Kde se nachází krycí epitel?
Epitel kryje vnější nebo vnitřní povrchy organismu, má žlázovou funkci (většina žláz v těle, včetně jater, slinivky, štítné žlázy a adenohypofýzy je tvořena epitelovou tkání), specializované epitely mají smyslovou funkci (neuroepitel) nebo podpůrnou (epitelové retikulum brzlíku).Epitel neboli epitelová tkáň je jedním ze čtyř základních typů tkání. Epitel je vrstva buněk, která kryje povrch těla nebo vystýlá nějakou tělní dutinu (např. břišní, hrudní, pánevní apod.). Až na drobné výjimky jsou všechny vnější a vnitřní povrchy těla pokryty epitelem.Resorpční epitel tvoří výstelku tlustého a tenkého střeva a proximálních tubulů ledvin. Nalezneme jej jedině ve formě plošného jednovrstevného epitelu.

Kde se nachází Řasinkový epitel : kinocilie (řasinky) – vyskytují se u tzv. řasinkových epitelů (typicky v dýchacích cestách, ve vejcovodu), kde hustě pokrývají apikální povrch epitelových buněk; metachronním kmitáním umožňují pohyb tekutin či hlenu.

Jaký epitel se nachází v dýchacích cestách

Dýchací cesty

Víceřadý (4-7 řad) cylindrický až jednořadý kubický epitel s řasinkami vystýlá převážnou část dýchacích cest.

Kde se nachází přechodný epitel : Přechodný epitel (přechodní epitel, urotel) je typ pletiva, který se skládá z více řad epiteliálních buněk, které se mohou rozpínat a smršťovat a tím mění svůj tvar. Je to typický epitel pro močový měchýř.

Respirační epitel je buněčná tkáň, která vystýlá plicní alveoly, kde dochází přímo k výměně dýchacích plynů.

Čichový epitel je u člověka přítomen jen v malé ploše v dutině nosní. Při nádechu ho obtéká jen málo vzduchu, proto lépe cítíme, když vyloženě „přičichneme“ – a vyvoláme krátké turbulentní proudění vzduchu. Vjemy se dostávají do čichového epitelu také při žvýkání.

Kde se nachází čichový epitel

Čichový epitel je u člověka přítomen jen v malé ploše v dutině nosní. Při nádechu ho obtéká jen málo vzduchu, proto lépe cítíme, když vyloženě „přičichneme“ – a vyvoláme krátké turbulentní proudění vzduchu. Vjemy se dostávají do čichového epitelu také při žvýkání. Chuť a čich jsou spolu propojeny.Respirační epitel je buněčná tkáň, která vystýlá plicní alveoly, kde dochází přímo k výměně dýchacích plynů. Tento epitel je jednovrstevný dlaždicový. Často bývá zaměňován s víceřadým cylindrickým epitelem, který pokrývá zbylou, větší část dýchacích cest.jednovrstevný dlaždicový epitel například vystýlá vnitřní povrch plicních sklípků, srdce, krevních cév, lymfatických cév apod., vícevrstvevný dlaždicový epitel tvoří výstelku jícnu, ústní dutiny, pochvy apod., ale vyskytuje se rovněž v pokožce.