Kde rostou lysohlávky Ustecky kraj?
Martin Kříž z České mykologické společnosti uvedl, že na Ústecku jsou dvě známé houbařské lokality. „Je to okolí Tisé – Podkrušnohoří a Malečovsko – České středohoří. Houbaři v nich mohou najít jak hřibovité houby, tak lupenaté," řekl mykolog.Smíšené lesy CHKO Kokořínsko nacházející se nad Štětím jsou velice úrodné a vhodné nejen k houbaření, ale i ke sběru borůvek. Ty se ve zdejších lesích nacházejí opravdu velmi hojně a dalo by se říci, že vytvořili samostatné odvětví turistiky.Výskyt. Lysohlávky obvykle rostou na humózních půdách, v lese, na loukách nebo na hnojených pastvinách. Preferují vlhké, ale dobře odvodněné půdy. Jejich výskyt je častější v chladnějších klimatických podmínkách a období jejich růstu je nejčastěji na podzim.

Kde rostou Lysohlavky Stredocesky kraj : Kutnohorsko nepatří podle vyjádření odborníků k regionům, které by výskytem lysohlávek zrovna oplývaly. Několik lokalit se však vyskytuje i zde. „Lysohlávky rostou především na loukách v podhorských a vrchovinných oblastech,“ sdělil mykolog Martin Šimek.

Kde roste nejvíce hub

Nejvíce hub obvykle roste na jihozápadních až severozápadních svazích, méně na místech orientovaných na východ až jihovýchod. Houby mají rády klidné prostředí a především dostatek vláhy. Naopak, nesnášejí vítr a příliš sucha. Snažte se proto hledat na místech v závětří a s přiměřenou vlhkostí půdy.

Za jakého počasí rostou houby : Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (cca 10 dní po nich) a následném teplém (nikoli však horkém) počasí, nejvíce v rozmezí července a září.

Borůvkám se nejlépe daří v kyselé půdě – tedy pouze v rašelině, (nejlépe v tzv. „bílé baltské“ rašelině – dá se u nás na farmě zakoupit). Rašelina má pH od 3,5 až 4,5 (kyselost půdy) a to je ideální pro kyselomilné rostliny (nejen pro borůvky, ale např. brusinky, rododendrony, azalky atd).

V nižších nadmořských polohách, jako je Polabí nebo Královéhradecko, už si na modrých a lahodných plodech mohou návštěvníci lesů pochutnávat zhruba od poloviny června, na horách pak začínají dozrávat právě teď v červenci. Borůvky jsou hned po houbách nejvíce sbíranými a také vůbec nejoblíbenějšími plody lesa.

Kde v Čechách rostou lanýže

Lanýže lze najít v různých oblastech České republiky, ačkoli je třeba si uvědomit, že sběr lanýžů v Česku je přísně regulován zákonem. Mezi oblíbená naleziště patří listnaté lesy, především v oblastech s dubovými či bukovými stromy. Pokud se vydáte do těchto lokalit, můžete narazit na vzácný poklad přírody.Nejvíce hub obvykle roste na jihozápadních až severozápadních svazích, méně na místech orientovaných na východ až jihovýchod. Houby mají rády klidné prostředí a především dostatek vláhy. Naopak, nesnášejí vítr a příliš sucha. Snažte se proto hledat na místech v závětří a s přiměřenou vlhkostí půdy.Výskyt. Smrž obecný je jarní houba. Roste od dubna do května, někdy už i v březnu. Upřednostňuje okraje lesů a cest, listnaté háje, luhy, louky, zahrady, parky, ale i méně tradiční houbové lokality jako jsou zavážky, sklady dříví či hromady odpadků a popele.

Většina lysohlávek totiž roste na loukách a poblíž lesních cest. „Trs lysohlávek jsem jednou objevil přímo ve městě, u plynového potrubí poblíž Kauflandu,“ vzpomíná liberecký mykolog Josef Sedláček. Houba podle jeho slov roste roztroušeně, neexistují žádná místa, kde by se vyskytovala hojně.

Co znamená když roste hodně hub : Stará pověra říká, že když roste hodně hub, bude válka. K tomuto tématu můžeme jen dodat, že houbařská úroda je letos opravdu úctyhodná. Houby rostou úplně všude a deštivé počasí v posledních dnech tomu jen napomáhá. Pokud jste ještě neměli možnost vyrazit do lesa, rozhodně neváhejte.

Kde hledat Kačenky : Výskyt. Vyskytuje se v březnu a dubnu, nepříliš hojně, a to v listnatých hájích, lužních lesích, křovištích a zarostlých sadech, zejména pod olšemi, topoly, vrbami, jasany a růžovitými dřevinami – především pod třešněmi a trnkami. Preferuje spíše zásadité podloží.

Kde teď rostou nejvíc houby

Nejvíce hub obvykle roste na jihozápadních až severozápadních svazích, méně na místech orientovaných na východ až jihovýchod. Houby mají rády klidné prostředí a především dostatek vláhy. Naopak, nesnášejí vítr a příliš sucha.

Smrž obecný je jarní houba. Roste od dubna do května, někdy už i v březnu. Upřednostňuje okraje lesů a cest, listnaté háje, luhy, louky, zahrady, parky, ale i méně tradiční houbové lokality jako jsou zavážky, sklady dříví či hromady odpadků a popele.Zatímco lesním borůvkám se daří výhradně v lese, v rašeliništích, popř. na vřesovištích či pasekách, kanadské borůvky lze pěstovat na zahradě a keře dosahují výšky až dvou metrů. Z vyšlechtěné odrůdy borůvek je také výrazně větší úroda. Poznámka: Borůvkový keř je původem rašeliništní rostlina.

Kde pestovat borůvky : Stanoviště volíme spíše slunné, dařit se jim bude i v polostínu, avšak na slunci budou plody vyzrálejší, chuťově aromatičtější, kdežto v polostínu bude úroda menší, a pozdější. Borůvky lze s úspěchem pěstovat i v nádobách na balkonech, terasách apod.