Kde jsou bazální ganglia?
K bazálním gangliím řadíme nucleus caudatus (ocasaté jádro) a nucleus lentiformis (čočkovité jádro), které je složeno z putamen a globus pallidus. Jedná se o velká jaderná seskupení pod pláštěm mozkové kůry.Striatum (též corpus striatum, lat. „žíhané jádro“) je hluboká oblast šedé hmoty uvnitř hemisfér koncového mozku. Je to zřejmě rozsahem nejvýznamnější součást tzv. bazálních ganglií, každá učebnice však vymezuje oblast striata poněkud odlišně.Ganglion či ganglium (střední rod; množ. č. ganglia) je nervová uzlina tvořená shlukem nervových buněk (neuronů). Ganglia se netvoří u živočichů s difúzní (rozptýlenou) nervovou soustavou (žahavci – polypy i medúzy).

Co je nucleus accumbens : Nucleus accumbens (NAcc), také známý jako accumbens nucleus nebo nucleus accumbens septi (což je latinsky jádro ležící proti přepážce neboli septu), je součástí bazálních ganglií koncového mozku.

Jak poznat ganglion

Diagnóza Je založena na umístění ganglia a na jeho tvaru. Dá se vyhmatat jako podkožně uložená tuhá elastická kulatá nebo oválná "bulka" v podkoží. Lékař, který ganglion vyšetřuje, může doporučit rentgenové vyšetření sousedících kloubů, aby vyloučil jejich případné postižení.

Proč vzniká ganglion : Vznik ganglionu

Příčina vzniku ganglionu není zcela známá. Některé prameny uvádí, že bulka vzniká v místě vyššího tření. Příčinou může být dlouhodobé přetěžování okolních vazivových struktur či infekce.

Na bolestivé místo je možné nanášet analgetické masti (Olfen, Voltaren, Ibalgin) nebo může lékař doporučit nošení dlahy, která omezí pohyblivost. Pokud bolestivost i tak neustupuje, provede se buď prosté odsátí (aspirace) obsahu ganglia a případná aplikace protizánětlivého léku (kortikoidu) do jeho dutiny.

Léčba ganglionu

Odstranění ganglionu se provádí buď prostým napíchnutím jehlou a injekční stříkačkou a odsátím jeho obsahu, případně se následně provede výplach s obsahem kortikoidu. Pokud je rosol v ganglionu hustý a není možné jej odsát, provádí se jeho chirurgické odstranění. Obvykle postačí lokální znecitlivění.

Čím rozpustit ganglion

Odstranění ganglionu se provádí buď prostým napíchnutím jehlou a injekční stříkačkou a odsátím jeho obsahu, případně se následně provede výplach s obsahem kortikoidu. Pokud je rosol v ganglionu hustý a není možné jej odsát, provádí se jeho chirurgické odstranění. Obvykle postačí lokální znecitlivění.Na bolestivé místo je možné nanášet analgetické masti (Olfen, Voltaren, Ibalgin) nebo může lékař doporučit nošení dlahy, která omezí pohyblivost. Pokud bolestivost i tak neustupuje, provede se buď prosté odsátí (aspirace) obsahu ganglia a případná aplikace protizánětlivého léku (kortikoidu) do jeho dutiny.Vznik ganglionu

Příčina vzniku ganglionu není zcela známá. Některé prameny uvádí, že bulka vzniká v místě vyššího tření. Příčinou může být dlouhodobé přetěžování okolních vazivových struktur či infekce.