Kde roste borovice vejmutovka?
Vzhled. Jde o relativně mohutný strom 60–70 m (80 m) vysoký, o průměru kmene 100–150 cm s nepravidelnou korunou a silnými vodorovně odstávajícími větvemi. Kořenový systém je mělký (na rozdíl od borovice lesní nebo borovice černé). Borka je hnědavá, podélně zbrázděná, v mládí hladká až šedohnědá.Roste v nížinách i na horách, často na suchých písčitých půdách nebo skalách, kde vytváří borové lesy, takzvané bory. V konopišťském parku jsou vysazeny také její příbuzné ze Severní Ameriky – borovice černá a borovice vejmutovka. Vysoko v horách roste nízká borovice kleč.Kořenový systém je většinou kůlovitý (výjimkou je mělce kořenící borovice vejmutovka), se silným hlavním kořenem a mnoha postranními kořeny, které mohou sahat do značných hloubek (uvádí se 2–3 metry, na nepříznivých substrátech, na skalách a podobných stanovištích ale až 12 metrů).

Jak rychle roste borovice : Jak dlouho roste

Smrk pichlavý většinou doroste na plantáži do požadované výšky 180 centimetrů za 10 až 11 let. Smrk ztepilý musí růst 9 až 10 let, aby dosáhl zmíněné výšky. Borovice černá potřebuje k 180 cm 7 až 8 let. Borovice lesní roste rychle, k dosažení této výšky jí stačí pouhých 6 až 7 let.

Jak se pozná borovice

Borovice, lidově též sosna.

Vysoký holý kmen mezi rozpaženými buky a duby, kuří nožka ve smrkovém šeru. S nabídnutým prostorem živelně košatí a usedá. Hluboké vrásky šedavé borky na spodu kmene, s výškou mění se v rezatou kůru.

Jak rozeznat borovice : Snadno se dají rozpoznat pod- le barvy letorostů. Zatímco borovice těžká má žlutou barvu letorostů (proto v USA používaný název Yellow pine), jeffreyka má letorosty šedomodré a ojíněné a kromě toho obsahuje v pryskyřici vy- soký podíl terpenu limonenu, a proto po rozemnutí jehlic cítíme výraznou vůni po pomerančích.

Borovice, lidově též sosna.

Vysoký holý kmen mezi rozpaženými buky a duby, kuří nožka ve smrkovém šeru. S nabídnutým prostorem živelně košatí a usedá. Hluboké vrásky šedavé borky na spodu kmene, s výškou mění se v rezatou kůru.

Výskyt. Areál borovice lesní zahrnuje mírný a chladnější pás celé Eurasie, na sever se vyskytuje zhruba až po polární kruh. V Severní Americe je pěstována pouze lesnicky. V kultuře je dnes borovice pěstována na celém území České republiky (mimo vyšší polohy).

Co škodí borovici

Samotné odumírání borovic není způsobené jen suchem, ale i škůdci, kteří stromy oslabené suchem vyhledávají. Borovice však ohrožuje například i jmelí. "V posledních letech došlo ke zvýšení výskytu jmelí.Mrazům jako horská dřevina velmi dobře odolává, snáší teploty až pod -40 °C. Přednost dává spíše písčité a štěrkové půdě. Přestože snáší přísušky a úpal, pro zakořeňování potřebuje půdu dostatečně vlhkou.Samotné odumírání borovic není způsobené jen suchem, ale i škůdci, kteří stromy oslabené suchem vyhledávají. Borovice však ohrožuje například i jmelí. "V posledních letech došlo ke zvýšení výskytu jmelí.

Na rozdíl od smrku, který má mělký kořenový koláč rozprostřený do šířky, borovice, má tzv. hlavní kůlový kořen a právě svým kořenovým systémem se uchytí i na skále, tam, kde jiný strom zakoření stěží.

Jaké dřevo je borovice : Dřevo borovice je měkké, pevné, pružné a obsahuje vyšší podíl pryskyřice. Bělová část smetanově bílá až k okru, jádro oranžově hnědé až do rezava.

Proč usychá borovice : V českých lesích usychají borovice, protože trpí nedostatkem podzemní vody. Letošní deštivé jaro sice částečně zásoby podzemní vody doplnilo, ale pokud budou následovat suché roky, odumře více borových lesů.

Jak zachranit borovici

Je třeba prosvětlit a vyřezat okolí napadeného stromu, vytrhat plevel, vyhrabat a spálit suché jehličí. Chemické ošetření spočívá v postřiku fungicidy (sypavka je houba!), jako jsou například Kuprikol 250 SC, Novozir MN 80 New nebo Dithane DG Neotec.

Na půdu před překopáním nasypeme 5 cm kompostu, který do ní zapracujeme. Rostliny vyjmeme z kontejneru a sázíme v odstupu asi 45 x 45 cm. Pak je silně zalijeme. Výhodné je po výsadbě půdu pokrýt 5 cm vrstvou mulčovací kůry.navezla bych trochu zeminy a zkusila bohyšky (1), kakost (2) nebo vřesy a vřesovce (3,4), třeba s kombinací kapradí a nízkých travin a na netu jsem našla, že jako svého souseda snáší borovici dobře azalky… (5).

Jak rozeznat druhy borovic : Snadno se dají rozpoznat pod- le barvy letorostů. Zatímco borovice těžká má žlutou barvu letorostů (proto v USA používaný název Yellow pine), jeffreyka má letorosty šedomodré a ojíněné a kromě toho obsahuje v pryskyřici vy- soký podíl terpenu limonenu, a proto po rozemnutí jehlic cítíme výraznou vůni po pomerančích.