Pštros dvouprstý je největším a nejrychlejším ptákem na světě. Žije v Africe, kde se přizpůsobil různým podmínkám, od pouští po savany. Je to nelétavý pták, který má na nohách jen dva prsty, z nichž jeden je opatřen ostrým drápem.Sezení na vejcích trvá přibližně 39–42 dní a střídají se v něm samec v noci a samice ve dne, kdy její nenápadné zbarvení zaručuje větší pravděpodobnost, že hnízdo nebude objeveno.Pštros je největší a nejmohutnější žijící pták.
Charakterizuje ho dlouhý a tenký krk a malá hlava. Má velice silné a dlouhé nohy, které z něj dělají vynikajícího běžce. Na každé noze má 2 prsty. Dokáže vyvinout na krátkou vzdálenost rychlost až 70 km/h a několik kilometrů vydrží běžet 50 kilometrovou rychlostí.
Jak je rychlý pštros : 70 km/hPštros dvouprstý / Rychlost (max., dospělý/á, běžící)
Z jakého kontinentu pochází pštros
Nejstarší fosilie zástupce rodu Struthio pochází z raného miocénu (před 25 až 20 miliony let). Tento rod vznikl pravděpodobně v Africe. Ve středním miocénu (před 13 až 5 miliony let) se pštrosi rozšířili také do Eurasie.
Čím se živí pštros dvouprstý : Živí se převážně semeny, trávou, ovocem, květinami a příležitostně i hmyzem jako kobylky. Protože pštrosi nemají zuby, polykají oblázky, které jim pomáhají drtit potravu v žaludku. Můžou jich tam mít najednou až 1 kg. Na rozdíl od většiny ptáků nemá pštros vole, slepé střevo je dlouhé 71 cm.
Pštros je polygamní pták, který si vytváří harémy z několika samic. Samec si vyhrabává v zemi snůškovou jámu, do které samice klade svá vejce. Jedno pštrosí vejce váží až 1,5 kg a je největším vejcem ze všech ptáků. Samec i samice se střídají v sezení na vejcích, které trvá asi 42 dnů.
Pštros dvouprstý – Struthio camelus
Běhá rychlostí až 50 km/hod, jeho skoky jsou až 4 m dlouhé. Má velmi silné nohy (úderem nohy může člověku zlomit končetinu nebo dokonce přivodit smrtelné zranění).
Čím se krmí pštros
V prvním období po vylíhnutí mláděte pštrosa se krmí kompletní tvarovanou stravou uváděnou jako Pštros – výkrm 1 (nebo Energys Pštros Mini), kterým se krmí do 6 měsíců věku zvířete. Od druhého měsíce lze přidávat čerstvou, nebo sušenou objemnou píci (vojtěška, vojtěškotravní porost, jetel) a to: od 2 měsíců věku 25%Pštros je největší žijící pták a zároveň nejrychlejší pozemní pták, může dosáhnout rychlosti až 70 km/h (když uniká před predátorem) nebo běžet rychlostí 50 km/h po dobu jedné hodiny, což z něj dělá nejrychlejší dvounohé zvíře na světě. Je nelétavý.Pštrosi jsou běžci, kteří dokážou vyvinout rychlost až 60 km/h. Proto potřebují dostatek prostoru pro pohyb a cvičení. Doporučuje se chovat triádu, tedy jednoho samce a dvě samice, na ploše minimálně 0,1 hektaru. Výběh by měl být oplocený a bez vzrostlých stromů, které by mohly omezovat viditelnost.
Pštrosi jsou běžci, kteří dokážou vyvinout rychlost až 60 km/h. Proto potřebují dostatek prostoru pro pohyb a cvičení. Doporučuje se chovat triádu, tedy jednoho samce a dvě samice, na ploše minimálně 0,1 hektaru. Výběh by měl být oplocený a bez vzrostlých stromů, které by mohly omezovat viditelnost.
Kolik sežere pštros : Kolik sežere pštros Množství potravy, kterou pštros sežere, se liší podle jeho velikosti a věku. Dospělý pštros může denně zkonzumovat asi 1,5 až 2 kg potravy. Toto množství může být vyšší v obdobích, kdy je dostupnější potrava, nebo pokud jsou pštrosi krmeni energeticky bohatší potravou na farmách.
Co dělá pštros když se bojí : Pštrosí efekt je jedním ze známých kognitivních zkreslení, kvůli kterým může jedinec dojít k chybnému úsudku. Název tohoto kognitivního biasu je odvozen od rozšířené lidové pověry, podle které pštros v ohrožení strká hlavu do písku, protože si myslí, že tím pro něj nebezpečí zmizí.
Čím krmit pštrosa
Z rostlinné potravy upřednostňují listy dvouděložných rostlin, dále semena a bobule. V zajetí se dospělým pštrosům nejčastěji předkládají kompletní granulovaná krmiva, doplněná o čerstvou zelenou píci, zeleninu, jablka a okopaniny.
Pštros dospívá ve dvou až třech letech a je dost plodný. Samice ročně snese 30 až 80 vajec. Snáškové období trvá od jara do konce srpna a někdy i déle. Samice sedí na vejcích ve dne, samec v noci.Když se někdo cítí ohrožený a nebrání se, jenom, jak se říká, strčí hlavu do písku jako pštros. Prý si tento pták myslí, že když nevidí útočníka sám, ten ho pak také nevidí.
Kolik Beha pštros : Rychlost běhu
Podle vědecké studie, publikované v roce 2017, dokáže jedinec pštrosa o hmotnosti zhruba 65 kg běžet rychlostí až kolem 62,8 km/h.