Kde je uloženo sluchové ústrojí?
Sluchové kůstky (latinsky: ossicula auditus) kůstky středního ucha či ušní kůstky jsou tři kůstky – kladívko (malleus), kovadlinka (incus) a třmínek (stapes) – uložené v dutině středního ucha v bubínkové dutině savců (cavum tympani) a napojené na bubínek.Vnitřní ucho

Labyrint má část rovnovážnou, složenou z vestibulu a tří polokruhovitých kanálků, a část sluchovou, kterou představuje kostěný a blanitý hlemýžď (cochlea) s recepčním sluchovým Cortiho orgánem, umístěným na basilární membráně (délka asi 3 cm).Nachází se na lamina basilaris v ductus cochlearis hlemýždě vnitřního ucha. Je tvořen jednak buňkami sekundárně smyslovými (vláskové buňky), tak i buňkami podpůrnými.

V které části ucha jsou uloženy sluchové receptory : Vnitřní ucho

Hlemýžď je stočená trubička naplněná tekutinou (endolymfou). Vibrace oválného okénka rozvlní endolymfu. Vlnění endolymfy rozechvěje krycí membránu Cortiho orgánu obsahujícího vláskové buňky (receptory sluchu).

Co se nachází ve vnitřním uchu

Vnitřní ucho. Skládá se ze dvou labyrintů – kostěného a blanitého. Kostěný labyrint tvoří centrální dutina (vestibulum), tři polokruhovité chodbičky a hlemýžď. V centrální dutině se nachází sacculus a utriculus, v polokruhovitých chodbičkách polokruhovité kanálky a v hlemýždi je ductus cochlearis.

Kde se nachází kostěný labyrint : Kostěný labyrint (lat. labyrinthus osseus) je pevná kostěná vnější stěna vnitřního ucha, které se nachází uvnitř spánkové kosti. Kostěný labyrint se skládá ze tří částí: předsíně, polokruhových kanálků a hlemýždě. Viz také vnitřní ucho, blanitý labyrint.

vnitřní ucho

uloženo v dutinách skalní kosti, které se souborně označují jako kostěný labyrint, skládající se ze tří polokruhovitých kanálků, z předsíně a hlemýždě. Do předsíňové části vedou ze středoušní dutiny dvě okénka: oválné, do něhož je vsazen třmínek, a kulaté, uzavřené tenkou vazivovou blánou. Dutiny kost.

Střední ucho (lat. auris media) je jednou ze tří částí ucha. Jak již název napovídá, střední ucho se nachází mezi zevním uchem a vnitřním uchem. Střední ucho je malý prostor vyplněný vzduchem, který se nachází uvnitř kosti spánkové.

Co je orgánem sluchu

Ucho je smyslový orgán pro sluch a pro rovnováhu, který má poměrně složitou vnitřní strukturu. Uši zachycují různé zvuky (hlasy, hudbu, hluk apod.) v podobě zvukových vln a předávají je do mozku k dalšímu zpracování.Na virovou infekci vám mohou být doporučeny ušní kapky s protizánětlivým účinkem, na počáteční bakteriální infekci se zase předepisují antibiotika. Pokud je však zánět příliš pokročilý, může lékař přejít k propíchnutí ušního bubínku.Ušní lalůček (lat. lobulus auriculae) je vazivem vyplněná kožní duplikatura, která visí z ušního boltce a vpředu je zpravidla přirostlá ke kůži tváře. Podle zoologa D. Morrise je velký a masitý ušní lalůček typický pro člověka (dokonce jde dál a tvrdí, že se v evoluci velký lalůček vyvinul jako nová erotogenní zóna).

Příznaky. Nejdříve nastane náhlá, prudká a silná bolest v uchu, následně z ucha vytéká bílý až krvavý výtok a poté se zhoršuje nebo úplně zmizí sluch, po prasknutí může být i závrať. Z ucha hnis vytéká i několik dní po poškození ušního bubínku; také mohou být pocity tlaku v uchu a zvonění v uchu (tinnitus).

Jak uvolnit ušní zátku : K čištění zvukovodu můžete použít speciální kapky či spreje, které pomohou ušní maz změkčit, rozpustit a odstranit z ucha. Další možností je použití ušních svící. Hořící ušní svíce vytváří teplo a mírné vakuum, které pomohou ušní maz změkčit a vytáhnout u ucha ven. Většinou stačí uši čistit 1x týdně.

Kde je ušní boltec : Ušní boltec (lat. auricula) je viditelná část ucha, která „vyčnívá“ mimo hlavu. Terminologická poznámka: V každodenním životě ušním boltcům zjednodušeně říkáme „uši“. V souvislosti s lékařstvím je však ucho výrazně složitější struktura: ušní boltec je pouze součástí zevního ucha.

Jak poznat zánět vnitřního ucha

Příznaky zánětu středního ucha

  1. bodavá bolest ucha (zejména v leže), pulzující bolest.
  2. pocit zalehlých uší a vnitřního tlaku.
  3. hnisavý výtok z ucha.
  4. horečka.
  5. průjem a zvracení
  6. malé děti vytrvale pláčou a nemohou spát; dotýkají se pořád ucha, které je horké nebo i nateklé


Jestliže se jedná o plísňovou infekci, lékař často předepisuje antimykotika. Pokud vás trápí zánět zvukovodu, je třeba se obrnit trpělivostí. Pamatujte, že vhodnou léčbu nejlépe stanoví lékař, léčba pak trvá zhruba týden.Uši vám profesionálně propíchnou v některých lékařských ordinacích, u dermatologa nebo vám je můžou nastřelit i ve vybraných zlatnictvích. U malých dětí je vhodné náušnice nejdříve sterilizovat. První náušnice by měly být aspoň ze 14 karátového zlata, aby se zabránilo možné alergii na kov.

Co je ve vnitřním uchu : Obsahem vnitřního ucha je tzv. labyrint, což je struktura zvláštního tvaru. Částečně má tvar spirály (hlemýžď – cochlea) a na ní navazují tři vzájemně kolmé polokruhovité kanálky. Mezi kanálky a cochleou jsou dva váčky známé jako utriculus a sacculus.