Kde rostou sekvoje?
Výskyt. Sekvojovec obrovský se v přírodě vyskytuje pouze v USA v Kalifornii na západních svazích Sierry Nevady, a to pouze v nadmořských výškách 1500 m až 2500 m.Sequoiadendron giganteum

Sekvojovec je považován za nejmohutnější druh jehličnanu. Je to mohutný stalezelený jehličnatý strom. Přirůstá velmi rychle, zhruba 1 m za rok.Sekvoj je mohutný strom dorůstající značných výšek (běžně 60–90 metrů). Výška některých stromů poražených v 19. století byla odhadnuta na 144 m, což jsou však údaje, které již nelze zpětně ověřit.

Jak pěstovat sekvojovec obrovský : Sekvojovec vyžaduje vysoce propustný substrát, vyhovuje mu slunné stanoviště i polostín. Dopřejte stromku vydatnou zálivku, vlhko a pokud možno teplo. Nemá přílišné nároky na půdu. Neměla by být pouze příliš zásaditá.

Kde je nejstarší strom na světě

Metuzalém (Kalifornie, USA) – borovice dlouhověká (Pinus longaeva), 4 854 let. Tento strom je zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejstarší strom světa. Cypřiš stálezelený (Írán) – Cupressus sempervirens, cca 4 000 let. Tis červený (Severní Wales) – Taxus baccata, cca 4 000 let.

Jak se jmenuje největší strom na světě : V americkém pojetí patří do redwood (červené dřevo) jak sekvoje vždyzelená – Sequoia sempervirens, tak i sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum), jakož i dřeviny dalších rodů, jako např. Thuja plicata a další.

Oheň je důležitým prvkem obrovského sekvojového lesa. Sazenice sekvojovců potřebují k růstu půdu bohatou na živiny, spoustu slunečního světla a oblast bez konkurence ostatních rostlin. Pravidelné požáry pomáhají vytvářet všechny tyto podmínky, a jsou proto velmi prospěšné pro reprodukci sekvojí.

Oheň je důležitým prvkem obrovského sekvojového lesa. Sazenice sekvojovců potřebují k růstu půdu bohatou na živiny, spoustu slunečního světla a oblast bez konkurence ostatních rostlin. Pravidelné požáry pomáhají vytvářet všechny tyto podmínky, a jsou proto velmi prospěšné pro reprodukci sekvojí.

Jak vypěstovat sekvoj ze semínka

Semena sekvoje mají poměrně nízkou klíčivost a je potřeba je nechat projít studenou stratifikací po dobu min. 4 týdnů. Poté je možné vysadit je do spařeného výsevního substrátu. Rostlině se bude dařit na slunečném a chráněném stanovišti.Nejvyšší žijící strom: sekvoj vždyzelená, výška 115,55 metru. Redwood National Park, Kalifornie, USA. Strom s nejtlustším kmenem: tisovec (Taxodium mucronatum) ve městě Santa María del Tule, Mexiko. Průměr kmene 11,62 m.Hyperion je jméno nejvyššího známého žijícího stromu na světě. Jedná se o 115,92 metrů vysokou sekvoj vždyzelenou. Strom byl objeven v roce 2006 v Redwoodském národním parku a jeho přesné souřadnice (místo výskytu) byly kvůli obavám z vandalismu zpočátku tajeny.

Semena sekvoje mají poměrně nízkou klíčivost a je potřeba je nechat projít studenou stratifikací po dobu min. 4 týdnů. Poté je možné vysadit je do spařeného výsevního substrátu. Rostlině se bude dařit na slunečném a chráněném stanovišti.

Jak dlouho stratifikovat : Pokud máte možnost, semena se dají stratifikovat ve vlhkém písku ve sklepě, na místech, kde je chlad. Doporučujeme stratifikovat více než 2 měsíce. V chladničce, bez písku, jde o suchou stratifikaci. Tam je vhodné zabalit semínka do papírové utěrky, kapesníků a ještě do papírového sáčku a uložit na dno.

V čem pěstovat semena : Vysévá se často přímo do volné půdy do předem připravených záhonů, ale velmi často se semena vysévají do různých výsevních misek, mini skleníků a umělohmotných nádobek. Semena však nepotřebují speciální nádoby. Růst budou i v ekologicky dostupnějších nádobkách, například v obalu od vajíček.

Kde je největší strom na světě

Nejvyšší strom světa se nachází v národním parku Sequoia v pohoří Sierra Nevada (jih USA) , zajímavostí ovšem je, že přesná poloha stromu je z důvodu bezpečí tohoto monumentu přísně utajena.

Sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum) v Kalifornii dorůstá do výšky téměř 100 metrů a dožívá se stáří až 3000 let. Ratměřické exempláře takových rozměrů nedosahují, přesto jsou výškou přes 45 metrů největší v České republice.Hyperion je jméno nejvyššího známého žijícího stromu na světě. Jedná se o 115,92 metrů vysokou sekvoj vždyzelenou. Strom byl objeven v roce 2006 v Redwoodském národním parku a jeho přesné souřadnice (místo výskytu) byly kvůli obavám z vandalismu zpočátku tajeny.

Co pěstovat pod Smrkem : Ve vlhčím podrostu se bude dařit celé škále kapradin, ideálními rostlinami jsou také borůvky chocholičnaté a brusnice brusinky. Pokud je porost jehličnanů už vzrostlý a zároveň rozvolněný, nejste nevyhovujícími podmínkami tolik svázáni.