Kde je fáze u zásuvky?
Zásuvky s jednou fází je nutné zde připojit třemi vodiči – fázovým (černý, případně hnědý), nulovým (modrý) a ochranným (zelenožlutý). Fázový vodič při předním pohledu na zásuvku se zapojuje k levé zdířce, nulový se naopak zapojuje ke zdířce pravé. Třetí vodič, ochranný, se připojí na středový kolík.Sled fází jde poměrně jednoduše změřit. Slouží k tomu specializované testery, nebo i obyčejná vadaska. Vadaska (zkoušečka napětí) je jinak nejmenší možná výbava při testování přítomnosti napětí – jednoduchým šroubovákům s doutnavkou (tzv. fázovka), případně displejem, nebo bezdotykovým testerům moc nevěřte.Barva vodiče se řídí použitím. ► Fázový vodič – vodič, který vede napětí některé fáze, je to krajní a pracovní vodič. Ochranný vodič značený zeleno-žlutou barvou se nesmí přeznačovat ani použít k jiným účelům. Vodič PEN má barvu zeleno-žlutou.

Jak zjistit sled fází : Jak změřit sled fází vadaskou

  1. Na zadní straně vadasky uchopte kovový nýt (pokud tam je)
  2. Měřici hrot na vadasce přiložíme na některou z fází
  3. Měřící hrot na kabelu přiložíme na jinou fázi.
  4. Pokud doutnavka svítí – fáze na vadasce předbíhá fázi na kabelu – tuto fázi (na vadasce) lze použít jako první = L1.

Kam se dává faze

Vždy zapojujeme fázový vodič L (černý nebo hnědý) na levou zdířku, nulový vodič N (modrý) na pravou zdířku a ochranný vodič PE (zelenožlutý) na kolík.

Jak se oznacuje faze : U třífázové soustavy je sled fází vyjádřen abecedním označením svorek fází písmeny U, V, W (dříve a dnes již nepoužíváno R, S, T, nebo X, Y, Z). V distribuční síti, v zásuvkách u připojovacích svorek, se používá označení fází L1, L2 , L3 (N , PE – obr. 2).

Zjistit, zda váš dům má třífázové vedení, můžete tak, že se podíváte na údaj o hlavním jističi na vyúčtování elektřiny. Jednofázový jistič bude označen například jako 1×25 A, zatímco třífázový jistič bude označen jako 3×25 A. V rodinných domech se obvykle používají třífázové rozvody pro poskytování elektrické energie.

Vždy zapojujeme fázový vodič L (černý nebo hnědý) na levou zdířku, nulový vodič N (modrý) na pravou zdířku a ochranný vodič PE (zelenožlutý) na kolík.

Která barva drátů je fáze

V ČR je však normou ČSN 33 0166:2002 zavedeno nově přijaté značení kabelů, kde pro označení fázových vodičů je vedle barev černé a hnědé vyhrazena také barva šedá. ČSN 33 0166 ed.Pro zapojení zásuvek v České republice používáme kabel s třemi vodiči o průřezu 2,5 mm2 CYKY-J. Ten je dostatečně silný na to, aby unesl proud do 16 A. To znamená, že skrze něj připojíme běžné domácí spotřebiče jako ledničku, pračku nebo televizi.Máte-li jednopolovou zkoušečku tzv. šroubovák(fázovka),zjistíte tím pouze fázi. Po přiložení fázovky do fázové zdířky se vám zkoušečka rozsvítí. Samozdřejmě to nemusí být vždy pravda, jak se zmínil pan Svejkovský a zkoušečka se vám může rozsvítit i na středním vodiči.

Vždy zapojujeme fázový vodič L (černý nebo hnědý) na levou zdířku, nulový vodič N (modrý) na pravou zdířku a ochranný vodič PE (zelenožlutý) na kolík.

Jak se oznacuje fáze : U třífázové soustavy je sled fází vyjádřen abecedním označením svorek fází písmeny U, V, W (dříve a dnes již nepoužíváno R, S, T, nebo X, Y, Z). V distribuční síti, v zásuvkách u připojovacích svorek, se používá označení fází L1, L2 , L3 (N , PE – obr. 2).

Jak utěsnit zásuvky : Řeší se pouze prostupy kabeláže z exteriéru, tedy přívodní kabely. Zde je nejlépe použít k tomu určené průchodky a manžety, dotěsnění lze provádět speciálními páskami a tmely. Manžety pro menší průměry jsou vestavěny do samolepících pásek, které navazují na okolní fólii.

Jak zjistit průřez vodiče

Průřez elektrického kabelu můžeme snadno zkontrolovat tím, že změříme průměr žil vedoucích proud ve stavu bez napětí pomocí posuvného měřítka. Za pomoci vzorce pro výpočet plochy kruhu (A = r2 · π) můžeme následně vypočítat průměr řezné plochy.

Použijte multimetr s kleštěmi, klešťový přístroj nebo analyzátor kvality elektrické energie a zkontrolujte rozdílový proud a zatížení každé fáze. Na napěťové straně zkontrolujte ochranu a rozvaděč, zda nedochází k poklesu napětí. Obecně by napětí mělo být v rozsahu 10 % hodnoty na štítku.Hlavní příčina:

Jiskření se nazývá obloukový zkrat. Po připojení zástrčky do zásuvky může jiskřit, protože kontaktní plocha není dostatečná a vybíjí elektrický proud. Můžete sledovat drobné stopy poškození zástrčky.

Proč píská zásuvka : V nabíječkách je příčinou pískání nejčastěji takzvaný spínaný neboli pulzní zdroj, který se používá pro úpravu napětí z rozvodné sítě. Oproti klasickému transformátoru má výhodu v malé velikosti. Nevýhodou je, že při fungování generuje vibrace.