Lidská práva v Česku
23/1991 Sb. Listinu základních práv a svobod. Listina základních práv a svobod je podle Ústavy České republiky součástí ústavního pořádku České republiky a byla vyhlášena ve Sbírce zákonů pod číslem 2/1993 Sb.Listina základních práv a svobod
Listina | |
---|---|
Listina základních práv a svobod | |
Předpis státu | Česko |
Druh předpisu | fakticky ústavní zákon |
Číslo předpisu | 2/1993 Sb. |
Jsou deklarována základní osobní práva (právo na život, nedotknutelnost osoby, svoboda pohybu, svoboda projevu…), sociální práva (právo na vzdělání, na ochranu zdraví, na příznivé životní prostředí…), politická práva (právo shromažďovat se, sdružovat se, petiční právo…), práva národnostních a etnických menšin apod.
Kdy byla Listina zakladnich prav a svobod schvalena : Před třiceti lety byla FS ČSFR schválena Listina základních práv a svobod. Listina základních práv a svobod schválená 9. ledna 1991 Federálním shromážděním ČSFR tvoří společně s Ústavou České republiky hlavní součást ústavního pořádku ČR.
Kolik je zakladnich lidských práv
Všeobecná deklarace lidských práv obsahuje všechna tato práva: hospodářská, občanská, politická, sociální i kulturní.
Kde byla vydána Všeobecná deklarace lidských práv : Všeobecnou deklaraci přijalo Valné shromáždění jako rezoluci OSN A/RES/217(III)[A] dne 10. prosince 1948 v Palais de Chaillot v Paříži.
Mezi země, kde je stav lidských práv "nejhorší z nejhorších", zařadila podle agentury AP mimo jiné Libyi a Severní Koreu. Krom těchto dvou zemí mají nejhorší stav lidských práv Barma, Kuba, Somálsko, Súdán, Turkmenistán a Uzbekistán, plus území Tibetu a Čečenska.
(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
Kdo napsal Listinu základních práv a svobod
Tato listina základních práv byla v roce 1789 přednesena prvnímu Kongresu Jamesem Madisonem (později se stal americkým prezidentem) a vešla v platnost 15. prosince 1791 po ratifikaci v jednotlivých členských státech Unie.právo na život, nedotknutelnost osoby a obydlí, nikdo nesmí být nucen k pracím a službám. ochrana lidské důstojnosti, cti, pověsti a jména. právo na majetek, listovní tajemství, svoboda pohybu a svoboda myšlení. svoboda projevu.Lidská práva mají 4 ne, jsou nezadatelná, nezcizitelná, nepromlčitelná a nezrušitelná. Lidská práva nejsou závislá na státu, i když je některý stát nemá v zákonech, stále platí. Lidská práva se dělí do několika základních skupin:osobní – politická – sociální hospodářská a kulturní – procesní.
Mezi země, kde je stav lidských práv "nejhorší z nejhorších", zařadila podle agentury AP mimo jiné Libyi a Severní Koreu. Krom těchto dvou zemí mají nejhorší stav lidských práv Barma, Kuba, Somálsko, Súdán, Turkmenistán a Uzbekistán, plus území Tibetu a Čečenska.
V kterém roce byla přijata Všeobecná deklarace lidských práv : Všeobecná deklarace lidských práv je dnes stejně významná jako v roce 1948, kdy byla přijata Valným shromážděním OSN.
Kolik máme lidských práv : 30 lidských práv – 30 Lidských práv.
Kdo vymyslel lidská práva
Přirozené právo zavazuje každého člověka i státy. Má být základem práva mezinárodního, které tak má být nejvznešenější částí práva. Grotius je považován za zakladatele mezinárodního práva. Nejvýznamnější a zásadní osobou přirozenoprávních teorií byl John Locke /1632 – 1704/.
Na základě argumentů Johna Stuarta Milla je dnes svoboda projevu chápána jako právo zahrnující několik aspektů, tedy nikoli pouze právo na vyjadřování informací a myšlenek, ale také další tři aspekty: právo vyhledávat informace a myšlenky. právo přijímat informace a myšlenky. právo rozšiřovat informace a myšlenky.(4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.
Který dokument chrání lidská práva v České republice : Listina základních práv a svobod. jako součásti ústavního pořádku České republiky.