Kde sbírat bez?
Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu.Jak květy bezu sbírat a sušit

Květy můžeme také rozprostřít v tenké vrstvě například na nějaké síto či plát. Nebo prostě jen na staré noviny. I u druhého způsobu sušení je důležité květy sušit v dobře větrané místnosti, tím urychlíme dobu sušení a předejdeme možné plísní květů. Doba sušení je přibližně 2 až 3 týdny.Rozšířený v lužních lesích, na březích, v plotech a na okrajích lesů, s oblibou na dusíkem bohatých půdách, až do alpských údolí (asi 1 200 m n. m.). Vyskytuje se téměř v celé Evropě s výjimkou nejzazšího severu, dále roste na území Malé Asie až po Západní Sibiř, v Severní a Jižní Americe a také na území Austrálie.

Kdy Odkvétá bez : Doba květu černého bezu je od června do července a najdete jej témeř všude, kromě nejvyšších poloh. Plodem bezu jsou tzv. bezinky, červené až černé kuličky o rozměru několika málo milimetrů.

Kde sbírat bezinky

Bez černý najdete na vlhkých lesních mýtinách, na kamenitých místech, v roklích, na mezích, u cest a na rumištích. V přírodě roste volně na světlých i polostinných místech. Jediné, čemu byste se měli vyhnout, je sbírat bez u rušných zaprášených cest nebo v blízkosti pole, tam hrozí kontamniace chemickými postřiky.

Na co je dobrý čaj z bezu : Lipový květ a květ černého bezu se odpradávna používají při nemocech dýchacích cest. Jsou to vynikající byliny při kašli, zánětu průdušek, rýmě, angíně a zahlenění. Obě působí protizánětlivě, potopudně, uvolňují hleny, tiší křeče, dodávají vitamín C.

Kdy prořezat černý bez

Během vegetačního období provádíme pouze mírný výchovný řez a stříhání květenství či plodenství. Starší větve odstraňujeme až na podzim, kdy se rostlina chystá na období vegetačního klidu.

Kdy prořezat černý bez

Během vegetačního období provádíme pouze mírný výchovný řez a stříhání květenství či plodenství. Starší větve odstraňujeme až na podzim, kdy se rostlina chystá na období vegetačního klidu. TIP: Bez je bezesporu jedním z nejvoňavějších kvetoucích keřů, které můžeme v zahradě pěstovat.

Jak poznat Bezinku

Bez chební při troše pozornosti poznáte – nemá dřevné části, je to jen bylina. Bez červený zase rozlišíte třeba tak, že se podíváte na spodní část listů – jsou do modra. Lidé si pletou květy, ale červený bez kvete dříve než černý. Plody bezu červeného pak jsou, jak název napovídá, červené.Po odkvětu můžete všechny výhony seříznout na 10 cm. Kvetou totiž vždy na nových výhoncích, které vyrostou od kořene. Rašit začínají pozdě, koncem dubna až v květnu.Třapatka preferuje slunná stanoviště, v polostínu pokvete méně. Má ráda propustné, písčité půdy. Po odkvětu ji seřízneme, aby znovu vykvetla. Není to dlouhověká trvalka, proto ji musíme po několika letech znovu vysadit.

Světle žlutá květenství černého bezu patří k nejdostupnějším a nejchutnějším bylinkám. Čaje, šťávy a sirupy můžeme pít jako osvěžující nápoje, ale stejně tak je používat proti nachlazení či horečce. Zajímavé využití mají také plody – černé peckovičky, které jsou plné temně purpurové šťávy.

Na co je dobrý bez : Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích.

Co léčí bezinka : Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích.

Co léčí květ bezu

Bezové květy tiší příznaky nachlazení, pomáhají při horečce a zánětu nosních i čelních dutin, lze je rovněž využít k omezení tvorby hlenů při senné rýmě, zánětu dutin a infekcích středního ucha. Komerčně prodávaný sirup z bezových bobulí zase tiší příznaky a krátí dobu trvání chřipky.

Pro černý bez jsou typické okolíky – hroznovitá květenství, v nichž květy s dlouhými stopkami vyrůstají paprskovitě z jednoho bodu. Květy černého bezu jsou krémově bílé až nažloutlé a mají typickou nasládlou vůni. V závislosti na odrůdě mohou plody černého bezu dozrávat již v polovině srpna.Rozhodnete-li se pro pěstování černého bezu, ocitnete se před hlavním úkolem – jeho rozmnožením. Bez černý si můžete vypěstovat buď z řízku, anebo najít pod divoce rostoucím vzrostlým keřem malé výhonky, které vykopete a přesadíte si na zahradu. V neposlední řadě můžete černý bez množit prostřednictvím jeho semen.

Jaké stromy se mohou kácet bez povolení : O povolení nemusíte žádat v případě, že chcete kácet dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí. Je ale třeba si dát pozor také na případ, kdy sice dřeviny těchto rozměrů nedosahují, ale tvoří souvislý, tzv. zapojený porost dřevin.