Kde podat návrh na exekuci?
Exekuční návrh lze podat tehdy, pokud nesplní povinný dobrovolně, co mu ukládá exekuční titul. Samotnou exekuci lze vést pouze na návrh oprávněného nebo na návrh toho, kdo prokáže, že na něho přešlo nebo bylo převedeno právo z rozhodnutí, které je exekučním titulem.Návrh se podává příslušnému soudnímu exekutorovi, a to:

  1. v listinné podobě prostřednictvím České pošty, s.p.
  2. v listinné podobě osobně na podatelně příslušného exekutorského úřadu.
  3. elektronicky s elektronickým podpisem na příslušný e-mail.
  4. elektronicky s elektronickým podpisem prostřednictvím datové schránky.

Pro její podání máte následující možnosti:

  • prostřednictvím kontaktního formuláře ve spodní části této stránky.
  • pokud máte elektronický podpis, e-mailem na adresu [email protected].
  • do datové schránky ministerstva (ID DS: kq4aawz)
  • poštou na adresu:
  • osobně na podatelnu ministerstva v úředních hodinách.

Jak postupovat v exekuci : Komunikujte. Ověřte, že částku skutečně dlužíte, a dluh co nejrychleji uhraďte. Nemáte-li prostředky na okamžitou úhradu, domluvte si splátkový kalendář. Pokud s dluhem nesouhlasíte, co nejrychleji se pokuste svou záležitost vyřešit s tím, kdo Vám upomínku poslal (věřitelem).

Po kolika letech zaniká exekuce

Nejdelší promlčecí lhůta je u soudních rozhodnutí. Dle § 110 občanského zákoníku platí, pokud bylo právo přiznáno pravomocným rozhodnutím soudu, tak se exekuce promlčuje za 10 let a to ode dne, kdy měl být podle rozhodnutí plněno.

Jak dlouho trvá vyřízení exekuce : Může tedy v nalézacím řízení trvat několik měsíců, když si dlužník vyzvede smenčný platební rozkaz a nepodá námitky, cca 1 – 2 roky, když je dlužník nečinný a 2-3 roky, když se dlužník aktivně brání a podá námitky, které je třeba projednat. Rozhodčí řízení je jednoinstanční, a proto je zpravidla rychlejší.

Postup a zákonné lhůty. Návrh na zastavení exekuce se doručuje osobně či poštou na adresu pověřeného soudního exekutora. Pokud to nebude možné jinak, můžete návrh podat i u příslušného exekučního soudu, který jej předá soudnímu exekutorovi k dalšímu postupu.

Jakmile zjistíte, že se blíží exekuce, snažte se co nejrychleji kontaktovat exekutora a společně dohodnout další postup. Možná totiž ještě najdete cestu, jak se vyhnout zabavení majetku, což by se při ignorování pošty rozhodně nestalo. Exekuci je možné vyřídit splacením pohledávek do 30 dnů od vyrozumění.

Jak dlouho může být vedená exekuce

Jak dlouho může být vedena exekuce, promlčí se někdy Pohledávka přiznaná rozhodnutím orgánu veřejné moci (většinou soudem) se promlčí za 10 let ode dne, kdy mělo být podle rozhodnutí plněno, tedy ve lhůtě 10 let ode dne, v němž rozhodnutí nabylo tzv. „vykonatelnosti“.Motivace většiny exekutorů zastavovat exekuce je minimální. Oprávněný s tím zpravidla nesouhlasí. Proto většinou o zastavení exekuce pro nemajetnost rozhoduje až soud. Po zastavení exekuce pro nemajetnost tedy pokračuje dále promlčecí doba, kdy po 10-ti letech je dluh zcela promlčen a nelze jej tedy již nijak vymáhat.V současné době si může věřitel vybrat jakéhokoliv exekutora působícího na území České republiky. Exekuční soud posoudí exekuční návrh a v případě, že nenalezne žádná pochybení, tak do 15 dnů nařídí exekuci. Exekutor musí následně dlužníkovi do vlastních rukou doručit usnesení o nařízené exekuci.

Nejdelší promlčecí lhůta je u soudních rozhodnutí. Dle § 110 občanského zákoníku platí, pokud bylo právo přiznáno pravomocným rozhodnutím soudu, tak se exekuce promlčuje za 10 let a to ode dne, kdy měl být podle rozhodnutí plněno.

Jak dlouho trvá zastavení exekuce : Jakmile má advokát vše potřebné, vypracuje návrh na odklad a zastavení exekuce. O odkladu exekuce je zpravidla rozhodnuto do měsíce. To znamená, že jakmile nabude odklad právní moci, již exekutor nemůže dělat žádné úkony. K samotnému zastavení exekuce pak dochází přibližně za tři měsíce.

Jak sepsat návrh na zastavení exekuce : Pro návrh není stanoven přesný formulář, nicméně vždy by měl obsahovat údaje o dlužníkovi, exekutorovi (resp. exekutorském úřadu), kterému je návrh určen, jaké exekuce se návrh týká a především uvedení důvodu, proč dlužník o zastavení exekuce žádá.

Co nelze promlčet

Dále platí omezení pro některá práva, která nelze promlčet vůbec. Jsou jimi právo na výživné, právo vlastnické, právo domáhat se rozdělení společné věci, právo na zřízení nezbytné cesty a právo na vykoupení reálného břemene.

Zpravidla do 2 měsíců ode dne podání exekučního návrhu soud skutečně exekutora pověří. Exekutor musí poté dlužníkovi poskytnout dodatečnou třicetidenní lhůtu k dobrovolnému splnění povinnosti a teprve po jejím marném uplynutí lze zahájit exekuci na základě vydaných exekučních příkazů.Co se děje po podání návrhu na zastavení exekuce

Pokud všichni účastníci se zastavením souhlasí, exekutor návrhu vyhoví. Pokud návrhu nevyhoví, rozhoduje o něm následně exekuční soud.

Kdo může podat návrh na odklad exekuce : O odklad exekuce žádá vždy povinný (dlužník) a to návrhem podaným exekutorovi, který exekuci vede. Je nutné vědět, který exekutorský úřad exekuci vede a znát spisovou značku řízení, aby mohl exekutor o vašem návrhu rozhodnout.