Kde je Omega 9?
Omega-9, neboli kyselina olejová

Jak název napovídá, tak mají omega-9 zdroj hlavně v rostlinných olejích. Např. u olivového oleje tvoří omega-9 až třičtvrtě obsahu oleje. Jelikož je olivový olej důležitou součástí středomořské stravy, může to být důvod, proč jsou zdejší národy zdravější.Vysoký obsah Omega 6 v sobě obsahují vlašské ořechy, slunečnicová semínka, kešu ořechy či mandle. Naopak olivový olej, palmový olej, kokosový olej, máslo a vepřové sádlo mají relativně nízký obsah omega-6.Nejlepší omega-3 mastné kyseliny dle srovnání

Hodnocení Produkt Orientační cena
Top 1 Výborné Vítěz srovnání Möller's Double 310 Kč
Top 2 Výborné Nejlepší cena/výkon VitaHarmony rybí olej 170 Kč
Top 3 Velmi dobré Pro nenáročné Pangamin Bifi & Omega 3 100 Kč
Top 4 Výborné Optimální pro vegetariány a vegany Vegetology Opti3 485 Kč

V jakých potravinách se nachází omega-3 : 16 potravin bohatých na omega 3

  • Černé vlašské ořechy. Černé vlašské ořechy jsou jedním z rostlinných zdrojů omega 3, obsahují 1,7g ALA v ½ hrnku.
  • Řepkový olej. Řepkový olej běžně používaný na smažení obsahuje 1,3g omega 3 ALA na jednu lžíci.
  • Sumec.
  • Chia semínka.
  • Edamame.
  • Rybí olej.
  • Mleté lněné semínko.
  • Halibut.

Co v olejích převažuje

Jejich hlavní složkou jsou zpravidla triacylglyceroly, tj. sloučeniny glycerolu s mastnými kyselinami.

Která ryba má nejvíc omega-3 : Jaké ryby obsahují nejvíce omega-3 nenasycených mastných kyselin. Mezi tučné ryby s vysokým obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin patří tuňák s obsahem 5 999 mg omega-3 v jedné 100gramové porci, dále makrela (2 777 mg), sleď (2 541 mg), čerstvé sardinky (1 579 mg), losos (309 mg) a platýs (482 mg).

Na omega 3 mastné kyseliny jsou bohaté ryby, jako makrela, losos, tuňák či sardinky. Konzumovat se doporučuje i tresčí játra či vajíčka. Co se týče rostlinných zdrojů omega 3 mastných kyselin, jde například o růžkovou kapustu, vlašské ořechy, chia, lanová či konopná semínka.

Mezi zdravotně nejvýhodnější patří tučnější mořské ryby jako losos, tuňák, sleď, makrela a sardinky. Ale také málo tučná treska, mořský vlk, okoun a mahi-mahi. Tučnější ryby dodávají více omega-3 kyselin, méně tučné jsou zase bohaté na jód, který je důležitý pro funkci štítné žlázy.

Kdy jíst rybí tuk

Omega 3 (aby se rybí tuk dobře vstřebal, je dobré užívat vždy s jídlem nebo bezprostředně po jídle, kdy dochází ke zvýšenému vylučovaní žluče a tedy i k lepšímu trávení oleje. Užití rybího oleje spolu s jídlem zároveň pomůže vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích (vitamíny A, D, E, K).Mezi tyto příznaky patří zejména následující: Problémy se srdcem a cévním systémem – zvýšené riziko srdečních chorob, včetně arytmie a aterosklerózy. Problémy s kognitivními funkcemi – zhoršená paměť, slabší koncentrování na úkoly a na práci.Velmi důležitou roli hrají omega 3 6 9 v těhotenství – dostatečný příjem EPA a DHA je pro plod životně důležitý. Tyto látky jsou totiž potřebné zejména pro správný vývoj mozku a sítnice. Jejich nedostatek se také často pojí s rizikem předčasného porodu.

Trávení tuků začíná ve větším rozsahu až v tenkém střevě. Je mírně problematické, protože tuky nejsou rozpustné ve vodě a hydrolytické enzymy mají tím pádem ztíženou práci. Z tohoto důvodu jsou tuky v tenkém střevě štěpeny na malé kapénky (micely), a to účinkem žlučových solí. Tomuto procesu se říká emulgace.

Co vznika při spalovani oleje : Při vysokých teplotách spalování se vzdušný dusík oxiduje vzdušným kyslíkem a vznikají oxidy dusíku. Kromě oxidů dusíku je ve spalinách i voda ze spalování paliva, a ta ve styku s oxidy dusíku vytváří velmi silné kyseliny. Důležitý je také obsah síry v palivu, zejména v naftě.

Jaká je nejzdravější ryba : Mezi zdravotně nejvýhodnější patří tučnější mořské ryby jako losos, tuňák, sleď, makrela a sardinky. Ale také málo tučná treska, mořský vlk, okoun a mahi-mahi. Tučnější ryby dodávají více omega-3 kyselin, méně tučné jsou zase bohaté na jód, který je důležitý pro funkci štítné žlázy.

Proč nejíst lososa

Kromě antibiotik a pesticidů, které jsou na farmách běžně používány, je největším zdrojem toxinů peletové krmivo obsahující dioxiny, PCB (polychlorované bifenyly) a další jedovaté chemické substance. Přítomnost PCB v lososech z farem je v průměru 8x vyšší než u lososů z divokého odychtu.

Ing. Hana Pávková Málková Dle výživových doporučení bychom měli ryby konzumovat 2-3x týdně, což znamená cca 400 g za týden. Konzumace ryb je mimo jiné důležitá z důvodu obsahu nenasycených mastných kyselin, které mají pozitivní vliv na náš srdečně-cévní systém.-DHA neboli kyselina dokosahexaenová patří do kategorie omega-3 nenasycených mastných kyselin a je odpovědná za správný mentální vývoj jedince. Proto by její přísun neměl být podceňovaný již od dětství. Dále má pozitivní vliv na pokožku, nehty, vlasy a zrak. Podporuje také správnou funkci imunitního systém a paměti.

Čím nahradit rybí tuk : Jedná se především o olej lněný, řepkový a olej z vlašských ořechů. Můžeme je přidat třeba do salátu, pomazánek a řepkový olej je navíc velmi vhodný i na tepelnou úpravu. Do salátu si navíc můžeme přihodit hrstku právě lněných semínek či vlašských oříšků a pokrm tím obohatit o další porci omega 3.