Houba čaga roste zejména na Sibiři a je to vlastně druh choroše. Nejvíce roste na břízách, dále na jilmu, jasanu či jeřabině. Čaga rostoucí na břízách přejímá nutriční hodnoty tohoto stromu a má nejvyšší léčivé účinky. Čaga je na povrchu černá, na řezu má hnědavé zabarvení.Houba čaga se sbírá především od července až do přelomu října a listopadu, protože v tomto období obsahuje nejvíce účinných látek.Tepelně sušený výtažek z čagy má světle hnědou barvu, jeho struktura se podobá hrubému prášku a není okamžitě rozpustný ve vodě. Takovýto výtažek světle hnědé barvy má méně účinných látek. Doba použitelnosti 1 rok .
Jak poznat rezavec šikmý : Čaga je velice rozšířená houba parazitující na kmenech bříz. V posledních letech se dostává do centru zájmu vědců a klinických pracovišť. Rezavec šikmý je houba nepravidelného tvaru těla s výrazným typicky černým zbarvením. To způsobuje vysoká obsahová koncentrace pigmentu melaninu.
Jaké houby rostou v Česku
V tuzemských lesích nyní dominuje hřib žlutomasý – čili babka, rostou i lišky nebo hřib smrkový, o něco méně kovář a koloděj, klouzky a začínají „vylézat“ třeba i chutné ryzce – jmenovitě smrkový a černohlávek, tedy už téměř podzimní houby.
Jaká houba roste na bříze : ČAGA (Chaga, Rezavec šikmý, Inonotus obliquus) houba prášek z Litvy Čaga je velice rozšířená houba parazitující na kmenech bříz.
Čaga obsahuje polysacharidy, vlákninu a enzymy, které podporují zdravé trávení a regulaci střevní mikroflóry. Tím se zlepšuje činnost trávicích orgánů. Proto vám Čaga pomůže trpíte-li častými zácpami, průjmem, ale i při vážnějších onemocněních, například při celiakii.
Instrukce
- Čagu dáme do kastrůlku a zalijeme vodou.
- Pomalu přivedeme k varu. Následně teplotu ztlumíme a necháme pomalu vařit 10 minut.
- Poté odstavíme z plotny a necháme dalších 10 minut louhovat.
- Čaj si nalijeme přes sítko do hrnku a po malých doušcích teplý čaj pijeme.
- Čaj pijeme 1-2 denně maximálně 8 týdnů.
Na co je Chaga
Používá se pro posílení obranyschopnosti při infekčních a nádorových onemocněních, zánětech trávícího traktu, alergii, k podpoře a ochraně jater, detoxikaci, v rámci podpůrné léčby kožních potíží, k normalizaci krevního tlaku a cholesterolu.Čaga sibiřská odstraňuje problémy s trávením a zlepšuje vylučování. Příznivě působí proti zánětu žaludku, dvanáctníku, střev a žaludečním vředům, onemocněním slinivky břišní a sleziny, Crohnově chorobě a autoimunitním onemocněním. Zlepšuje také činnost jater a chrání jaterní buňky před poškozením toxickými látkami.Nejvíce hub obvykle roste na jihozápadních až severozápadních svazích, méně na místech orientovaných na východ až jihovýchod.
K roku 2022 je oficiálně popsáno přes 150 000 druhů hub, ale ve skutečnosti jich existuje řádově více; podle posledních (rok 2021) odhadů publikovaných vědci Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky je to 6,28 milionu druhů. V Česku je zjištěno asi 10 000 druhů.
Kde začínají růst houby : Nejvíce hub obvykle roste na jihozápadních až severozápadních svazích, méně na místech orientovaných na východ až jihovýchod. Houby mají rády klidné prostředí a především dostatek vláhy. Naopak, nesnášejí vítr a příliš sucha.
V kolika stupních rostou houby : Houbám vyhovují denní teploty do 25 stupňů Celsia a noční do 15 stupňů Celsia. Prudké výkyvy teploty a vlhkosti velmi nepříznivě ovlivňují růst hub.
Jak chutná čaga
Jak Chaga chutná a jak si ji připravit Nemusíte se bát žádné houbové pachuti. Naopak se můžete těšit na jemnou chuť plně rozpustného extraktu, která připomíná černý čaj.
Čaga obsahuje polysacharidy, vlákninu a enzymy, které podporují zdravé trávení a regulaci střevní mikroflóry. Tím se zlepšuje činnost trávicích orgánů. Proto vám Čaga pomůže trpíte-li častými zácpami, průjmem, ale i při vážnějších onemocněních, například při celiakii.Základem by měla být vždy čistá voda bez bublinek. Při běžném režimu bychom měli vypít alespoň 2 litry tekutin a ne, káva a čaj mezi ně opravdu nepatří.
Na co je dobrá houba čaga : Čaga obsahuje polysacharidy, vlákninu a enzymy, které podporují zdravé trávení a regulaci střevní mikroflóry. Tím se zlepšuje činnost trávicích orgánů. Proto vám Čaga pomůže trpíte-li častými zácpami, průjmem, ale i při vážnějších onemocněních, například při celiakii.