Při přihlášení psa poplatník vyplní ohlašovací povinnost k místnímu poplatku na oddělení daní a poplatků na úřadě, případně může vyplněný formulář zaslat poštou, datovou schránkou apod., možno i datovou zprávou s jedinečným zaručeným elektronickým podpisem.Zdarma můžete psa zaregistrovat například na backhome.cz (člen mezinárodní skupiny Petmaxx.com), pokud máte čip BackHome. Jinak za 200 Kč. Zdarma můžete registrovat také v Mezinárodním centrálním registru zvířat IFTA (člen mezinárodní skupiny Petmaxx.com). Na Registru mikročipů je registrace také zdarma.Pokud poplatek neuhradíte včas nebo ve správné výši, bude vám obecním úřadem vyměřen rozhodnutím s náhradní lhůtou splatnosti. Pokud poplatek neuhradíte ani v náhradní lhůtě, bude obecní úřad poplatek vymáhat prostřednictvím exekuce.
Kam nahlásit nalezeného psa : Volejte Městskou policii 156 (pokud jste tuláka chytili, vezmou si ho od Vás a převezou do útulku), pokud se Vám nepodařilo zvíře chytit, i tak zavolejte Městskou policii, řekněte jim kde jste a oni přijedou a za pomocí odchytovým nástrojů zvíře chytí.
Co je potřeba na přihlášení psa
Pro přihlášení psa stačí mít s sebou platný občanský průkaz. Při uplatnění sazby pro důchodce je navíc třeba předložit důchodový výměr a vyplnit čestné prohlášení. Při nárokování dalších úlev a osvobození od poplatku (např. u psa z útulku) je třeba doložit i některé další doklady.
Kolik stojí Nahlaseni psa : Charakteristika úkonu
Základní sazba | Sazba za druhého a každého dalšího psa | |
---|---|---|
Bytový dům | 1 500 Kč | 2 250 Kč |
Rodinný dům | 600 Kč | 900 Kč |
Držitel psa starší 65 let | 200 Kč | 300 Kč |
Ostatní (jiné prostory než bytový a rodinný dům) | 1 500 Kč | 2 250 Kč |
Nejrychlejší volbou je rozhodně Národní registr psů, kde najdete i databázi nalezených a ztracených psů. Registrace ale stojí vstupní poplatek zhruba 200 Kč. Většina veterinářů zaregistruje každého načipovaného psa také na stránkách veterinární databáze, tam mají ale přístup pouze veterináři.
Zákon určuje maximální výši poplatku, která se za prvního psa pohybuje do 1500 korun ročně. Za dalšího psa však může být i 2250 Kč. Sazba se liší, pokud psa máte v bytovém domě nebo v rodinném domě. Senioři nad 65 let zaplatí maximálně 200 Kč.
Kdo kontroluje poplatky za psa
Tisková odpověď: Kontrolu přihlášených psů provádí městská policie a domovníci v nájemních domech.Od povinnosti platit poplatek je osvobozen držitel psa, kterým je:
- osoba nevidomá,
- osoba, která je považována za závislou na pomoci jiné fyzické osoby podle zákona upravujícího sociální služby,
- osoba, která je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P,
- osoba, která provádí výcvik psů určených k doprovodu těchto osob,
Kontaktujte obecní úřad – Zkusit můžete i kontaktovat starostu/starostku obecního úřadu v místě, kde je pejsek hlášený a v místě ztráty (pokud se místo liší). Kontaktujte útulek – Dalším důležitým místem, které je dobré kontaktovat jsou útulky v místě bydliště, ale můžete kontaktovat i ty nejbližší ve vašem okolí.
Co dělat v případě, že se mi pes ztratil
- Obvolat veterinární lékaře v okolí místa zaběhnutí psa.
- Kontaktovat blízké útulky.
- Kontaktovat obecní úřad, kde je pejsek hlášený i úřady v místě ztracení.
- Využijte sociální sítě.
Co dělat před pořízením psa : Co koupit před pořízením psa
- Krmivo – Mělo by odpovídat věku psa, plemenu a jeho specifických požadavkům.
- Pamlsky – Hodí se pro “uplácení” a při výcviku.
- Obojek/postroj – Každé má své výhody.
- Vodítko – Pořídit můžete jednoduchá vodítka, přepínací i stopovací, která bývají dlouhá i několik metrů.
Co vše je potřeba než si pořídím psa : První kroky v novém domově
Doma ho nechte očichat okolí, vyčůrat se a seznámit s novým prostředím. Rozhodně na něho netlačte, nechte ho samotného najít si k vám cestu. Každý člověk stejně jako každý pejsek je originál, musíte vnímat jeho povahu a potřeby. Ukažte mu, kde má své místečko, jídlo a pití.
Co je třeba k přihlášení psa
Pro přihlášení psa stačí mít s sebou platný občanský průkaz. Při uplatnění sazby pro důchodce je navíc třeba předložit důchodový výměr a vyplnit čestné prohlášení. Při nárokování dalších úlev a osvobození od poplatku (např. u psa z útulku) je třeba doložit i některé další doklady.
Poplatek neplatí fyzické osoby přihlášené nebo vlastnící nemovitosti ve vybraném místě, osoby jim blízké, 13) manželé těchto osob a jejich děti. Dále osoby, které ve vybraném místě užívají nemovitost k podnikání nebo veřejně prospěšné činnosti nebo osoby, které jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P a jejich průvodci.Poplatek je placen vždy na úřadu příslušném podle místa trvalého bydliště majitele psa, bez ohledu na to, že je pes fyzicky chován na jiném místě.
Co je potřeba na výstavu psů : Těmi nejzákladnějšími jsou:
- Průkaz původu – vystaven nebo uznám příslušným chovatelským klubem či svazem.
- Pet passport nebo očkovací průkaz – nutné prokázání platných očkování
- Vstupní list – jedná se o potvrzení přihlášky na danou výstavu.