Mattoni je česká minerální voda z obce Kyselka u Karlových Varů, která je hojně prodávána jako balená voda.Přírodní zdroj léčivé minerální uhličité vody vincentka vyvěrá ve zřídelní struktuře lázní Luhačovic, na severozápadním podhůří Bílých Karpat, v klimaticky příhodném prostředí na okraji rozsáhlých lesních komplexů, v nadmořské výšce 256 m. Pramen Vincentky na kolonádě v Luhačovicích.Hanácká kyselka je minerální pramen v obci Horní Moštěnice u Přerova, závod na stáčení limonád z roku 1921 tu funguje dodnes. Pramen byl objeven náhodou roku 1854 při hledání ložiska černého kamenného uhlí; místo uhlí ale průzkumný vrt odhalil kvalitní pramenitou vodu s množstvím minerálních látek.
Kde se vyrábí Běloveská Kyselka : Pochází z místní části Běloves města Náchod, kde byla využívána k lázeňským účelům a lahvována.
Kde vznikla Mattoni
Tradice, inovativnost a zodpovědné podnikání Orel Mattoni se zrodil na konci 19. století v lázeňské obci Kyselka, kousek od věhlasem opředených Karlových Varů. Tady se začala psát historie naší firmy.
Kdo je majitelem Mattoni : Licence ve čtyřech zemích
O rok dříve se stala výrobcem i v Bulharsku. Firma Mattoni 1873 byl založena karlovarským rodákem Heinrichem Mattonim. Od roku 1995 ji vlastní italská podnikatelská rodina Pasquale. Má jedenáct závodů v pěti evropských státech, ročně vyrobí kolem 1,6 miliardy lahví nealkoholických nápojů.
Vincentka brzy oslaví 200 let od chvíle, kdy se poprvé začala plnit do lahví. Kvůli nepodařené privatizaci hrozilo, že dlouhá tradice luhačovické minerální vody skončí. Pak ale stáčírnu v roce 1997 koupila firma Ladislava Šumšala a jeho společníků. Do podnikání s podzemní slanou vodou se pustil v 52 letech.
Mlýnský pramen je šestý karlovarský minerální pramen. Nachází se na levém břehu řeky Teplé uprostřed lázeňské části Karlových Varů. Umístěn je na jihovýchodním konci Mlýnské kolonády, jeho teplota je 56,6 °C a vydatnost 4,5 litrů/min.
Kde v ČR nalezneme minerální vody
Důležité zdroje minerálních vod jsou i v Novohradských horách (Dobrá voda) nebo v Českém středohoří (Bílinská kyselka, Zaječická hořká) a na Moravě (Hanácká kyselka, Ondrášovka, Vincentka, Šaratica).Rudolfův pramen vyvěral v lukách v Úšovicích a byl známý jako pramen Luční. Nazván byl dobově podle korunního prince a čekatele na trůn Rudolfa(1858 ̶ ̶1889). Díky Rudolfovu prameni jsou Mariánské Lázně vhodné k léčení chorob vývodních cest močových.Mlýnský pramen vyvěrá v srdci nejvýznamnějších českých lázní v Karlových Varech. Jejich minerální vody jsou používány k pitným kúrám v případě obtíží s trávicím traktem, zejména se žaludkem, žlučníkem, žlučovými cestami, slinivkou břišní, játry, dvanáctníkem a tenkým i tlustým střevem.
Minerální voda Magnesia se čerpá z pramene Grünské kyselky a dalších pramenů v okolí Louky u Bečova nad Teplou. Minerální voda je známá od 17. století, za druhé světové války se údajně dodávala Romellově armádě do Afriky a do koncentračního tábora Osvětim.
Kdo je majitel Pepsi :
PepsiCo | |
---|---|
Celková aktiva | 92,4 mld. $ (2021) 69,7 mld. $ (2015) |
Vlastní kapitál | 16 mld. $ (2021) 12 mld. $ (2015) |
Zaměstnanci | 309 000 (2021) |
Majitelé | Vanguard Group (7,4 %) BlackRock (5,9 %) State Street Global Advisors (4,4 %) |
Kdo vlastní dobrou vodu : Dobrá voda spadá do portfolia holdingu Mattoni 1873.
Kolik se může vypít Vincentky
Nejlépe rozložit po malých dávkách (100ml a méně) po jídlech. Dávka by neměla přesáhnout 300ml denně. Problém je vysoký obsah sodíku, který není prospěšný pro krevní tlak, celkově vysoká mineralizace pak neprospívá ledvinám. Tato kůra by tedy měla být spíše nepravidelná a neměla by přesáhnout měsíc.
Jméno Vincentka pochází od hraběte Vincence (z rodu Serényiů), který dal v Luhačovicích koncem 18. století postavit první léčebná a ubytovací zařízení. Název Vincentka se objevil v roce 1792. Historie prodeje Vincentky v lahvích má téměř 200 let a sahá do roku 1820.Mlýnský pramen vyvěrá v srdci nejvýznamnějších českých lázní. Minerální vody v Karlových Varech jsou používany k pitným kúrám v případě obtíží s trávicím traktem, zejména se žaludkem, žlučníkem, žlučovými cesty, slinivkou břišní, játry, dvanáctníkem a tenkým i tlustým střevem.
Kde se berou prameny : Některé prameny vyvěrají přímo do vodního toku, jezera, moře, označují se jako utajené prameny. Z některého pramene se může stát utajený pramen i lidskou činností (vyvěrá na dně rybníka). V České republice je pozorovací síť pramenů. U pozorovaných pramenů se měří vydatnost, teplota a pH.