Kde žije pštros emu?
emu je největší původní ptačí druh Austrálie. velmi společensky založený pták, mimo období rozmnožování žije v malých skupinkách. obývají pestrou paletu biotopů od zalesněných území až po polopustinné oblasti, které jsou pro ně nejtypičtějšíEmu je největším původním ptačím druhem Austrálie. Dorůstá do výšky 170 až 190 cm a jeho váha se pohybuje od 25 do 50 kg. Pro srovnání, pštros měří až 3 metry a váží i 130 kg a kasuár má něco kolem 170 cm a váží 45 až 70 kg. Do jídelníčku emu patří zejména rostliny, ovoce a také hmyz.Samec si vyhrabává v zemi snůškovou jámu, do které samice klade svá vejce. Jedno pštrosí vejce váží až 1,5 kg a je největším vejcem ze všech ptáků. Samec i samice se střídají v sezení na vejcích, které trvá asi 42 dnů. Pštrosi jsou velmi starostliví rodiče, kteří chrání svá mláďata před predátory.

Čím se živí emu : především bobule a semena, ale i jiné části rostlin a hmyz a další členovce. Vydrží poměrně dlouho bez potravy (až několik týdnů). Pijí málo často, ale o to více – když už se dostanou k vodě, vypijí jí velké množství "do zásoby". K trávení rostlinné potravy polykají malé kameny (k rozmělnění potravy v žaludku).

Kde žije pštros

Třída Ptáci (Aves)
Řád Pštrosi (Struthioniformes)
Rozšíření Afrika (dvě oddělené populace – jižní a východní a střední Afrika)
Biotop poušť a polopoušť (polopouště, savany )
Potrava části rostlin, bezobratlí (části rostlin, bezobratlí)

Kde žijí ptáci : Ptáci se liší nejen podle potravy, kterou se živí, ale také podle míst, kde hnízdí. Některé druhy preferují stavění hnízda vysoko ve stromě, jiné níže ve stromě nebo v hustém keři, v hromadě dřeva či přímo na zemi ve vysoké trávě. Hodně zahradních ptáků si volí pro hnízdění živý plot nebo popínavé rostliny.

nasekaný jetel či vojtěšku, tyto rostliny emu milují. Pokud jsou na to zvířata naučena, sama se pasou. Přes zimu je vhodným krmivem řezané seno. Kromě suchých krmiv jsou pro pštrosy velmi vhodná dužnatá krmiva.

Výskyt. Nandu pampový žije v stepích a savanách Argentiny, severovýchodní Brazílie a Bolívie.

Kolik běhá pštros

Pštros dvouprstý – Struthio camelus

Běhá rychlostí až 50 km/hod, jeho skoky jsou až 4 m dlouhé. Má velmi silné nohy (úderem nohy může člověku zlomit končetinu nebo dokonce přivodit smrtelné zranění).Tahy evropských ptáků vedou třemi hlavní směry: ze severní a jihovýchodní Evropy jihozápadním směrem přes západní Evropu a Pyrenejský poloostrov. Druhá trasa jde téměř přímočaře ze severu na jih přes Itálii a Sicílii. Třetí jihovýchodní cesta směřuje přes Balkánský poloostrov a Malou Asii.Ptactvo obdivujeme nejen pro jejich zpěv a pro jejich let, ale jsou i ukazatelem stavu životního prostředí. Pojďme si připomenout, jak nám pomáhají: Snižují stavy škůdců v zemědělství, přispívají k rozšiřování semen rostlin a druhy živící se mršinami zase působí jako přírodní "hygienická služba".

Pštrosi jsou běžci, kteří dokážou vyvinout rychlost až 60 km/h. Proto potřebují dostatek prostoru pro pohyb a cvičení. Doporučuje se chovat triádu, tedy jednoho samce a dvě samice, na ploše minimálně 0,1 hektaru. Výběh by měl být oplocený a bez vzrostlých stromů, které by mohly omezovat viditelnost.

Čím se živí pštros : Pštrosi konzumují nejen listy rostlin, ale také jejich zrna, poupata, pupeny, květy, plody a také kořeny. Jako každý pták, který se živí rostlinnou potravou, i pštros si usnadňuje její rozmělnění v žaludku, který má tři laloky, pomocí polykání kamínků. Denně takto spolyká několik hrstí oblázků a písku.

Kolik vajec snese nandu : Před obdobím rozmnožování se hejno rozejde. Samec si z něj odvede zhruba 15 samic, s nimiž se páří a které následně snesou až 60 vajec do jednoho společného hnízda, které představuje mělký důlek v hlíně. Jejich jednotlivá váha se může pohybovat až okolo 600 g. Vejce, která samec neobsedne, jsou ponechána svému osudu.

Kolik váží nejtěžší pták na světě

Nově objevený druh těchto obřích nelétavých ptáků, nazvaný Vorombe titan, měřil na výšku až tři metry a mohl vážit 800 kilogramů, což je více než hmotnost sedmi moderních pštrosů. Překonal tak i některé dinosaury.

Houfy ptáků se v zimě v noci ke spánku shromažďují v keřích, hustých jehličnanech, v popínavkách, v prázdné ptačí budce apod., aby se ptáci co nejlépe uchránili před zimou, větrem a vlhkostí. Aby minimalizovali tepelné ztráty, sednou si a tělem si překryjou nohy, zobák si zastrčí pod křídlo.Do krmítka sypeme slunečnici, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin, strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs. Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Nikdy nedáváme kořeněné, solené, uzené či přepálené kuchyňské zbytky.

Co odpuzuje ptáky : Do kategorie mechanických odpuzovačů ptáků patří sítě proti holubům, hroty proti holubům, makety dravců a havranů. Makety havranů dodáváme ve dvou variantách – sedící havran, a létající havran k zavěšení. Jde o jednoduchý, ale účinný způsob plašení ptáků.