Kde se nachází thalamus?
Thalamus (česky hrbol mezimozkový) je spolu s epithalamem součástí zadní části mezimozku (diencephalon) a je seskupením senzorických, asociačních a nespecifických jader.Mezimozek (lat. diencephalon) je jednou ze čtyř hlavních částí mozku. Mezimozek je obklopen mozkovými hemisférami a skládá se z několika struktur, z nichž nejvýznamnější jsou a thalamus a hypothalamus. Viz také mozek.Mesencephalon (střední mozek) – v zadní části je zesílená stěna, kde se nachází tzv. tectum s významnými zrakovými a sluchovými centry, které ale vyhodnocují i třeba informace z postranní čáry.

Jaká hmota se nachází na povrchu mozku : V mozku se rozlišuje tzv. šedá a bílá hmota mozková. Šedá hmota, kterou tvoří převážně těla nervových buněk neuronů, pokrývá jako mozková kůra povrch velkého mozku a vytváří tzv. jádra, uložená uvnitř dalších oddílů mozku.

Kde se nachází hypothalamus

Hypothalamus je část mozku, která je uložena přibližně mezi ušima. Nachází se přímo nad hypofýzou.

Které centrum se nachází v mozku : Čelní lalok zabírá největší část mozkové kůry a je kontrolní centrum celého našeho bytí. V čelním laloku se nachází centrum usuzování, uvažování, rozumu a vůle. Kůra čelního laloku zabírá 2/3 plochy celé mozkové kůry. Někdy se čelnímu laloku také přezdívá "koruna mozku".

hypothalamo-hypofyzární systém.

Hypothalamus také reguluje homeostázu a cirkadiánní rytmus, ovlivňuje příjem potravy, příjem a rovnováhu tekutin, pocit žízně a některé další tělesné funkce. Viz také hypo-, thalamus, mozek, hypothalamo-hypofyzární systém, hypothalamo-hypofýzo-nadledvinová osa.

Za tvorbu a porozumění řeči jsou zodpovědné především dvě oblasti v našem mozku. Jedná se o Brocovo centrum a Wernickeovo centrum, které jsou obě uložené v levém čelním laloku. Brocovo centrum řeči se věnuje jenom tvorbě samotné řeči, přičemž Wernickeovo centrum zabezpečuje její porozumění.

Kde se nachází bílá hmota

Bílá hmota (lat. substantia alba) je světlejší tkáň v mozku a v míše. Bílou hmotu tvoří především nervová vlákna s myelinovými pochvami.Hypofýza (podvěsek mozkový, lat. glandula pituitaria) je centrální orgán endokrinního systému. Je uložena za chiasma opticum, v prohlubni kostí klínové zvané turecké sedlo (sella turcica), a to v její nejhlubší části, tedy fossa hypophysialis.Adrenokortikotropní hormon, adrenokortikotropin, kortikotropin neboli ACTH (zkratka pochází z anglického názvu adrenocorticotrophic hormone) je hormon, který vzniká v hypofýze (přesněji řečeno v adenohypofýze) a z ní je také uvolňován do krevního oběhu.

Za tvorbu a porozumění řeči jsou zodpovědné především dvě oblasti v našem mozku. Jedná se o Brocovo centrum a Wernickeovo centrum, které jsou obě uložené v levém čelním laloku. Brocovo centrum řeči se věnuje jenom tvorbě samotné řeči, přičemž Wernickeovo centrum zabezpečuje její porozumění.

Kde se nachází amygdala : Amygdala (lat.: corpus amygdaloideum) je párová mozková struktura v mozku primátů, umístěna ve střední části spánkového laloku a jako součást Papezova emočního okruhu je propojena hojnými drahami do ostatních částí limbického systému a do mozkové kůry.

Co spouští oxytocin : Oxytocin vyvolává stahy hladkého svalstva, což se uplatňuje zejména při reprodukci – je uvolňován do krevního oběhu při porodu a při laktaci. U mužů způsobuje stahy prostaty k uvolnění spermií. Vyvolává kontrakci myoepiteliálních buněk, které se nacházejí v prsní žláze a tím ovlivňuje uvolnění mléka při sání kojence.

V jakém mozkovém laloku se nachází řeč

Obecné informace. Brocovo motorické centrum řeči se nachází na jedné ze stran frontálního laloku koncového mozku (lat. gyrus frontalis inferior) v Brodmannově oblasti 44 a 45. Jeho umístění je ale proměnlivé, jelikož se nachází v dominantní (řečové) hemisféře daného jedince.

Definice a umístění míchy

Její délka se může u každého jednotlivce mírně lišit, avšak u dospělých lidí je obvykle dlouhá přibližně 40–50 cm a její šířka je v průměru 1–1,5 cm. Začíná u prodloužené míchy a končí v oblasti prvního bederního obratle, kde se zužuje do struktury zvané conus medullaris.Skládá se ze 3 částí: koncový mozek, mezimozek a mozkový kmen.

Jaký hormon produkuje štítná žláza : Laloky jsou tvořeny drobnými váčky (folikuly). Ty tvoří folikulární buňky, které produkují hormony štítné žlázy – trijodtyronin a tyroxin.