prohřešek: Neohlášení změn
Můžete tak učinit osobně, elektronicky přes datovou schránku či dopisem. Oznámení změn lze provést na kterémkoli živnostenském úřadu v ČR, nejste tedy omezeni lokalitou svého bydliště či sídlo podnikání.Kdo chce poslat kontrolu na svého bývalého zaměstnavatele, může tak učinit anonymním e-mailem. Inspekce práce se i tak bude podnětem zabývat. Anonymní podněty e-mailem totiž tvoří podstatnou část přijatých oznámení.Odhalování a potírání nelegálního zaměstnávání patří mezi jednu z hlavní kontrolních priorit Státní úřadu inspekce práce, resp. oblastních inspektorátů práce.
Co hrozi za neopravnene podnikani : Tomu, kdo se dopustí některého z uvedených přestupků, lze podle ustanovení § 61 odst. 4 živnostenského zákona uložit: Pokutu do výše 100 000,- Kč za předložení nepravdivého čestného prohlášení o bezúhonnosti; Pokutu do výše 1 000 000,- Kč za neoprávněné podnikání v činnosti, která je předmětem živnosti koncesované.
Jak podat stížnost na živnostníka
Stížnost na podnikatele
- Co potřebujete: Doklad totožnosti.
- Pravidla: Na činnost podnikatele je možné podat stížnost na živnostenském úřadě.
- Postup: Stížnost lze podat písemně (osobně, poštou, elektronickou poštou, prostřednictvím datové schránky) případně ústně přímo na živnostenském odboru, kontrolním oddělení.
Kde můžeme ohlásit živnost : Jako podnikatelé máte povinnost živnostenskému úřadu oznámit všechny změny a doplnění týkající se údajů a dokladů, které jsou stanoveny pro ohlášení živnosti/podání žádosti o koncesi, a předložit doklady o nich do 15 dnů ode dne jejich vzniku.
e-mailem buď na adresu [email protected], nebo přímo na adresu místně příslušného inspektorátu, prostřednictvím webového formuláře (odkaz je uveden na hlavní stránce webu SZPI v sekci KONTAKTY) písemně na adresu místně příslušného inspektorátu, osobně u místně příslušného inspektorátu.
Kde a jak službu řešit
Podání můžete předat osobně na podatelně inspektorátu České obchodní inspekce (dle adresy provozovny nebo sídla podnikatele) a nebo zaslat poštou. Adresy inspektorátů jsou zveřejněny na webu ČOI https://www.coi.cz/kontakty-inspektoraty/.
Kam nahlasit spatne pracovni podminky
V případě podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem mohou fyzické i právnické osoby podat podnět k provedení kontroly přímo na místně příslušném oblastním inspektorátu práce (dále jen „OIP"), nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce (dále jen „SÚIP“).Krajské pobočky Úřadu práce kontrolují, zda uchazeči o zaměstnání dodržují režim dočasné neschopnosti z důvodu nemoci či úrazu. Dále je v jejich kompetenci kontrola výše průměrného měsíčního čistého výdělku v rozsahu potřebném pro stanovení výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci.4 věci, na které by jste si měli dát pozor při začátku podnikání
- Cash-flow. Mít dostatek finanční hotovosti na pravidelné i nepravidelné provozní výdaje patří přitom mezi nejdůležitější věci, na které byste měli na začátku pamatovat.
- Nesolventnost obchodních partnerů
- Potřeba vlastní provozovny.
- Množství administrativy.
Podnikat v zemědělství můžete na základě zápisu do evidence zemědělského podnikatele (EZP). O zápisu do EZP vám úřad vydá osvědčení. Podnikat v zemědělství může každá osoba, nepotřebuje k tomu žádné specifické vzdělání, ani odborné zkoušky.
Kde si stěžovat na obecní úřad : Stížnost sepište a podejte poštou, e-mailem, datovou schránkou nebo osobně na podatelnu toho úřadu (správního orgánu), který vede vaše řízení, nebo u kterého jste danou věc (například vydání osvědčení bez správního řízení) vyřizovali. Pokud ještě datovou schránku nemáte, můžete si ji jednoduše zřídit.
Jak poslat kontrolu do obchodu : Podání zašlete do datové schránky České obchodní inspekce (ID DS: x7cab34) nebo prostřednictvím e-podatelny na webových stránkách České obchodní inspekce https://www.coi.cz/podatelna/.
Kde se musím nahlasit jako OSVČ
Veškeré změny musíte hlásit okresní správě sociálního zabezpečení nejpozději do 15 dnů ode dne, v němž nastala skutečnost, která zakládá tuto povinnost. Osoba samostatně výdělečně činná platí: pojistné na důchodové pojištění formou záloh a doplatku tohoto pojistného, pojistné na nemocenské pojištění (dobrovolné).
Kontaktní e-mail. Chcete-li na čas přerušit vaši živnost, nesmíte to zapomenout nahlásit vaší zdravotní pojišťovně, okresní správě sociálního zabezpečení a finančnímu úřadu. Rychlejší však bude ohlásit přerušení na živnostenský úřad, který to udělá za vás.Kde a jak službu řešit
Podání můžete předat osobně na podatelně inspektorátu České obchodní inspekce (dle adresy provozovny nebo sídla podnikatele) a nebo zaslat poštou. Adresy inspektorátů jsou zveřejněny na webu ČOI https://www.coi.cz/kontakty-inspektoraty/.
Jak nahlasit podnik : V případě podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem mohou fyzické i právnické osoby podat podnět k provedení kontroly přímo na místně příslušném oblastním inspektorátu práce (dále jen „OIP"), nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce (dále jen „SÚIP“).