Kde je gliadin?
Gliadin je bílkovina, která je frakcí lepku (směs proteinů tvořících součást zrn některých obilnin – např. pšenice, žito, ječmen). Předpokládá se, že nativní gliadinové peptidy jsou ve střevě selektivně deamidovány enzymem tkáňovou transglutaminázou.Orientační vyšetření si může udělat každý sám doma za pomoci domácích testů. Tyto testy jsou orientační, k potvrzení diagnózy je potřeba laboratorní vyšetření krve na které vás odešle lékař. Jedná se o stanovení protilátek Imunoglobulinu A proti tkáňové transglutamináze a celkový obsah protilátek IgA.Lepek je obsažen v pšenici, žitu, ječmeni a ovsu. Je tedy nutné vyřadit veškeré potraviny, které jsou z těchto obilovin vyrobeny. Lepek neobsahují brambory, rýže, kukuřice, luštěniny, sója, pohanka, jáhly, amaranth a proto je možné používat je jako náhradu za potraviny obsahující lepek.

Kde bolí celiakie : Více odhalených celiaků

Nejznámějším střevním onemocněním je nepochybně celiakie čili nesnášenlivost lepku. Nemocní trpí zánětem v tenkém střevě, který vede k průjmům, bolestem břicha, nadýmání a také velmi špatnému vstřebávání živin.

Jak se dá zjistit celiakie

Ke 100 % určení diagnózy slouží biopsie, tedy analýza malého kousku tkáně ze sliznice tenkého střeva. Bioptické vyšetření ovšem předchází krevní testy – provádí se vyšetření testu autoprotilátek (antigliadinové protilátky, zkratka AGA; antiendomysiální protilátky, zkratka EMA).

Co znamená vysoké IgA : Vysoké hodnoty IgA jsou typické pro chronické infekce převážně gastrointestinálního traktu a respiračního systému, zánětlivých onemocnění střev, autoimunitních onemocnění, jako je revmatická artritida, u mnohočetného myelomu, u jaterní cirhózy a toxického poškození jater. Zvýšení IgA bývá známkou alkoholismu.

Celiakie může být jednou z mnoha příčin žlutého (světlého) zbarvení stolice. V závislosti na průchodnosti střeva nebo v důsledku zácpy může někdy celiakie vyústit v trvale žlutou stolici. Kromě žlutého zbarvení je stolice u celiaka objemná, zapáchající, s velkým množstvím nestrávených zbytků a tuků.

Typickými příznaky celiakie jsou průjem, plynatost, křeče v břiše, pokles hmotnosti a také únava. Tato porucha se může projevit v kterémkoliv věku – v dětství i v dospělosti. U dětí se celiakie nejčastěji objevuje brzy poté, co jim byla prvně podána strava obsahující lepek.

Co dělá lepek v těstě

Součást stravy

Jde o důležitou součást tradiční evropské kuchyně, kvalitou a množstvím lepku (obvykle je udáváno, že čím více lepku a méně škrobu, tím lepší mouka) je dána kvalita pšeničné mouky a kvalita těsta z ní vytvořeného. Dobrý lepek dává těstu pružnost a gumovost, která se projeví i na výsledném pečivu.Zvýšené hodnoty IgG jsou známkou akutního i chronického zánětu, autoimunitních onemocnění, ale také myelomu z buněk produkující jeden typ imunoglobulinů (plasmatické buňky, plazmocytom).Vzrůst hladiny IgM se objevuje u onemocnění jater, autoimunitních onemocnění a myelomů z buněk produkující imunoglobuliny (plasmatické buňky, plazmocytom). IgM je také prvním imunoglobulinem, který je syntetizovaný plodem a posléze novorozencem.

Žlutá stolice může být známkou snížené funkce slinivky břišní, problémů s trávením tuků nebo dokonce přítomnosti určitých parazitů ve střevech. V obou případech může být změna barvy stolice dočasná a neškodná, ale přetrvávající změny by už měly být probrány s lékařem.

Jaký je rozdíl mezi celiakii a alergii na lepek : Oproti „pouhé“ alergii na lepek se celiakie projevuje po několika hodinách až dnech od požití lepku. Projevy celiakie nejsou jasně dané a protože se projeví “po čase” je až obtížné jednotlivé projevy definovat. Nejčastěji se ale jedná o průjmy, nadýmání, bolest břicha a únava.

Co neobsahuje lepek : Lepek neobsahují brambory, rýže, kukuřice, luštěniny, sója, pohanka, proso (jáhly), quinoa, amarant, teff, ovoce, zelenina, houby, maso, vejce, cukr, med, kakao a mléko, mléčné výrobky, jako jsou sýry, tvarohy, jogurty, smetana, maso, ryby, vejce, ořechy a semena, sladidla, dochucovadla, tuky, koření, nápoje – ovocné …

Jak vypada stolice při rakovine

Při rakovině tlustého střeva bývá jedním z nejtypičtějších příznaků změna stolice. Ta může výrazně zapáchat, může být tmavá/černá, s příměsí hlenu a nebo krve na povrchu či uvnitř.

Nadmíru páchnoucí exkrement může zvěstovat různé infekce, celiakie, ulcerózní kolitidu (idiopatický střevní zánět) či dokonce Crohnovu nemoc. Jednou z nejznámějších příčin zapáchající stolice je lamblióza, což je nejčastější protozoární nákaza (způsobená prvoky) v České republice.Lepek neobsahují brambory, rýže, kukuřice, luštěniny, sója, pohanka, proso (jáhly), quinoa, amarant, teff, ovoce, zelenina, houby, maso, vejce, cukr, med, kakao a mléko, mléčné výrobky, jako jsou sýry, tvarohy, jogurty, smetana, maso, ryby, vejce, ořechy a semena, sladidla, dochucovadla, tuky, koření, nápoje – ovocné …

Jak dlouho se čistí tělo od lepku : Nemůžete očekávat, že vaše trávení bude fit už po několika dnech. Menší úlevu jistě pocítíte, ale úplné zotavení vyžaduje svůj čas. Jistě se ptáte, jak dlouho to tedy potrvá, avšak správná odpověď neexistuje. Lékaři uvádějí, že se jedná o dobu dlouho cca 2 – 12 měsíců.