- Personální agentury – využít služeb personální agentury je určitě dobrý nápad. Obvykle platíte až za skutečné nalezení zaměstnance (poplatek se pohybuje řádově v jedno až dvojnásobku mzdy hledaného pracovníka).
- Inzeráty v novinách – nejstarší způsob hledání pracovní síly.
- Pracovní úřad – často opomíjená metoda.
ZAČÍT PODNIKAT. S rozjezdem podnikání Vám opět může pomoci ÚP ČR – www.uradprace.cz. Na internetu lze najít řadu dalších webových stránek s nabídkou zaměstnání. Pracovní příležitosti můžete hledat i v rámci celé Evropské unie.12 tipů, kde hledat práci online
- Portály Jobs.cz, Práce.cz a Indeed.com. Společnost lmc je provozovatelem největších pracovních portálů v České republice.
- LinkedIn Jobs.
- Váš LinkedIn profil.
- StartupJobs.
- Welcome to the Jungle a Cocuma.
- Atmoskop a VímVíc.
- Facebook Kariéra.
- Skupiny na Facebooku.
Kde sehnat lidí do práce : Jak najít dobré zaměstnance (a pak si je také udržet)
- Uvnitř firmy.
- Přes osobní doporučení
- Na pracovních portálech.
- Na sociálních sítích.
- Přes personální agenturu.
- Na úřadu práce.
Co si zaměstnavatel nesmí dovolit
Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.
Na co si dát pozor při hledání práce : NA CO SI DÁT POZOR PŘI HLEDÁNÍ PRÁCE
- Posílejte životopisy pouze na pozice, o které skutečně stojíte. Pečlivě si pročtete pracovní inzerát a odpovězte si pravdivě, jak se vám daná pozice líbí.
- Prověřte si zaměstnavatele.
- Doba určitá x neurčitá
- Vysoké provize a variabilní složka mzdy.
- Forma spolupráce.
Práce, kterou hledáte nejvíce
Jedná se o pracovní místa, která jsou mezi uchazeči nejvíce žádaná. Když se na portálu Práce.cz objeví nabídka na volné místo, vyrojí se hodně zájemců, kteří chtějí pracovat nejčastěji jako obchodní zástupci, pracovníci call centra nebo administrativní pracovníci.
Pokud jste ztratili práci, registrujte se na úřadu práce v místě trvalého bydliště do tří pracovních dnů. Na první návštěvu se musíte dostavit osobně. S referentkou se lze dohodnout, že další návštěvy absolvujete na jiném úřadu práce v ČR – to pokud bydlíte jinde, než máte napsáno v občance.
Které údaje nemůže zaměstnavatel po uchazeči o zaměstnání požadovat aby mu sdělil
2 zákona o zaměstnanosti, který říká, že zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se:
- národnosti,
- rasového nebo etnického původu,
- politických postojů,
- členství v odborových organizacích,
- náboženství, filozofického přesvědčení,
- sexuální orientace,
- informace, které odporují dobrým mravům,
Zákoník práce – § 66
Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance. (2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží.Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.
Je to měsíc, kdy je největší poptávka po novém zaměstnání a tedy i největší konkurence. Začněte tedy hledat práci už teď. Jestliže chcete začít pracovat v září nebo říjnu, je léto nejvhodnějším termínem pro hledání zaměstnání.
Jak dlouho můžu být bez práce : Délka podpory v nezaměstnanosti
podpůrčí doba) trvá: 5 měsíců, pokud je vám méně než 50 let. 8 měsíců, pokud je vám 50-55 let. 11 měsíců, pokud je vám více než 56 let.
Jak žít bez práce : V případě, že jste neměl nebo již nemáte nárok na výplatu podpory v nezaměstnanosti či je nízká máte možnost požádat si o dávky hmotné nouze. Pro možnost získání dávek hmotné nouze je zapotřebí být v evidenci Úřadu práce! Jako nezaměstnaný v evidenci úřadu práce máte svá práva a povinnosti.
Co nesmí zaměstnavatel
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.
(1) Ukládá-li soud peněžitý trest, stanoví pro případ, že by ve stanovené lhůtě nebyl vykonán, náhradní trest odnětí svobody až na čtyři léta. Náhradní trest nesmí však ani spolu s uloženým trestem odnětí svobody přesahovat horní hranici trestní sazby.(1) Mzdu nebo plat je zaměstnavatel povinen zaměstnanci vyplácet v zákonných penězích. (2) Mzda nebo plat se zaokrouhlují na celé koruny směrem nahoru. (3) Mzda nebo plat se vyplácí v pracovní době a na pracovišti, nebyla-li dohodnuta jiná doba a jiné místo výplaty nebo není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak.
Jak poznat že práce není pro mě : Jak poznat, že je správný čas odejít
- Jste více a více vnitřně nespokojení, podráždění a v duchu už se vidíte na jiném místě.
- Do práce se už delší dobu netěšíte.
- Přestali jste se snažit něco vylepšovat, protože vaši snahu stejně nikdo neocení.
- Pracovní problémy odnášejí vaši nejbližší doma.