Internet
- Dnes nejčastější způsob hledání nových zaměstnanců.
- Další možností, jak využít internet při rozšiřování pracovního kolektivu, je LinkedIn nebo také Facebook, Twitter a další sociální sítě.
- Na co určitě nezapomeňte, je vyvěsit nabídku zaměstnání na vlastních firemních webových stránkách.
- Personální agentury – využít služeb personální agentury je určitě dobrý nápad. Obvykle platíte až za skutečné nalezení zaměstnance (poplatek se pohybuje řádově v jedno až dvojnásobku mzdy hledaného pracovníka).
- Inzeráty v novinách – nejstarší způsob hledání pracovní síly.
- Pracovní úřad – často opomíjená metoda.
Nejběžnějším způsobem pro hledání zaměstnanců (a vlastně i zaměstnavatelů, proto to funguje) jsou dnes inzertní portály. Pokud vyloučíme ty málo navštěvované, je u většiny portálů inzerce pracovního místa (nikoli brigády) placená. Výše poplatků i jejich povaha může být různá.
Jak získat zaměstnance : 09. Jak získat úžasné zaměstnance
- Pracujte s těmi nejlepšími.
- Nábor.
- Prodejte se před veřejností
- Motivace a hodnocení
- Druhy pracovních smluv.
- Práce z domova.
- Spolupráce s externisty.
Na co si dát pozor při hledání práce
NA CO SI DÁT POZOR PŘI HLEDÁNÍ PRÁCE
- Posílejte životopisy pouze na pozice, o které skutečně stojíte. Pečlivě si pročtete pracovní inzerát a odpovězte si pravdivě, jak se vám daná pozice líbí.
- Prověřte si zaměstnavatele.
- Doba určitá x neurčitá
- Vysoké provize a variabilní složka mzdy.
- Forma spolupráce.
Jak hledat zaměstnance na LinkedIn : Chcete-li vyhledat konkrétní osobu na LinkedIn:
- Zadejte klíčová slova do lišty vyhledávání nahoře na obrazovce.
- Zadejte klíčová slova do lišty vyhledávání.
- Vyberte člena z návrhů, které se zobrazí v rozbalovací nabídce, nebo spusťte vyhledávání klepnutím na Hledat.
Volná místa lze hledat v novinách a časopisech. Zaměstnavatelé ale v dnešní době inzerují volná pracovní místa především na internetu. Mnohé firmy i veřejnoprávní instituce mají na svých webových stránkách odkaz „kariéra“ či „nabídka zaměstnání“ apod., kde inzerují aktuální volné pracovní pozice.
údaje o počtu zaměstnanců a průměrných mzdách jsou uvedeny v přepočtu na plně zaměstnané (dříve na fyzické osoby), za celé národní hospodářství.
Co si zaměstnanec nesmí dovolit
Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.Pokud jste ztratili práci, registrujte se na úřadu práce v místě trvalého bydliště do tří pracovních dnů. Na první návštěvu se musíte dostavit osobně. S referentkou se lze dohodnout, že další návštěvy absolvujete na jiném úřadu práce v ČR – to pokud bydlíte jinde, než máte napsáno v občance.6 tipů, kterými začít, když hledám práci
- Přihlaste se na úřad práce a doplňte své vzdělání
- Kvalitní životopis v první řadě
- Prohlídka nabídek a odpověď
- Pohovor na jedničku.
- Chvíli vytrvejte.
- Nepodléhejte nevhodným nabídkám, jen abyste měli nějakou práci.
Tipy a rady: 20 nej pracovních portálů
- airjobs.cz.
- http://www.agentka.cz/
- http://www.dobraprace.cz/nabidka-prace/
- http://www.grafton.cz/nabidka-prace/
- http://www.inwork.cz/
- http://www.jobs.cz/
- http://jooble.org/
- http://www.kdejeprace.cz/
Jak vyhledávat zaměstnání : Na internetu lze najít řadu dalších webových stránek s nabídkou zaměstnání. Pracovní příležitosti můžete hledat i v rámci celé Evropské unie. Informace o pracovních a životních podmínkách včetně aktuální pracovní nabídky v Evropské unii najdete na: www.eures.cz; www.eures.europa.eu.
Kde nejlépe inzerovat práci : Kde inzerovat
- Vlastní kariérní stránky (klidně jednoduchá landing page)
- Pracovní portály.
- Linkedin Jobs a hiring "kolečko" a příspěvky ve feedu.
- Sociální sítě – Instagram, Twitter, Facebook, Youtube a další
- Skupiny na LinkedIn nebo na Facebooku.
Co dělat když je člověk nezaměstnaný
Zajděte si na úřad práce, nejlépe do tří dnů od ukončení pracovního poměru. Zajistíte si tak čerpání podpory v nezaměstnanosti, respektive zjistíte, zda na ni máte nárok. Přinejmenším při tomto kroku můžete dosáhnout toho, aby za vás stát platil zdravotní pojištění.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců za rok se vypočte jako aritmetický průměr za všechny měsíce v roce, tzn.: (10 * 0 + 300 + 300) / 12 = 50 zaměstnanců. Je přepočtem průměrného evidenčního počtu zaměstnanců ve fyzických osobách podle délky jejich pracovních úvazků na zaměstnavatelem stanovenou plnou pracovní dobu.O registru
Registr ekonomických subjektů (RES) obsahuje vybrané informace o všech ekonomických subjektech se sídlem na území České republiky a dále informace o některých zahraničních ekonomických subjektech, které mají vztah k českým společnostem.
Co se stane když odejdu z práce ze dne na den : Jedinou možností pro skončení pracovního poměru ze dne na den je tedy okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance.