Svůj trvalý pobyt můžete mít přihlášený i na úřadu obce s rozšířenou působností. Pro to ale platí celkem jasná pravidla. Svůj trvalý pobyt nemůžete na úřad přihlásit vy osobně. Pobyt je vám totiž na úřad přihlášen, pokud ztratíte právo užívat danou nemovitost a trvalé bydliště si nepřihlásíte na jinou adresu.Jste-li držitelem platného průkazu o povolení k trvalému pobytu vydaného ČR a platného cestovního dokladu, můžete cestovat do jiných zemí schengenského prostoru a pobývat na jejich území až 90 dnů v každých 180 dnech.Trvalé bydliště je ze zákona přípustné mít pouze v objektu, který je určen k bydlení, ubytování či k individuální rekreaci. Nezbytné je, aby byl tento objekt označen číslem popisným, případně evidenčním nebo orientačním. V praxi se tedy lze přihlásit v bytech a obytných domech, na ubytovnách.
Kde pozadat o trvalý pobyt : Žádost o vydání povolení k trvalému pobytu musíte podat osobně na pracovišti Ministerstva vnitra.
Kde vsude nahlasit trvalý pobyt
Občan hlásí místo svého trvalého pobytu na ohlašovně v místě nového trvalého pobytu, tj.:
- na obecním úřadu,
- v hlavním městě Praze a v územně členěných statutárních městech na úřadech městských částí nebo městských obvodů, pokud tak stanoví statuty těchto měst.
Na co má vliv trvalé bydliště : Trvalé bydliště je místo, kde osoba oficiálně bydlí a je zde zaregistrována. Může se jednat o byt, dům, nebo jinou nemovitost, kterou osoba vlastní, nebo pronajímá. Trvalé bydliště má značný vliv na různé aspekty života, včetně daní, zdravotní péče, a volebního práva.
Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Itálie, Island, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko.
Krátkodobý pobyt v ČR – bez víza
Pokud vaše země nemá s Českou republikou zavedenou vízovou povinnost, můžete dle zákona o pobytu cizinců do ČR přicestovat s platným cestovním dokladem nejdéle na 90 dnů během 180 dnů. Protože je Česká republika součástí tzv.
Proč má někdo trvalé bydliště na úřadě
Důvodů, proč lidé mají bydliště na městském úřadu, může být celá řada: majitel nemovitosti je z bytu odhlásil, skončila jim nájemní smlouva, nebo odhlášení z důvodu exekuce. Samotné zjišťování je ale problematické, podotýká starosta.Zatímco bydliště se týká místa, kde má člověk své stálé bydliště a obvykle se tam nachází většinu času, trvalý pobyt se vztahuje na místo, kde je člověk zapsán v evidenci obyvatel a kde má povinnost se hlásit k trvalému pobytu.Jako občan EU můžete požádat o vydání povolení k trvalému pobyt v ČR, a to zpravidla po pěti letech nepřetržitého pobytu na území ČR nebo po dvou letech nepřetržitého pobytu, pokud je občan EU a zároveň rodinným příslušníkem jiného občana EU, kterému byl na území povolen trvalý pobyt nebo občana ČR.
Kde a jak službu řešit
Návrh na zrušení údaje o místu trvalého pobytu podejte u ohlašovny příslušné podle místa trvalého pobytu občana, kterému má být trvalý pobyt zrušen. Ohlašovnou se rozumí obecní úřad, v hlavním městě Praze a ve vybraných statutárních městech úřad městské části nebo městského obvodu.
Kdy zaniká trvalý pobyt : Trvalý pobyt může zrušit, pokud se prokáže: že byl zápis proveden na základě nepravdivých, pozměněných, neplatných anebo padělaných dokladů, popř. došlo k doložení nepravdivých nebo nesprávných skutečností.
Kam se hlásí přechodné bydliště : TÝKÁ SE VÁS TO POKUD vám bylo vydání potvrzení o přechodném pobytu nebo povolení k přechodnému či trvalému pobytu a změníte adresu svého pobytu na území ČR. Za těchto podmínek máte povinnost tuto změnu oznámit na příslušné pracoviště MV ČR.
Co znamená trvalý pobyt v ČR
Udělení trvalého pobytu
Povolení k trvalému pobytu se vydává cizincům, kteří jsou na území České republiky nepřetržitě po dobu 5 let a to pouze na základě dlouhodobého víza, povolení dlouhodobého pobytu nebo azylu. Do této doby se nezapočítává zahraniční služební cesta.
Pokud hledáte letenky do destinací, kam lze letět bez pasu, podívejte se na seznam států, kam můžete vycestovat pouze s platným občanským průkazem:
- Albánie.
- Andorra.
- Belgie.
- Bosna a Hercegovina.
- Černá Hora.
- Česká republika.
- Dánsko (kromě Grónska, tam je potřeba pas)
- Estonsko.
USA, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko, Čína, Indie, Brazílie, Argentina, Mexiko, Jihoafrická republika atd. Do zemí Evropské unie, které nejsou členy schengenského prostoru, např. Irsko, Bulharsko, Rumunsko a Kypr.
Jak může cizinec získat trvalý pobyt v ČR : Je třeba splnit podmínku pěti let nepřetržitého přechodného pobytu, prokázat znalost českého jazyka vykonáním akreditované zkoušky a předložit, mimo jiné, doklady o zajištění ubytování a prostředků k pobytu. Ministerstvo má poté ve lhůtě 120ti dnů povinnost rozhodnout.