Antihmota se vyskytuje velmi řídce, a to v kosmickém záření (antiprotony a pozitrony tvoří 0,01 %). Dále mohou vznikat při vysokoenergetických procesech, příkladem jsou výbuchy supernov. Také se získávají pomocí urychlovačů částic (CERN, FermiLab), nebo při pozitronovém rozpadu radioaktivních prvků.Antihmota je druh látky, která je složena z antičástic k běžným částicím, tzn. například pozitronů místo elektronů. Obecně antičástice je částice, která má všechny své náboje, například elektrický náboj, vůni či barvu, opačné než daná částice.Srážka oblaků elektronů vytvoří spoustu fotonů gama záření, které jsou směrovány kanálky v bloku plastu a díky tomu se také hojně srážejí mezi sebou. V důsledku těchto srážek vzniknou částice hmoty a antihmoty, v podobě elektronů a pozitronů.
Co to je anihilace : Anihilace (annihilation) je jev, při kterém se spojí částice a antičástice. Spojením obě původní částice zanikají a vznikají částice jiného typu. V medicíně je běžně tento jev pozorován při interakci pozitronu a elektronu, přičemž se vyzáří dva fotony o energii 0,51 MeV letící opačným směrem.
Jaká maximální energie se uvolní Anihilací protonu a jeho antičástice
Po několika kontaktech s různými elektrony (e-) ztratí tolik energie, že nakonec reaguje s jedním elektronem. Výsledkem procesu anihilace je emitování dvou fotonů, přičemž každý má typicky energii 511 keV.
Co je to antičástice : Antičástice je ve svém smyslu slova "opakem" částice. V přírodě existuje symetrie mezi částicemi a antičásticemi, kterou můžeme vidět v následujících případech: antičástice má stejný spin, stejnou hmotnost i stejnou střední dobu svého života.
Pozitron je elementární částice s nepatrnou hmotností a kladným elementárním nábojem. Představuje kladně nabitý protějšek elektronu. Pozitrony vznikají jen při umělých radioaktivních přeměnách. Zasáhne-li jádro hliníku částice α, přemění se za vyzáření neutronu na izotop fosforu.
V pevných látkách dochází k anihilaci pozitronu s jedním z elektronů. Anihilující pár elektron-pozitron se změní ve většině případů na dva anihilační fotony emitované v navzájem opačných směrech. Tyto anihilační fotony nesou informaci o procesu anihilace a vlastnostech pevné látky.
Jak na sebe vzájemně působí proton a Proton
Protony mají kladný náboj. Dva protony na sebe působí odpudivými elektrickými silami, protože jejich náboje jsou souhlasné. Elektrony mají záporný náboj. Dva elektrony na sebe působí odpudivými elektrickými silami, protože jejich náboje jsou souhlasné.Pozitrony vznikají při β+ radioaktivním rozpadu, nebo interakcí hmoty s fotony γ s energií nad 1,022 MeV. Při tomto procesu vznikne pár elektron-pozitron. Pozitrony jsou také složkou kosmického záření, vznikají při rozpadech mionů a pionů, vzniklých při interakcích jiných částic s atmosférou Země.Foton je kvantum energie elektromagnetického vlnění. Jako částice má foton nulovou klidovou hmotnost, pohybuje se výhradně rychlostí světla. Jako elementární částice patří foton mezi bosony, tedy má celočíselný spin.
Podle standardního modelu částicové fyziky je mion (z řeckého μείον = 'minus'; anglicky muon) nestabilní elementární částice se záporným elementárním elektrickým nábojem a spinem 1/2.
Co je to foton a jak vznika : Fotony vznikají mnoha způsoby, například vyzářením při přechodu elektronu mezi orbitálními hladinami, či při anihilaci částic. Speciální přístroje jako maser a laser mohou vytvořit koherentní svazek záření.
Jak na sebe vzájemně působí tělesa souhlasně Zelektrovaná : Při vzájemném tření dvou těles z různých látek se mohou tělesa zelektrovat. Zelektrovaná tělesa mají kladný nebo záporný elektrický náboj. Tělesa zelektrovaná souhlasnými náboji se vzájemně odpuzují elektrickou silou. Tělesa zelektrovaná nesouhlasnými náboji se vzájemně přitahují elektrickou silou.
Jaké je vzájemné silové působení mezi tělesy
Působení těles je vždy vzájemné. Každá dvě tělesa se vzájemně přitahují silami = gravitačními silami. Gravitační síly jsou stejně velké, ale opačného směru Velikost gravitačních sil se zvětšuje: se zvětšující se hmotností obou těles a se zmenšující se vzdáleností obou těles.
Pozitron (neboli antielektron) je subatomární částice – antičástice elektronu.Záření beta jsou elektrony (β−) nebo pozitrony (β+), které vznikají při radioaktivním rozpadu. Záření beta−, v neutronu se přeskupí kvarky a poté se neutron rozpadne. Obvykle se pohybují velmi rychle. Nesou elektrický náboj a proto je jejich pohyb ovlivňován elektrickým i magnetickým polem.
Na čem závisí energie fotonu : Energie fotonu závisí na frekvenci (vlnové délce) elektromagnetického záření a obvykle ji vyjadřujeme v elektronvoltech (eV) nebo v joulech (J). Platí, že 1 eV = 1,602.10-19 J.