Kde lze vyuzit Eobcanku?
Aktivovat identifikační certifikát lze při převzetí občanského průkazu nebo kdykoli poté u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností.Chcete-li tedy eObčanku získat, musíte vyrazit na obecní úřad obce s rozšířenou působností. Pokud váš stávající průkaz totožnosti stále platí, nahlaste úředníkovi, že vám jde pouze o výměnu kvůli eObčance a v novém dokladu nebudou žádné změny. Zaplatíte poplatek 200 Kč a do 30 dnů bude nová eObčanka vaše.Místa, kde je možné se prokázat aplikací eDoklady

Od července 2024 – Policie, soudy, finanční úřady, úřady práce, ČSSZ, živnostenské úřady, katastrální úřady, matriční úřady, kraje či obce s rozšířenou působností.

Kolik stojí eObčanka : Kolik stojí eObčanka Pokud vám končí platnost dosavadního občanského průkazu za méně než 6 měsíců, můžete požádat o bezplatnou výměnu eObčanky. V případě ztráty, odcizení nebo poškození dosavadního občanského průkazu zaplatíte 200 Kč.

Jak mít občanku v telefonu

Výběrem Přihlášení pomocí občanského průkazu otevře požadavek aplikaci eObčanka. Aplikace zobrazí probíhající požadavek na identifikaci. Pro úspěšný průběh identifikace je nutné, aby byla v blízkosti mobilního zařízení spárovaná čtečka s vloženým občanským průkazem a zapnutým Bluetooth.

Jak funguje elektronická občanka : Funguje jako identitní prostředek na nejvyšší úrovni záruk (LoA), není už nutné pamatovat si desítky přístupových údajů k jednotlivým službám veřejné správy, může sloužit jako nosič kvalifikovaných a autentizačních certifikátů, není nutné pořizovat další nosič (čipovou kartu, token).

eObčanka je nový typ občanského průkazu, obsahující čip. Tento nový typ průkazu se vydává od 1.7. 2018. Pro použití OP jakožto identifikačního prostředku pro přístup online službám eGovernmentu je třeba mít průkaz nového typu (vydaný po tomto datu) a také zajistit aby čip v něm byl aktivovaný.

Nevýhody elektronických dokladů

Musíte mít zapnuté Bluetooth a často mít také funkční připojení k internetu. Aplikace eDoklady platí pouze v Česku, při cestě za hranice s sebou občanský průkaz nebo cestovní pas musíte mít tedy i fyzicky. Aplikaci není možné stáhnout do starších mobilních telefonů.

Kam na dovolenou s občankou

Kam vlastně my, jako občané České republiky, můžeme cestovat na občanku Na občanský průkaz můžete vycestovat do všech zemí v Schengenském prostoru, zemí Evropské unie a dalších výjimek především na Balkáně.Od 1. ledna 2025 bude elektronická občanka platit u okrskové volební komise, na školách, zdravotních pojišťovnách, u notářů, v bankách, sázkových kancelářích, na poště a podobně. Modernější způsob nošení dokladů bude v Česku dobrovolné. Plastové kartičky zůstanou i nadále v platnosti.Pokud občanku u sebe nemáte, lze totožnost případně prokázat řidičským průkazem, pasem, či jinak (za určitých okolností může stačit i např. služební či studentský průkaz, nebo dokonce prohlášení třetí osoby). Policie je v daném případě povinná poskytnout potřebnou součinnost k tomu, abyste se mohli identifikovat.

Prvním dokladem bude občanka

Postupné propojování systémů začalo nejdůležitějším dokladem – občankou. Od 20. ledna je ke stažení mobilní aplikace eDoklady a můžete tak mít digitální stejnopis občanky v mobilu. V budoucnu plánujeme přidávat další doklady.

Jak vložit občanku do čtečky : Čtečky, integrované do klávesnice lze použít pro práci s občanským průkazem, pokud jsou v souladu s výše uvedenými standardy. Při použití klávesnice s integrovanou čtečkou se občanský průkaz vkládá do slotu, umístěného v klávesnici PC.

Jak aktivovat eDoklady : Ztotožnění

  1. 1Nainstalujte aplikaci eDoklady.
  2. 2Zvolte možnost Registrovat se. Po instalaci a startu aplikace eDoklady zvolte Registraci pomocí Identity občana.
  3. 3Projděte procesem přihlášení k Identitě občana. Přihlaste se svým přihlašovacím prostředkem tak, jak jste zvyklí.
  4. 4Vyčkejte na dokončení první fáze registrace.

Kde stáhnout eObčanku

Ačkoliv úřady oficiálně uznají platnost občanského průkazu v mobilu až od 20. ledna, aplikace je již k dispozici v App Store a Google Play. Pokud tedy chcete mít svou občanku v mobilu co nejdříve, následující návod vám ukáže, jak na to. Nemusíte se obávat, není to nic komplikovaného, spíše naopak.

Do mobilní aplikace se budete přihlašovat biometrií, kterou si při registraci nastavíte (obličej i otisk prstu). Pro jistotu zadáte i bezpečný přihlašovací PIN, kdyby biometrie selhala. Údaje z vaší občanky budou uložené v zašifrované podobě v bezpečném úložišti vašeho telefonu.Od ledna letošního roku se lze eDoklady prokázat na ministerstvech a ústředních správních orgánech a od 1. července letošního roku pak občané budou mít nárok na použití eDokladu na státních orgánech s výjimkou zastupitelských úřadů a také na krajských úřadech a obcích s rozšířenou působností.

Kde v Evropě potřebuji pas : Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Itálie, Island, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko.