Kde rostou houby Krkonose?
Nejvíce hub obvykle roste na jihozápadních až severozápadních svazích, méně na místech orientovaných na východ až jihovýchod. Houby mají rády klidné prostředí a především dostatek vláhy. Naopak, nesnášejí vítr a příliš sucha.Nejoblíbenější houbařskou lokalitou je Klánovický les, místními nazývaný také Vidrholec či Fiedrholec, nacházející se mezi Klánovicemi a Újezdem nad Lesy na východě Prahy. Obyvatelé jižní metropole mohou zamířit do Michelského a Kunratického lesa. Houbaře láká i Stromovka, Šárka a desítky dalších zajímavých míst.Kde hledat houby

Obecně ale houby mají rády vlhko a teplo, snažte se proto vyhledávat doliny, ve kterých se drží vlhkost a místa chráněná před větrem. Největší šance na úspěch je při hledání v jihozápadně či severozápadně orientovaných úsecích lesa, místa obrácená na východ velkou houbovou žeň nezaručí.

Kde rostou houby na jižní Moravě : Cílem houbařů jsou i lesy severně od Brna, hlavně okolí měst Kuřim a Adamov, Blansko, Boskovice a Tišnov. Ždánický les jižně od Slavkova u Brna si zamilují ti, kdo nechtějí chodit v terénu nadivoko.

Kdy rostou houby v Krkonoších

Stejně tak první Hřiby dubové a Hřiby borové. Hřib smrkový či Muchomůrka růžovka se začínají objevovat až v červnu. Hřib hnědý, známý mezi laickými houbaři jako slaďák, panský hříbek či podhříbek, se sice občas objevuje také již v červnu, ale jeho hlavní sezona růstu připadá především na srpen a září.

Kde rostou houby v Čechách : Houby rostou i v křivoklátských lesích či Brdech, na Táborsku, jihu Čech, ale také v Orlických horách či Jeseníkách, na Vsetínsku nebo Ostravsku a Karvinsku. „Zaměřte se na vlhčí místa v lese – rokle, prohlubně, vodou nasáklé mechy,“ radí houbař Jiří Hošek.

Obecně houby rostou během celého roku, některé druhy i během zimního období. Z hlediska praktického houbaření je však zajímavé především období od dubna do listopadu, kdy roste většina našich jedlých hub. Sezóna začíná v březnu nebo dubnu (podle počasí), kdy začínají růst smržové houby.

Skvělým tipem jsou lesy v okolí Vlkova u Drahotěšic, kde se dá najít spousta hub od hřibů po holubinky. V bukových lesích u Milevska neodejdete s prázdnou stejně tak i v přírodním parku Písecké hory. Také prozkoumejte hráze jihočeských rybníků na Třeboňsku, Vodňansku a v okolí Sudoměře.

Kam na houby ve středních Čechách

Pokud vyrazíte na houby, určitě si domů nějaké hřiby nebo holubinky přinesete. Lesy Českého krasu, Berounsko, hřebeny Brd, nebo oblasti kolem Jílového, to jsou místa, která v těcho dnech doporučuje zkušený mykolog.Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (cca 10 dní po nich) a následném teplém (nikoli však horkém) počasí, nejvíce v rozmezí července a září.V jižních Čechách si na své přijdou houbaři ve Slepičích horách, kde rostou hříbky a lišky. Skvělým tipem jsou lesy v okolí Vlkova u Drahotěšic, kde se dá najít spousta hub od hřibů po holubinky. V bukových lesích u Milevska neodejdete s prázdnou stejně tak i v přírodním parku Písecké hory.

Obecně houby rostou během celého roku, některé druhy i během zimního období. Z hlediska praktického houbaření je však zajímavé především období od dubna do listopadu, kdy roste většina našich jedlých hub. Sezóna začíná v březnu nebo dubnu (podle počasí), kdy začínají růst smržové houby.

Co roste v Krkonoších :

  • Koniklec jarní alpínský na Sněžce a v Modrém sedle.
  • Prvosenka nejmenší nad horní hranicí lesa.
  • Violka dvoukvětá na prameništích ve vyšších polohách.
  • Pampeliška krkonošská na vrcholu Sněžky.
  • Česnek hadí v rýchorském pralese.
  • Sasanka narcisokvětá a prha arnika u Rýchorské boudy.

Proč jít na houby brzy ráno : Vyrazit do lesa hned ráno má i řadu předností. Houby jsou po noci zchlazené, minimálně napadeny havětí, a tím se Vám pak budou doma i lépe zpracovávat. Chlad a pevnost plodnic opravdu dělá své. Houby vypadají v ranním čase nejlépe a to je důležité i pro naše zdraví.

Proč se klepe na houby

Když se na houbu pohlédne nebo sáhne, už dál neroste.

„Pohled na houbu vliv nemá, sáhnutí už ano. Je to dané tím, že člověk při tom musí šlápnout blízko k houbě a poškodí vlákna vedoucí k houbě.

Houbám vyhovují denní teploty do 25 stupňů Celsia a noční do 15 stupňů Celsia. Prudké výkyvy teploty a vlhkosti velmi nepříznivě ovlivňují růst hub.Houby rostou i v křivoklátských lesích či Brdech, na Táborsku, jihu Čech, ale také v Orlických horách či Jeseníkách, na Vsetínsku nebo Ostravsku a Karvinsku.

Co navštívit ve středních Čechách : Kam na výlet ve Středočeském kraji

  • Město Kutná Hora.
  • Zámek Loučeň
  • ZOO park Zelčín.
  • Město Mělník.
  • Hrad Kokořín a Kokořínsko.
  • Hora Říp.
  • Centrum řemesel Botanicus Ostrá
  • Zámek Konopiště