Nedostatek kyseliny listové se projeví únavou, poruchou růstu a krvetvorby. Můžete trpět i poruchou trávení, změnami na sliznicích, především v ústech. Dostavuje se slabost, bledost, zapomnětlivost, výkyvy nálady.Kyselina listová patří mezi vitamíny ze skupiny B (někdy se taky označuje jako vitamín B9 nebo folát). Společně s vitamínem B12 se podílí na tvorbě DNA, taky na dělení buněk v těle, tvorbě krve a růstových procesech. Ve zvýšeném množství ji potřebují těhotné ženy nebo ženy, které si přejí otěhotnět.Nadbytek kyseliny listové může (nejen) u těhotných způsobovat žaludeční potíže, podráždění centrálního nervového systému, což se může projevovat podrážděností či poruchami spánku. V následujících dnech zanechte užívání kyseliny listové a pokračujte pouze v užívání přípravku Femibion.
Jak doplnit kyselinu listovou : Jak napovídá název, je obsažena hlavně v listech a listové zelenině, chřestu, avokádu či hrášku. Kromě zeleniny, mezi další jídla co obsahují kyselinu listovou patří vejce, játra, ořechy, celozrnné a mléčné výrobky. I když by se váš jídelníček skládal jen z těchto potravin, ještě nemáte vystaráno.
V čem je vitamín B9
V čem je vitamin B9 obsažen Dobrými zdroji folátu jsou různé druhy zeleniny, zejména zelená listová zelenina, jako je špenát či hlávkový salát, ale i zelí, fenykl, okurky a rajčata. Dále obsahují velké množství folátu luštěniny, brambory, ořechy, pomeranče, celozrnné obiloviny, pšeničné klíčky a sója.
Jak poznam že mám málo vitaminu : Nejčastějšími příznaky nedostatku jednoho nebo i více vitaminů a důležitých minerálů bývá celková únava, ochablost a snížená obranyschopnost organismu. Dalšími mohou být například krvácení dásní, praskání koutků úst, třepení a lámání nehtů, zvýšené padání vlasů, zhoršení stavu pleti a tak podobně.
Nejkvalitnější kyselinu listovou hledejte pod názvem „metylfolát“, ideálně přímo quatrefolic (L-metylfolát). Vyhýbejte se naopak produktům, které obsahují neaktivní folát, protože 40% populace díky genové mutaci neumí přeměnit neaktivní formu na biologicky využitelnou verzi.
Nejvhodnějšími nápoji jsou pramenitá nesycená voda, ovocné a bylinkové čaje (zlatobýl, šípek, přeslička, kopřiva). V omezeném množství jsou doporučovány i alkalické minerální vody (např. Bílinská kyselka, Poděbradka, Magnesia…).
Kdy je nejlepší brát kyselinu listovou
Kdy mám začít užívat kyselinu listovou Doporučuje se, aby ženy v plodném věku užívaly doplňky kyseliny listové. Ideálně se doporučuje začít užívat kyselinu listovou 3 měsíce před plánovaným otěhotněním. Mícha a mozek dítěte se vytváří již v prvních týdnech těhotenství, a proto pozdější podávání již nemá takový efekt.Pěkný den, vitamíny skupiny B je možno užívat kdykoliv během dne (vždy ve stejnou denní dobu), nezávisle na jídle.Jeho nedostatek se projevuje nespavostí, bolestmi hlavy, špatným soustředěním a nechutenstvím. Na jeho pravidelný příjem bychom měli myslet také na podzim a v zimě, kdy bývají lidé obecně náchylnější k chmurné náladě.
Nejlepší možnost, jak zjistit, které vitamíny tělu chybí, jsou krevní testy. Hned po krevních testech je druhou nejlepší možností dotazník Mujvit. Dotazník je sestavený našimi specialisty a funguje podobně, jako když byste přišli do nutriční poradny.
Která zelenina obsahuje kyselinu listovou : Přirozeným zdrojem vitaminu B9 jsou různé druhy zeleniny, zejména zelená listová zelenina, jako je špenát, hlávkový salát, zelí, ale i okurky a rajčata. Velké množství obsahují luštěniny, brambory, ořechy, pomeranče, celozrnné obiloviny, pšeničné klíčky a sója.
Na co se používá acidum Folicum : Přípravek Acidum folicum Léčiva se používá k prevenci a léčbě stavů z nedostatku kyseliny listové, např. v těhotenství a v období kojení, při léčení na umělé ledvině, při některých onemocněních krvetvorby, při zhoršeném vstřebávání živin ze střeva, atd.
Jak dostat kyselinu močovou z těla
Cesta, jak dostat kyselinu močovou z těla, povede vždy hlavně přes ledviny. Pro správné vylučování kyseliny močové je proto zásadní pitný režim. Pijte proto dostatečně a nápoje si rozložte rovnoměrně během celého dne. Vhodné nápoje jsou voda, minerální vody, ovocné čaje a šťávy.
DNA a vysoká hladina kyseliny močové
POTRAVINY | NEVHODNÉ (s obsahem purinů) |
---|---|
Mléko, mléčné výrobky | Zrající, uzené a plísňové sýry. |
Koření | Masové kostky, ostré koření: pepř, chilli, křen, Maggi, sojová omáčka. |
Ovoce | Fíky |
Zelenina | Luštěniny: čočka, hrách. Špenát, chřest nebo rebarbora, červená řepa, česnek, sója. |
Dobrými zdroji folátu jsou různé druhy zeleniny, zejména zelená listová zelenina, jako je špenát či hlávkový salát, ale i zelí, fenykl, okurky a rajčata. Dále obsahují velké množství folátu luštěniny, brambory, ořechy, pomeranče, celozrnné obiloviny, pšeničné klíčky a sója.
Které potraviny obsahují kyselinu listovou : Potravinové zdroje vitaminu B9 (kyseliny listové)
Přirozeným zdrojem vitaminu B9 jsou různé druhy zeleniny, zejména zelená listová zelenina, jako je špenát, hlávkový salát, zelí, ale i okurky a rajčata. Velké množství obsahují luštěniny, brambory, ořechy, pomeranče, celozrnné obiloviny, pšeničné klíčky a sója.