Kde podat stížnost na OSSZ?
Pokud uchazeč o zaměstnání není spokojen se službami poskytovanými úřadem práce nebo s činností jednotlivých zaměstnanců úřadu práce, může podat stížnost řediteli úřadu práce nebo nadřízenému orgánu, kterým je, Ministerstvo práce a sociálních věcí Na Poříčním právu 1, 128 01 Praha [email protected]

Informace vám sdělíme taktéž na bezplatné lince 800 77 99 00.nabízí možnost objednání pro osobní konzultace a pro informativní výpočty starobních důchodů na telefonním čísle +420 257 062 869, a to každý pracovní den od 8 do 12 h, nebo online prostřednictvím internetu.

Kam se obrátit když nepřijde nemocenská : Jestliže váš zaměstnavatel podklady na OSSZ poslal a uplynula už maximální lhůta 30 dní, ale vy peníze stále nemáte, požádejte zaměstnavatele, ať kontaktuje OSSZ. Případně můžete zkusit kontaktovat OSSZ i napřímo – zde je přehled kontaktů. Nemocenská vám přijde ve výši 60 % vaší průměrné mzdy za poslední rok.

Jak podat stížnost na sociální pracovníci

Obraťte se na pracovníky zařízení, nejlépe na ředitele, nebo na vedoucího. Zařízení by Vám mělo dát odpověď na vaši stížnost. Když nejste spokojení se sociální službou, můžete podat stížnost také krajskému úřadu.

Kde si stěžovat : Jak si stěžovat Stížnost sepište a podejte poštou, e-mailem, datovou schránkou nebo osobně na podatelnu toho úřadu (správního orgánu), který vede vaše řízení, nebo u kterého jste danou věc (například vydání osvědčení bez správního řízení) vyřizovali. Pokud ještě datovou schránku nemáte, můžete si ji jednoduše zřídit.

800 050 248. V rámci urychlení vyřízení Vašeho požadavku vždy uvádějte: variabilní symbol organizace, za kterou podáváte, registrační číslo osoby oprávněné k elektronickému podávání.

Upozorňujeme, že i v případě volání na území ČR z telefonního čísla registrovaného u zahraničního operátora na bezplatnou linku 800050248 může být hovor zpoplatněn, případně nemusí být číslo dostupné. Poplatek se v tomto případě řídí pravidly dané smlouvou s roamingovým partnerem (telefonním operátorem) v ČR.

Jak požádat ČSSZ o bezdlužnost

V sekci ​Kontaktní osoba ​vyplníte své ​Jméno a příjmení​, Telefon ​a volitelně E-mail​. Následně vyberte způsob, jakým vám má být potvrzení bezdlužnosti doručeno: ​doručení na uvedenou poštovní adresu, doručení do datové schránky nebo osobní převzetí​.Místní příslušnost OSSZ se řídí místem trvalého pobytu občana (OSVČ) nebo místem hlášeného pobytu v ČR. Pokud máte trvalé bydliště v Praze, můžete zahájení samostatné výdělečné činnosti oznámit kterémukoliv územnímu pracovišti Pražské správy sociálního zabezpečení (PSSZ).Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) umožnila lidem, aby mohli na call centrum pro nemocenské pojištění volat vytočením běžného telefonního čísla. Informační telefonní linka, která se specializuje na poradenství v oblasti dávek nemocenského pojištění, je dostupná nově na telefonním čísle 571 811 081.

Tzv. neomezené vycházky (právo volit dobu vycházek dle aktuálního zdravotního stavu) schvaluje posudkový lékař OSSZ na žádost ošetřujícího lékaře v případě závažného onemocnění, zejména onkologického nebo psychiatrického. Ukončení PN – o ukončení PN rozhoduje opět ošetřující lékař, tedy ten, který dané onemocnění léčí.

Kde si stěžovat na zaměstnavatele : V případě podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem mohou fyzické i právnické osoby podat podnět k provedení kontroly přímo na místně příslušném oblastním inspektorátu práce (dále jen „OIP"), nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce (dále jen „SÚIP“).

Kdo provádí inspekci sociálních služeb : Krajské hygienické stanici, Krajskému úřadu – odboru zdravotnictví, Oblastnímu inspektorátu práce, Hasičskému záchrannému sboru nebo i Policii ČR.

Kam podat stížnost na pojišťovnu

Stížnost na pojistitele či zprostředkovatele lze uplatnit písemně (poštou nebo e‑mailem), telefonicky anebo osobně na kterémkoli obchodním místě pojišťovny. Není‑li pojistník, pojištěný nebo oprávněná osoba spokojena se stanoviskem pojistitele ke stížnosti, může stížnost postoupit České národní bance (cnb.cz).

Stížnost by měla v písemné formě obsahovat datum a místo porušení, jméno zaměstnavatele, popis situace a případné svědky nebo dokumenty. Stížnost lze podat písemně nebo ústně, předepsaná forma není nařízena. Jako kompenzaci může zaměstnanec požadovat vyplacení mzdy, obnovení pracovního poměru nebo omluvu.lze zasílat:

  1. do datové schránky místně příslušné OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno, alternativně do datové schránky e – Podání ČSSZ: 5ffu6xk, nebo.
  2. na adresu podatelny veřejné rozhraní pro e – Podání (tzv. VREP/APEP) s uznávaným elektronickým podpisem vydaným poskytovatelem služeb vytvářejících důvěru v ČR.

Kam jít na OSSZ : Místní příslušnost OSSZ se řídí místem trvalého pobytu občana (OSVČ) nebo místem hlášeného pobytu v ČR. Pokud máte trvalé bydliště v Praze, můžete zahájení samostatné výdělečné činnosti oznámit kterémukoliv územnímu pracovišti Pražské správy sociálního zabezpečení (PSSZ).