Po každé brzdě je potřeba zkontrolovat a případně doplnit kapalinu v nádržce. Odtud totiž potrubí novou kapalinu nasává, takže ta pochopitelně ubývá. Nakonec ještě doplníme brzdovou kapalinu do nádržky tak, aby byla těsně pod ryskou „max“. Zašroubujeme víčko, a tím je hotovo.Vizuální kontrola: Vizualizujte kapalinu v nádržce brzdové kapaliny. Pokud je kapalina špinavá nebo kalná, může být nutné ji vyměnit. 2. Test kvality kapaliny: Existuje speciální tester brzdové kapaliny, který měří kvalitu brzdové kapaliny.Nedostatek brzdové kapaliny v lepším případě zjistíte rozsvícenou kontrolkou brzd nebo louží pod autem, v horším případě pak propadlým pedálem až na podlahu a náhlé ztráty brzdného účinku.
Jak spravne Dolit brzdovou kapalinu : Stačí odšroubovat víčko na nádržce a potřebné množství prostě a jednoduše dolít. I takovou věc ale dokáží někteří zdramatizovat. Předně je dobré se pokusit kapalinou nepocintat. Na oblečení to vytváří nevzhledné skvrny.
Jak se projevují Zavzdusnene brzdy
Zavzdušněné brzdy poznáš snadno a ani nemusíš mít nastartovaný motor,stačí sešlápnout opakovaně pedál brzdy pokud zůstává po opakovaném sešlápnutí ve stejné poloze je to v pořádku jestli-že se pedál začne zvedat a zabírat dřív znamená to zavzdušněný systém.
Jak poznat špatné brzdy : Rozeznání opotřebovaných brzd se za jízdy dá spolehlivě poznat sluchem či citem v rukou a nohách. Ojeté destičky se projevují zvýšenou hlučností, vada se pozná rovněž taháním auta na stranu, vibracemi ve volantu nebo impulsy v brzdovém pedálu.
Obecně doporučujeme měnit brzdovou kapalinu každé 2 roky nebo po ujetí 40 000 km u osobních aut a každý rok nebo po ujetí 20 000 km u motocyklů.
Opotřebované kotouče zpravidla znamenají vyšší hlučnost a nižší účinek navzdory použití zánovních desek. Všechno toto jsou signály pro to začít věc řešit, vážnějším problémem může být úbytek brzdové kapaliny a rozhodně jím bude příliš dlouhá brzdná dráha, to už se vyplatí s důkladnou kontrolou neotálet ani minutu.
Jak odvzdušnit brzdovou kapalinu
Nejprve několikrát zmáčkneme brzdovou páku, pak ji přidržíme zmáčknutou a povolíme odvzdušňovací ventilek. Hadičkou proteče část kapaliny s bublinkami, poté ventilek opět utáhneme. To vše při stále zmáčknuté brzdové páce! Celý postup opakujeme do té doby, než z hadičky vytéká jen čirá kapalina bez vzduchu.Brzdový pedál, který se po vypnutí motoru jen stěží dá sešlápnout, může rovněž ukazovat na vadný posilovač brzd. Kromě toho může posilovač brzd při netěsnosti součástí nebo rzi v pouzdře slyšitelně syčet. Toto syčení je způsobeno podtlakem, který vtahuje vzduch do pouzdra posilovače brzd.Odvzdušnění je poměrně běžný servisní úkon, který časem čeká skoro každou brzdu. Poznáte to hlavně tak, že brzdová páka po stlačení změkne před koncem, tedy tam, kde by měla klást výrazný odpor a brzdy by měli pořádně zabrat.
Výrobci automobilů zpravidla doporučují výměnu brzdové kapaliny ve lhůtě od 1 do 3 let. Záleží na kvalitě brzdové kapaliny a provozních podmínkách. Není-li takové doporučení k dispozici, pak se obecně výměna běžné kapaliny provádí ve lhůtě do 2 let.
Jak se poznají sjeté brzdové destičky : Ojeté destičky se projevují zvýšenou hlučností, vada se pozná rovněž taháním auta na stranu, vibracemi ve volantu nebo impulsy v brzdovém pedálu. Opotřebované kotouče zpravidla znamenají vyšší hlučnost a nižší účinek navzdory použití zánovních desek.
Po kolika km měnit brzdové kotouče : Dle stylu jízdy, konstrukce vozidla a typu materiálu desek to může být mezi 15 000 až 40 000 km. Moderní vozidla již disponují senzorem stavu opotřebení brzdových destiček, starší automobily spoléhají na akustický signál v podově pískavého zvuku (indikační plíšek na brzdové destičce).
Jak poznat spatne odvzdušnit brzdy
Každým zatlačením pedál více ztvrdne. Někdy se brzdění začne až když je pedál úplně zatlačen. Obecně se výrazně prodlouží brzdná dráha vašeho vozidla. Pokud zaznamenáte alespoň jeden z těchto příznaků, nechte si odvzdušnit brzdy vašeho auta.
Správnou funkcí podtlakového posilovače vyzkoušejte tak, že po zhasnutí motoru ještě jedenkrát až dvakrát normálně zabrzdíte, potom pedál brzdy ztvrdne a krok pedálu se zmenší . Po nastartování motoru ihned nastane posilovací účinek a brzdy opět brzdí normálně.Rozeznání opotřebovaných brzd se za jízdy dá spolehlivě poznat sluchem či citem v rukou a nohách. Ojeté destičky se projevují zvýšenou hlučností, vada se pozná rovněž taháním auta na stranu, vibracemi ve volantu nebo impulsy v brzdovém pedálu.
Po jaké době měnit brzdovou kapalinu : Interval výměny brzdové kapaliny. Obecně doporučujeme měnit brzdovou kapalinu každé 2 roky nebo po ujetí 40 000 km u osobních aut a každý rok nebo po ujetí 20 000 km u motocyklů. Tyto intervaly jsou však jen orientační a mohou se lišit podle typu vozidla, stylu jízdy, podmínek provozu nebo doporučení výrobce.