Kde nejčastěji dochází k zemětřesení?
Více než 75 % tektonických zemětřesení se odehrává v pásmu ohraničující Pacifik v oblasti nazývané Ohnivý kruh. Dalších 15 až 20 % v zóně, která se táhne od Azor přes Severní Afriku, Středozemní moře, Apeninský poloostrov, Alpy, Dinárské hory, Turecko, Írán až po Himálaj.ZEMĚTŘESENÍ A SOPKY 

Postupné uvolňování energie z jádra Země způsobuje různé pohyby a nerovnosti v zemské kůře – například vrásnění a zlomy, ale taky zemětřesení a sopečnou činnost. Nejčastěji k tomu dochází v tzv. "činných pásmech" na rozhraních litosférických desek nebo ker (částí desek zemské kůry).Seznam zemětřesení v Česku

Datum Oblast Síla (magnitudo)
24. srpna 2018 Nový Kostel, Karlovarský kraj 3,3 až 3,7
20. prosince 2020 Luby, Karlovarský kraj 2,7
29. prosince 2020 celé Česko (epicentrum Petrinja, Chorvatsko) 6,4
5. srpna 2021 Chebsko, Sokolovsko (epicentrum v okolí Milhostova) 2,86

Jak se nazývá místo kde je nejsilnější zemětřesení tsunami epicentrum hypocentrum : Epicentrum je místo na zemském povrchu nejbližší ohnisku. Místo, kde zemětřesení vzniká, je ohnisko (někdy se mu říká hypocentrum).

Jak dochází k zemětřesení

Kde vzniká zemětřesení Zemětřesení vzniká na velké ploše, kde se dva horninové bloky stýkají a vzájemně pohybují, ale většinou tuto plochu zjednodušujeme na jeden bod, který označujeme jako ohnisko – hypocentrum. Za mělká zemětřesení považujeme ta, která mají hypocentrum blízko pod povrchem do hloubky 70 km.

Jaká byla největší tsunami na světě : Lituya Bay (česky Zátoka Lituya) je fjord nacházející se na pobřeží Tichého oceánu v jihozápadní části Aljašky v USA. Na délku měří 14,5 km a na šířku 3,2 km. V roce 1958 v něm kvůli velkému sesuvu hornin vznikla nejvyšší zaznamenaná vlna tsunami (tzv. megatsunami), která dosáhla výšky 524 m.

Nejčastější výskyty vulkanické činnosti se váží právě na aktivní okraje litosferických desek. Kromě nejnápadnějších projevů, jako je tvorba sopek, lze mezi vulkanické jevy zařadit i výše zmiňované výrony horkých plynů, hydrotermální aktivitu, případně menší zemětřesení. Mapa litosferických desek Země.

Řádově vyšší seismická aktivita probíhá jižně a východně od ČR v oblasti východních Alp a západních Karpat, kde dochází k rychlejší deformaci zemské kůry v důsledku vzájemných pohybů litosferických mikrodesek.

Jaká je stupnice zemětřesení

Co představují čísla v Richterově stupnici

Popisek Richterova škála Účinky zemětřesení
Silné 6,0 až 6,9 Může ničit až do vzdálenosti 100 km.
Velké 7,0 až 7,9 Může způsobit vážné škody na velkých oblastech.
Velmi velké 8,0 nebo větší Může způsobit vážné škody i ve vzdálenosti stovek kilometrů.

Posuvem Arabské desky směrem k severu je Anatolská deska vytlačovaná k západu podél Východoanatolského zlomu. Tření na zlomu způsobuje hromadění napětí, které při svém náhlém uvolnění způsobuje silná zemětřesení.Výskyt tsunami se vzhledem k jejímu původu překrývá s výskytem seismické aktivity – nejčastěji k tsunami dochází v oblasti "Ohnivého kruhu" v Tichém oceánu, Indonésie a u pobřeží Japonska a Ruska. Právě Japonsko je zemí, která vlnami tsunami trpí nejčastěji.

Současná zemětřesení na území České republiky jsou obvykle tektonického půvo- du a souvisejí se současnými tektonickými pohyby. Ohniska zemětřesení jsou většinou vázána na zlomy, které oddělují jednotlivé kry zemské kůry.

Kde se v České republice objevují občas velmi slabá zemětřesení : Česká republika

V České republice je současná seismická aktivita obecně nízká. Častější a silnější zemětřesení se vyskytují zejména v západních Čechách, v severovýchodní části ČR a v jižních Čechách.

Kolik Čechů zemrelo při tsunami 2004 : prosince 2004 zemětřesení o síle 9,1. Obrovské vlny pak zasáhly pobřeží Indonésie, Srí Lanky, Thajska a devíti dalších států. O život přišlo také osm Čechů.

Jak daleko dosáhne tsunami

Na volném moři je jen těžko znatelná. Její vlnová délka se pohybuje mezi 150 – 300 km a amplituda vlnění dosahuje maximálně 1,5 m.

Indonésie je zemí s nejvyšším počtem sopek na světě. Tou nejaktivnější je Merapi na ostrově Jáva, vzdálená pouhých 30 kilometrů od města Yogyakarta. Od poslední erupce v květnu 2018 stále vyvíjí sopečnou aktivitu.Jediná v současnosti trvale aktivní sopka přímo na evropském kontinentu se vypíná nad Neapolí do výšky 1281 metrů. V oblasti Neapolského zálivu občas soptí také vulkány na Phlegraenských polích (Campi Phlegrei) západně od Neapole a sopky na blízkém ostrově Ischia.

Co je příčinou zemětřesení : Otřesy vznikají, pokud dojde k náhlému uvolnění energie v zemském tělese. Ta se pod povrchem hromadí v důsledku silových pochodů, které v horninách zemské kůry a pláště neustále vytvářejí napěťové stavy. Mezi tyto procesy patří konvekční proudění, izostáze, gravitační působení apod.