hranice křižovatky je místo vyznačené vodorovnou dopravní značkou "Příčná čára souvislá", "Příčná čára souvislá se symbolem Dej přednost v jízdě!", "Příčná čára souvislá s nápisem STOP".

Pravidla silničního provozu daná zákonem 361/2000 Sb., Zákon o provozu na pozemních komunikacích, jednoznačně říkají, že řidič nesmí zastavit a stát na přechodu pro chodce ani ve vzdálenosti 5 metrů před ním. “Když parkuje vozidlo u přechodu, musí chodec vstoupit do vozovky, aby se pořádně rozhlédl.Jde pouze o technický prvek, ale odstup pro parkující auta vymezuje silniční zákon. Ten říká: „Řidič nesmí zastavit a stát u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu bez nástupního ostrůvku v úseku, který začíná dopravní značkou zastávka a končí ve vzdálenosti pět metrů za označníkem zastávky.

Kdo si během jízdy nesmí zakouřit : Upřesňuje, že v České republice zatím plošně nesmějí kouřit jen řidiči a spolujezdci na motocyklu či mopedu, dále pak cyklisté nebo řidiči taxislužby při přepravě osob. Tabáku nesmí holdovat ani šofér MHD – ve vozidle nikdy, tedy ani při přestávce na konečné.