Železo se v přírodě běžně vyskytuje jako minerál, například jako oxidy, hydroxidy, karbonáty a sulfidy železa. V některých případech může být železo také přítomno ve vodě v různých formách.Nyní si povíme, jaký je postup přípravy železa. Železo se dnes vyrábí vysokoteplotní redukcí železné rudy ve vysokých pecích. Mezi základní suroviny, které se pro výrobu železa používají, jsou již zmiňované železné rudy, které obsahují různé množství železa.V České republice v Ejpovicích, Krušných horách a v Jeseníkách. Železná ruda hnědé barvy a obsahují značné množství krystalové vody, vyskytující se kompaktní i sypké formě.
Kde a jak se vyrábí ocel : Ocel se vyrábí ve specializovaném hutním provozu, který se nazývá ocelárna.
Kde se vyrábí železo v ČR
O výrobu železa a oceli se starají dvě vysoké pece a kyslíková ocelárna s dvojicí konvertorů. Víc fotek a písmen zde. Třinecké železárny, vsázka do konvertoru – Kyslíková ocelárna. Oproti tomu je ostravská huť naší nejmladší železárnou.
Kde se těží rudy v ČR : Přehled exploatace jednotlivých ložisek
těžební oblast | ložiska uranu |
---|---|
Dolní Rožínka | Rožná, Olší, Zálesí-Javorník, Chotěboř, Slavkovice-Petrovice, Radvanice |
Severní Čechy | Hamr, Křížany |
Stráž pod Ralskem (loužení in situ) | |
Západní Čechy | Zadní Chodov, Vítkov, Dyleň, Okrouhlá Radouň, Hájek, Ruprechtov |
Surové železo se vyrábí ve vysoké peci tavením železné rudy s koksem, vápencem a dalšími přísadami. Má vysoký obsah uhlíku 3,0–4,3 %, a další příměsi 0,5–3,0 % křemíku, 0,5–3,0 % manganu, 0,05–2 % fosforu a až 0,1 % síry.
ložiska ČR. V České republice nejsou v současnosti těžena žádná ložiska rud.
Jak probíhá výroba železa
Surové železo se vyrábí ve vysoké peci tavením železné rudy s koksem, vápencem a dalšími přísadami. Má vysoký obsah uhlíku 3,0–4,3 %, a další příměsi 0,5–3,0 % křemíku, 0,5–3,0 % manganu, 0,05–2 % fosforu a až 0,1 % síry.Na samém začátku výroby oceli je surové železo, které se vyrábí ve vysoké peci z železné rudy za pomoci koksu, vápence a dalších přísad. Ze surového železa se v ocelárně vyrábí ocel, kterou se pak zpracuje do polotovarů a pak do koncových výrobků.Hlavním dodavatelem železné rudy zůstává Ukrajina (5,2 milionu tun v roce 2018), menší množství se dovezlo z Brazílie (220 tisíc tun), Libérie (139 tisíc) a Jihoafrické republiky (108,5 tisíce tun).
století. Hlavními surovinami k výrobě surového železa jsou železná ruda a koks z černého uhlí, které se tu těží. Proces výroby železa ve vysoké peci je z velké části řízený počítačem a trvá přibližně osm hodin.
Kde se těžil uran ČR : Dolní Rožínka
Po roce 2000 až do roku 2017 probíhala v Česku hlubinná těžba pouze v Dolní Rožínce (okres Žďár nad Sázavou), a to na dole Rožná. Důl byl otevřen v roce 1957, postupně byl prohlubován až na úroveň −1200 metrů a v posledních letech těžil z hloubky 1000–1100 metrů jako jediný uranový důl v Evropě.
Ve kterém kraji ČR se těží uran : Oblast Stráže pod Ralskem v Libereckém kraji si zažila dva typy těžby uranu – hlubinnou [21] a chemickou [22]. V hlubinném dole Hamr I. se v letech 1972 až 1993 vytěžilo kolem 13 tisíc tun uranové rudy. Při chemické těžbě in-situ leaching (ISL) v letech 1966 až 1996 bylo vylouženo asi 15 tisíc tun uranové rudy [23].
Jak se vyrabi železo ve vysoké peci
Vysoká pec je neustále shora plněna železnou rudou, koksem a vápencem. Koks slouží hlavně jako palivo pro roztavení železné rudy, vápenec váže nečistoty obsažené v železné rudě. Další zpracování surového železa na ocel se nazývá zkujňování. Tím se ze surového křehkého železa v pevném stavu stává elastická ocel.
mědi se nacházejí u Mutěnína, Svržna a u ložiska Tři sekery u Mariánských Lázní (Čujanová et Prokop 1968, 314).Nejvýznamnější naleziště železné rudy jsou v Brazílii, Austrálii a Číně, další potom v Ruské federaci, Indii, Ukrajině a USA (viz tabulka r. 2005). Největší těžba železné rudy hlubinným způsobem probíhá v současnosti ve Švédsku.
Odkud pochází železo : Původ a význam ve vesmíru
Železo vzniká hvězdnou nukleosyntézou, termonukleární fúzí křemíku v jádrech velkých hvězd na konci jejich vývoje. Železo je nejtěžším prvkem, který se v posloupnosti od hélia v jádře hvězd syntetizuje za současného uvolnění energie.