Kde sbírat pampelišku?
Žluté květy sbíráme jen za slunečného počasí S prvním jarním počasím plným sluníčka se všechny louky rozsvítí žlutými hlavičkami pampelišek. V tyto jarní dny je ideální nasbírat květy pampelišek a připravit z nich chutný med.Kořeny, ať už je to pampeliška, křen, kostival nebo třeba proskurník, sbíráme zásadně brzy na jaře, anebo na podzim – v říjnu a pokud ještě nemrzne, i v listopadu. V těchto obdobích se totiž účinné látky rostlin stahují právě sem, do kořenů.Sbírá se kořen před rozkvětem rostliny (březen – duben), listy (květen – září) a nať s kořenem (březen – duben). Droga je bez zápachu a má mírně nahořklou chuť. Příznivě se projevuje při zánětech močových cest a při ledvinových kamenech, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči.

Kde roste pampeliška : Vyskytují se ve společenstvech mezofilních luk, na světlých sušších loukách, mezích, v zahradách a také jako konkurenční plevel na polích. Jedná se o nitrofilní druhy rostlin, tzn., že preferují půdy bohaté na dusík.

Jak sbírat pampelišky

Jak sbírat kořen pampelišky

  1. Kořen pampelišky sbíráme jen na začátku jara, případně na podzim před prvními mrazy.
  2. Na vyrýpnutí používáme ideálně dřevěné nástroje.
  3. Kořen omyjeme vodou, můžeme si pomoct kartáčkem.
  4. Nejjednodušší formou zpracování je sušení.
  5. Pokud kořen nevysušíte dostatečně, zplesniví vám.

Na co je dobrý čaj z pampelišky : Čaj z kořene pampelišky je mírnější a vhodný pro každodenní konzumaci. Má příjemnou chuť a jeho příprava je jednoduchá. Působí diureticky (podporuje vylučování vody z těla), pomáhá při problémech s trávením a je dobrým zdrojem vitaminů a minerálů.

Kořeny pampelišky se sbírají brzy na jaře anebo na podzim, kdy je v nich největší síla. Na jednu polévkovou lžíci sušeného kořene pampelišky počítáme 3 dcl vody. Kořen 5 minut povaříme, poté necháme čtvrt hodiny luhovat, scedíme a můžeme pít. Čaj si připravujeme dvakrát až třikrát denně.

Kořen pampelišky se má poškrábat a pak nastrouhat, nebo jen stačí kořen umýt a pak nastrouhat na čaj Kořen pampelišky se doporučuje nejprve dobře omyt a poté zbavit zbytků zeminy a eventuálních nečistot. Poté může být nastrouhán a použit pro přípravu čaje nebo jiné formy přípravy.

Kdy a kde se vyskytuje pampeliška

Pampelišky nacházíme nejčastěji na loukách, podél cest i na cestách, na mezích, polích a zahradách. Listy je nejlepší sbírat před květem, přidáváme je čerstvé do salátů, polévek či zeleninových příloh. Kořen sbíráme nejlépe časně zjara, ještě před květem, či na podzim, po odkvětu.Tuto bylinu můžeme v květu spatřit od dubna až do konce června, v tuto dobu může být naše zahrada žlutým kobercem. Problémy začínají po dvou týdnech. Pampelišky začnou odkvétat a krásný koberec se změní v šedý, ze kterého se uvolňují poletující semínka, která nám zaplaví zahradu.Pampelišku lze velmi snadno poznat podle nápadného žlutého květenství, které se později změní v plodenství ochmýřených nažek. Staří Řekové užívali šťávu z pampelišek jako prostředek proti pihám a žlutým skvrnám na kůži.

Pampelišky nacházíme nejčastěji na loukách, podél cest i na cestách, na mezích, polích a zahradách. Listy je nejlepší sbírat před květem, přidáváme je čerstvé do salátů, polévek či zeleninových příloh. Kořen sbíráme nejlépe časně zjara, ještě před květem, či na podzim, po odkvětu.

Jak vyčistit pampelišky : Skvrnu na oblečení navlhčete vodou a naneste ve vrstvě roztok octa a jaru a vetřete jej do látky a nechte působit 15 minut. Dávejte pozor, aby roztok zůstával jen na postiženém místě oblečení.

Co všechno léčí pampeliška : Pampeliškový čaj je tak vhodný například pro lidi trpící nechutenstvím, chudokrevností, problémy s močovými cestami, jaterními nemocemi i diabetiky, protože pomáhá regulovat množství cukru a cholesterolu v krvi. Pomoci dokáže také při dietě a detoxikaci organismu.

Jaké jsou účinky pampelišky lékařské

Je nedostižným pomocníkem při ledvinových kamenech, při onemocnění žlučníku a potížích s játry. Skvělé jsou jarní detoxikační kúry, kdy si každý den přichystáme nálev z pampeliškového kořene. Tento čaj hořké chuti pročišťuje tělo, revitalizuje, má celkově tonizační účinek, podporuje pocení a je močopudný.

Pampeliškový kořen patří mezi bylinky s výrazně pozitivními účinky na lidský organismus. Podporuje činnost jater, správné trávení a normální funkci močových cest. Připravit si z něj můžete lahodný pampeliškový čaj, který vám poskytne energii do celého dne.Pampeliškový kořenový čaj nebo odvar může být užíván dlouhodobě, pokud nejsou přítomny žádné zdravotní potíže nebo kontraindikace. Pampeliškový kořen obsahuje mnoho prospěšných látek, jako jsou inulin, flavonoidy a karotenoidy, a může být užitečný pro podporu zdraví jater, trávicího traktu a imunitního systému.

Jak dlouho kvetou pampelišky : Pampeliška je vytrvalá rostlina kvetoucí žlutými květy, kterou najdete hned v několika našich čajích. Kvete od dubna do září na loukách, polích, pastvinách, mezích, v zahradách, podél cest a na travnatých místech. Pampelišky charakterizuje dlouhé vegetační období i neobyčejná odolnost.